Kryetarja e komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila ka marrë pjesë në Kongresin e XII Metropolis, Qytetet botërore e definojnë të ardhmen tone.

E nisën në muajin prill të këtij viti. Nxënës të gjimnazit “Hajdar Dushi” në Gjakovë së bashku me mësimdhënësen e tyre, morrën një iniciativë për renovimin e hapësirave të organizatës komunale të pensionistëve në këtë komunë. Sot, pas më shumë se dy muajsh punë, kjo qendër ku ditën e kalojnë shumë pensionistë, ka marrë një pamje tjetër. 

Në kuadër të projektit “Të moshuarit, një burim për zhvillim”, këta nxënës pastruan ambientet e kësaj organizate, gëlqerosën muret, dhe sollën materiale të nevojshme për pensionistët. E mundi i tyre u vlerësua lartë nga drejtuesit  e shoqatës. 

Fjalë të mira, patën edhe anëtarët e organizatës komunale të pensionistëve.

Projekti “Të moshuarit, një burim për zhvillim”, është vlerësuar si një nga 11 idetë më të mira të konkursit të Akademisë së Kosovës për Demokraci në nivel të Kosovës./Tv Syri Vision/

 

Kuvendi Komunal i Gjakovës do të mbështet evenimentin muzikor “Përralla” me 100 litra karburante. Kjo ishte vetëm një nga kërkesat e miratuara, gjatë mbledhjes së radhës të Bordit të Drejtorëve. Ndërkaq ajo për renovimin e objektit të “Kryqit të Kuq”, nuk u miratua gjatë kësaj mbledhjeje. Kjo në mungesë të mjeteve financiare nga subvencionet. 

Kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, kryetarit të komunës Shpend Ahmeti, drejtorit të Policisë, Shpend Maxhunit, si dhe disa zyrtarëve të tjerë publik do t’u kontrollohet plotësisht pasuria. Agjencia kundër Korrupsion, (AKK), ka hedhur sot shortin për kontrolle të plotë të pasurisë për zyrtarë të lartë të shtetit.

E deklarimin e pasurisë e ka bërë edhe Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi.

Sipas raportit të AKK-së, pasuria e paluajtshme e presidentit Thaçi arrin vlerën 260.000 euro.

Në deklarimin e tij në AKK, figuron toka bujqësore me vlerë 180,000.00 euro dhe shtëpi 250.00 m2, me vlerë 80,000.00 euro, të cilat janë trashëgimi nga familja e tij.

Ndërsa, pasuri të luajtshme Thaçi ka deklaruar veturë Audi në vlerë prej 15,000.00 euro.

Nga Presidenca, Hashim Thaçi ka të hyra vjetore rreth 31 mijë euro, me mëditje vjetore rreth 8 mijë euro – ndërsa të hyrat e bashkëshortes janë rreth 18 mijë euro.

Thaçi po ashtu ka deklaruar edhe para të gatshme në banka e cila shumë është rreth 300 mijë euro.

Fushata e partive politike pjesëmarrëse në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit, po merr përmasat e premtimeve të mëdha. Premtimet e tyre kryesisht po përqendrohen në fushën e zhvillimit ekonomik.

Mbrëmë, pak minuta pas mbylljes së të gjitha qendrave të votimit, pranë zyreve të Partisë Demokratike të Kosovës, dega në Gjakovë kishte nisur festa.

Maria Dibiaxhio, atlete dhe humaniste nga Kriva Pallanka, e ka filluar rrugën për një turne të Maqedonisë. Me vrapim dhe çiklizëm aventurën e saj do ta përjetësojë me një film dokumentar.

Pasi e mori mandatin për formimin e Qeverisë së re të Maqedonisë, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev lexoi letrën e garancisë të cilën ia ka dërguar presidentit Gjorge Ivanov,

“Garantohet unitaritet, sovraniteti integriteti territorial, pavarësia dhe multietniciteti i Maqedonisë. Garantojmë mbrojtje të renit Kushtetues, dhe tërësinë territoriale të Maqedonisë. Garantojmë mbrojtje të interesave shtetërore dhe avancim e jetës për të gjithë qytetarët pa dallim  përkatësisë etnike, religjioze dhe përkatësisë gjuhësore”

“Garantojmë se procesi i sjelljes së vendimeve për qytetarët e Maqedonisë do të jetë në përputhje me vlerat themelore demokratike të sundimit të drejtësisë duke mos e vendosur Maqedoninë në situatë të nënshkrimit ose varshmërisë ndaj ndonjë shteti tjetër. Asnjë dokument Platformë, Deklaratë, Akt ose veprim që do të ishte në kundërshtim me qëndrimet e thëna më parë nuk mund të jenë kusht, e as bazë për formimin e as veprimin të Qeverisë së Maqedonisë”, tha mandatari Zoran Zaev, raporton SHENJA

Talenti gjakovar ka kaluar në radhët e gjigantit holandez, PSV.

Shkodran Mustafi është i lumtur për tre pikët e Arsenalit ndaj Southamptonit

Mbrojtësi Shkodran Mustafi mbrëmë u kthye për të luajtur për Arsenalin, pasi mungoi në disa ndeshje për shkak të lëndimit.

Mustafi është i lumtur që është kthyer dhe për tre pikët e fituar.

“Po Gunners. I lumtur që jam kthyer dhe tre pikë shumë të mëdha”, ka shkruar Mustafi në Twitter.

‘Kombi shqiptar duhet ta ketë një kombëtare në futboll’, kështu mendon ish sulmuesi i Shqipërisë.

Nëse keni gjithmonë probleme me pagjumësinë, filloni të shqetësoheni dhe të gjeni një zgjidhje.

Ekspertët në SHBA, kanë zbuluar se të qenit insomeniak, ndikon aq shumë në kontrollin e sheqerit në gjak dhe urinë madje edhe tek personat të cilët kanë shëndet të plotë, njofton Klan Kosova.

Po ashtu të mos bërit të paktën shtatë orë gjumë, njerëzve iu sjell nervozizëm dhe tejet lodhje.

Për pasojë një natë e keqe me gjumin, bëhet e ditur që ndikon edhe në memorien e njeriut.

Lidhja midis gjumit dhe kujtesës ka qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë dhe një teori e besueshme është se gjatë gjumit të thellë truri juaj lëviz kujtime afatshkurtra, të mbledhura atë ditë, në ruajtje afatgjate, duke liruar hapësirën në trurin tuaj për më shumë kujtime

Pra, nëse nuk merrni mjaft gjumë të thellë këto kujtime do të humbasin

Kur ishim fëmijë të të qëllonte veza me dy të verdha konsiderohej fat, por tani ajo që duhet të presim është thjesht të jetë e kuqe.

Njerëzit gjithmonë e kanë përdorur natyrën si burim kryesor për trajtimin dhe shërimin e shumë sëmundjeve.

Comac C919 është aeroplani i parë komercial kinez, i cili do të konkurrojë me Boeing dhe Airbus në sektorin e aviacionit civil.

Kompania Gjermane për modifikimin e veturave ka përdorur magjinë e saj në këtë VW Golf GTI.

Si pjesë e programit të testimit, së shpejti 40 modele BMW Series 7 pa shoferë do të përgatiten për të qarkulluar nëpër rrugët e Shteteve të Bashkuara.

Bukuroshja Kim Kardashian gjithmonë është në qendër të vëmendjes nga mediet rozë.

Por së fundmi vëmendje ka marrë edhe shoqja e saj e ngushtë, Larsa Pippen, transmeton Gazeta Express.

Shoqja më e mirë e Kim dhe Kourtney Kardashian është shfaqur seksi gjatë pushimeve të saj në Miami.

42-vjeçarja e cila është në procesin e divorcit nga basketbollisti Scottie Pippen, është shfaqur seksi në bikini të zeza.

Ditë më parë e përgënjeshtroi lajmin se është shtatzënë, kurse tani Eva Longoria e ka vërtetuar me fakte se nuk është në pritje të fëmijës.

Adelina Ismaili dhe Val Krasniqi kanë prekur dje qiellin me dorë. Dy prindërit më të rinj në botë janë më entuziastë se asnjëherë tani që mbajnë në duar të voglin e tyre.

Kati i tretë i nëndheshëm në Bibliotekën Kombëtare në Tiranë u përfshi sot nga flakët, duke shkaktuar dëme të vogla në zonën e antikuaritave.

Faik Konica, lindi më 15 mars të vitit 1876 në Konicë dhe vdiq më 14 dhjetor të vitit 1942 në Uashington. Konica ishte magjistër i artit dhe letërsisë, aktivist kombëtarë dhe shkrimtar shqiptar.

Tashmë kanë filluar të lansohen në kanalin Youtube këngë nga shtetet pjesëmarrëse të garës më të njohur të këngës, Eurovision.

Veçuar nga lajmet

marketing

Na ndiqni në Facebook