Ky është Milot Shehu 21 vjeqari nga Gjakova që ka arritur të bëhet piloti i vetëm shqiptar në Calagry të Kanadës.

Organizata mjedisore “Let’s Do It Kosova” në bashkëpunim me kuvendin komunal të Gjakovës, këshillin e veprimit rinor lokal, si dhe aktivistë të tjerë sot kanë pastruar një pjesë të qendrës rekreative Shkugëza e cila ishte e mbushur me mbeturina të ndryshme. E gjithë kjo u organizua në kuadër të aksionit “Ta Pastrojmë Kosovën”.

E vullnëtarët të cilët u anagzhuan për pastrimin e kësaj pjese të qytetit apeluan tek qytetarët që ti bashkohen këtij aksioni i cili ka për qëllim pastrimin dhe mbrojtjen e mjedisit nga mbeturinat.

Ztrtarët komunal të sektorit të mjedisit të cilët thanë se Shkugëza është vendi I cili frekuentohet nga qytetarë të shumtë. Mirëpo ajo që mbetet shqetësuese është hudhja e mbeturinave nga disa qytetarë të pa ndërgjegjshëm.

Shkugëza është një prej vendeve më të pëlqyera për qytetarët të cilët preferojnë të kalojnë kohë se lirë, këtu ata mund të shijojnë natyrën e bukur  dhe ajrin e pastër. Andaj ajo qka duhet të bëjmë është që ta kursejmë këtë natyrë të bukur nga mbeturinat./Tv Syri Vision/

Ankesave të banorëve të kësaj ane të komunës së Gjakovës u ka ardhur fundi. Kjo falë punimeve që nisën në gusht të këtij viti për rikonstruktimin dhe asfaltimin e rrugës regjionale që lidh komunën e Gjakovës me atë të Junikut. Sot këto punimet janë finalizuar dhe rruga që me vite të tëra ishte me gropa, tani duket kështu. Ky është një investim nga Ministria e Infrastrukturës në vlerë prej 700 mijë euro.

Në ditën kur nisën punimet, ministri i infrastrukturës, Pal Lekaj, ka thënë se kjo rrugë e lidh komunën e Gjakovës me Junikun dhe Deçanin, poashtu frekuentohet jo vetëm nga banorët e fshatërave të Rekës së Keqe por edhe të Malësisë së Gjakovës, dhe se qeveria e Kosovës në hartën e saj ka edhe shumë projekte të ngjashme të cilat do të implementohen në të ardhmen. E banorët e kësaj ane të komunës së Gjakovës theksuan rëndësinë e këtij projekti në aspektin rural, ekonomik, dhe social për këtë rajon./Tv Syri Vision/

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës (SBASHK), Rrahman Jasharaj tha se mësimi do të fillojë me kohë, më 3 shtator dhe nuk do të ketë protesta.

Ende nuk ka datë se kur do të jetë takimi i radhës në Bruksel ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, me ndërmjetësimin e përfaqësueses së Bashkimit Evropian (BE), Federica Mogherini.

Shefi i Grupit Parlamentar te Nismës, Bilall Sherifi, sot gjatë interpelancës së kryeministrit Haradinaj lidhur me vendimin e Qeverisë për pagesën e 53 milionë eurove shtesë për kompaninë "Bechtel-Enka" tha se keqmenaxhimi ka filluar shumë më herët.

Gjithkush mendoi se dje ishte dita e “tërmeteve” në Shqipëri, por një tjetër lëkundje na ka surprizuar.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka takuar sot shefin e BDI’së, Ali Ahmetin, të cilin edhe e ka quajtur lider të shqiptarëve në Maqedoni.

Polakët kanë regjistruar rritje dyshifrore në grupin e turistëve që kanë vizituar Shqipërinë në katër mujorin e parë të këtij viti.

Barcelona beson se Rafinha me shumë gjasë do të mbetet në "Camp Nou" sesa të largohet nga klubi.

Real Betisi ka shfaqur interesim për mesfushorin që ta huazojë me opsion blerje, mirëpo negociatat nuk janë duke përparuar, transmeton Gazeta Express.

25-vjeçari e kaloi gjysmën e stinorit të kaluar te Interi si i huazuar, ku i shënoi dy gola në 17 paraqitje.

Rafinha ka kohë deri në fund të muajit gusht për ta vendosur të ardhmen e tij, ai po kërkon hapësirë më shumë për të luajtur.

Me transferimet e fundit të Barcelonës në repartin e mesfushës do të jetë më e vështirë për të që ta sigurojë vendin në formacionin bazë të trajnerit Valverde. /Gazeta Express/FIFA ka mbajtur një minutë heshtje për Fadil Vokrrin në kongresin e 68 që po mbahet në Moskë.

Pilotët e Aeronautikës i kanë bërë një nderim të veçantë të dielën legjendës së futbollit kosovar, Fadil Vokrri, i cili vdiq të shtunën, si pasojë e një sulmi në zemër.

Shumica e njerëzve shumë herë pa sukses kanë provuar të humbin kilogramët e tepërt dhe është supozuar që arsyeja e mundshme ishte stresi, sepse kur trupi dhe mendja janë nën tension dhe stres – dietat janë mision i pamundshëm.

Ekspertët thonë që njerëzit, veçanërisht në situata stresuese, ndiejnë nevojën e rritur për mesvakte të ëmbla, dhe arrihet përshtypja që dëshira e tyre nuk mund të kontrollohet.

 

Stresi i vazhdueshëm jo vetëm që mund të jetë duke ua rrënuar shëndetin mendor, por njerëzit me nivele të larta të stresit janë më të prirë të vdesin nga kanceri, tregon një studim i ri.

Pushimet e verës po afrojnë, deti, rrobat e banjës dhe sidomos sa bukur do të duket trupi ynë janë prioritetet e gjithësecilit në këtë periudhë.

A e doni iPhone tuaj? Me të vërtet? Epo, Apple mund të ketë diçka për të thënë për këtë.

Përdoruesit e WhatsApp më në fund do të marrin një version të qëndrueshëm për të gjitha llojet e fajllave.

iPhone 8 është smartphone më i pritur i muajve të ardhshëm dhe për të cilin qarkullojnë lajme pa fund. Së fundmi Fast Company shkruan se ai mund të vonohet për shkak të problemeve me software.

Janë publikuar pamjet e shkurtra të dramës së ardhshme, “Ben Is Back”, në të cilën Julia Roberts luan rolin kryesor.

Është ndarë nga jeta në moshën 68-vjeçare muzikanti i njohur amerikan, Edward C. “Ed” King.

Rokeri klasik ishte i njohur më shumë si kitaristi i grupit të njohur Lynyrd Skynyrd, dhe bashkë-autor i këngës së famshme “Sweet Home Alabama”.

Aktori i njohur francez, Vincent Cassel, ka qenë shumë i përfolur këtë vit për lidhjen e tij me modelen Tina Kunakey.

E gjitha kjo për arsyen se aktori është 51 vjeçar dhe ajo 21, dhe kanë një diferencë plot 30 vjeçare në moshë.

Historia e njeh një rajon shumë të rëndësishëm në Francë. Nga shekulli X ky rajon quhet Normandi, qëkur aty u vendosën vikingët normanë të ardhur prej Skandinavisë. Normanët – të cilët një shekull më vonë nuk ishin më shumë se disa dhjetëra mijëra vetë – e ndryshuan historinë e Evropës në mënyrë pozitive. Nga këtu nis rrugëtimi i çdo anglezi drejt Francës.

Në ambientet e Ministrisë së Kulturës, Rinisë e Sportit sot, në Ditën Botërore për Teatër, u bë ndarja e çmimeve vjetore për teatër. Këto çmime i dorëzoi ministri, Kujtim Gashi.

Kati i tretë i nëndheshëm në Bibliotekën Kombëtare në Tiranë u përfshi sot nga flakët, duke shkaktuar dëme të vogla në zonën e antikuaritave.

Veçuar nga lajmet

marketing

Na ndiqni në Facebook