Simbolika e traditës për ta mbuluar fytyrën në ditën e martesësKemi parë se edhe tek ne është bërë zakon që nusja në ditën e martesës ta mbulojë fytyrën me një shami të kuqe apo më një material transparent nga pjesa e vellos së saj dhe sipas zakonit burri i saj është personi i parë që ia largon mbulesën nga fytyra.

Artikulli i plotë: A e dini pse nuset mbulojnë fytyrën?

Shumica e njerëzve fare nuk i përkasin shenjës së zodiakut për të cilin besojnë që i takojnë sipas kalendarit astrologjik!

Artikulli i plotë: Gjatë gjithë këtyre viteve e keni ditur gabim shenjën tuaj të horoskopit: Cilës shenjë të...

Ushtrimi përbëhet nga tërheqja deri në kufij të pakëndshëm të penisit të zgjatur. Zgjatja bëhet derisa koka e penisit të marrë ngjyrë të kuqe dhe të fryhet nga qarkullimi i gjakut.Për t’i shmangur irritimet, penisin shtrëngojeni butësisht. 

Artikulli i plotë: Kështu e rrisin arabët penisin për 5 cm

Kur kemi qenë fëmijë na është thënë se duke punuar shumë mund të arrijmë objektivat tanë. Por kur plakemi kuptojmë se njerëzit rreth nesh dhe në të gjithë botën, edhe pse kanë punuar përtej limiteve, ende nuk kanë arritur atë që duan. 

Artikulli i plotë: Doni të pasuroheni? Mos punoni shumë!

Në një farë pike, cilido ndien se ka diçka që nuk shkon me romanticitetin e partnerit. Bob Navara, një terapist i martesave dhe familjes, shprehet se këto ndjenja të trazuara nuk ndikojnë në prishjen e martesave nëse çiftet dinë si t’i përballojnë.

Artikulli i plotë: Qeshni me lot! Ja pse burrat i urrejnë gratë e tyre

Të dielën e fundit të muajit mars, pikërisht më 26 mars do të flemë një orë më pak për shkak të ndërrimit të orës, një ndërrim, që ndodh dy herë në vit, në pranverë kur ora shkon 60 minuta para dhe në vjeshtë kur ora lëviz 60 minuta prapa

Kështu nga e diela e 26 marsit dhe deri më 29 tetor 2017, orët me diell në Tokë do të rriten duke bërë në muajt në vijim dita të zgjatet krahasuar me natën.

Akrepat e orës lëvizin 60 minuta para sipas orës lokale, kur ndaj të gdhirë nga ora 02:00 e mëngjesit akrepat e orës do të shkojnë para duke shënuar orën 03:00.

Ndërrimi i orës sipas asaj diellore parashikon kursim të madh të konsumit të energjisë elektrike. Ky ndryshim i orës u vendos me ligj në Europë në shekullin e kaluar. Ndryshimi erdhi si një mënyrë për të përfituar nga drita diellore dhe për të zvogëluar në maksimum konsumin e energjisë elektrike për të ndriçuar.

Por, sipas analistëve të fushës nuk duhet harruar se pavarësisht orëve diellore, në muajt e pikut të të nxehtit kërkesa e madhe për energji elektrike i detyrohet përdorimit në masë të ajrit të kondicionuar, që lidhet ekskluzivisht me faktorët klimatikë dhe të temperaturës, dhe jo më me orët e gjata me dritë natyrale.

Ndryshimi i orës i cili realizohet çdo pranverë konsiston për shtatë muaj në kursimin e sasive të mëdha të energjisë, konkretisht e barabartë me 643.000.000 kilovat/orë, e përkthyer në aspektin ekonomik, me kuotën e 93 milionë eurove.

Rregulli i ndryshimit të orës është vendosur që në shekullin e tetëmbëdhjetë, ku i pari ka qenë Benjamin Franklin i cili hodhi teorinë se me realizimin e tij, do të kursehej shumë energji.

Ndërsa mbi një shekull më vonë (në vitin 1907), teoria e tij u mor nga britaniku Uillett Uilliam, i cili e paraqiti atë në Dhomën e Komunave e cila i dha dritën e gjelbër projektit “British Summer Time”, i cili përfshinte lëvizjen e akrepave të orës përpara gjatë verës. Shumë vende e pasuan Britaninë e madhe në këtë hap, veçanërisht në kohë lufte, kur ruajtja e energjisë ishte me të vërtetë një prioritet.

Ndërsa miratimi përfundimtar i kësaj mase për të gjitha vendet, konsiston në vitin 1966, i cili përkoi me krizën e energjisë.

Në Shqipëri, deri pak vite më parë, ndryshimi i orës dy herë në vit, shpallej vetëm me vendim dhe njoftim të posaçëm qeverie, por vitet e fundit kjo nuk është aplikuar më nga qeveria shqiptare dhe njoftimin për qytetarët e bëjnë vetëm mediat, duke iu referuar rutinës së përvitshme të ndryshe.

Tashmë e dimë se horoskopi nuk parashikon vetëm fatin apo të ardhmen tuaj. Sipas ekspertëve ai vendos edhe mënyrën se si ju puthni. Të gjitha shenjat kanë cilësitë e tyre se si puthin, por më poshtë janë renditur tre vendet e para që kryesojnë: akrepi, demi dhe dashi.

Dashi

Një dash di si t’i shijojë momentet intime në çift. Si shenjë zjarri, njerëzit që i përkasin kësaj shenje, duan të guxojnë për të arritur kënaqësi në jetën e tyre seksuale. Sipas ekspertëve, renditen si një ndër shenjat që puthin më mirë.

Demi

Si shenjë e tokës, njihet si më sensualët. Ata janë të mirë në shtrat dhe duan t’i shijojnë gjërat sa më shumë. Një dem nuk bën asgjë nëse nuk e ndjen vërtetë. Demat, renditen ndër shenjat që dinë të puthin më mirë nga shenjat e tjera.

Akrepi

Njihet si shenja më pasionante e horoskopit. Jeta seksuale ka shumë rëndësi për ta. Mesa duket edhe puthin më mirë nga shenjat e tjera. Detajet kanë rëndësi për ta, kur bëhet fjalë për jetën seksuale. Akrepat, mesa duket puthin më mirë. Natyra e tyre përshtatet mirë me dikë që di si të ndezë pasionin me anë të puthjes.

 

Meshkujt kanë rënë dakord për pesë gjërat e mëposhtme që adhurojnë te femrat. Një femër që i ka të gjitha këto veti thjesht i rrëzon për toke.

Ja se çka është tërheqëse për meshkujt te femrat:

1. Vetëbesimi

Meshkujt duan një femër që ka vetëbesueshmëri të plotë, një femër që ndihet mirë në lëkurën e saj. Atyre me ego të madhe, meshkujt thjesht nuk u afrohen. Ata duan femra të vendosura, që e dinë se çka duan. Aq shumë kjo iu pëlqen sa që magjepsen prej tyre.

2. Femrat me sens humori

Femrat të cilat qeshin natyrshëm, e jo të detyruara, meshkujt thjesht i adhurojnë. Femrat që kanë një ndjenjë të shëndetshme dhe të moderuar të humorit janë treguar si më të dëshirueshme se ato që janë të zymta dhe të cilat nuk e dinë se çka është shakaja.

3. Pasioni

Femra e pasionuar është interesante për meshkujt. Megjithatë, pasioni që i tërheq ata nuk vlen vetëm në shtrat, por edhe atë që ajo me pasion i kryen punët, e cila ka hobi në të cilat është e dashuruar çmendurisht, ajo që thotë atë që mendon, që ka ide dhe i do njerëzit dhe shoqërimin.

4. Femrat që kanë mendimin e vet

Shumë femra e formojnë opinionin e tyre të bazuar në mendimet e të tjerëve, ndërsa femra që zgjedh një mashkull vetëm për shkak se ai është rekomanduar nga shoqet e saj, mashkullit një femër e tillë nuk i duhet e as që do të bjerë në dashuri me një femër të tillë. Meshkujve u duhet një femër e cila do të vendosë vetë nëse ai është i denjë për të, dhe se ajo do të vendosë për gjërat në lidhje, pa marrë parasysh mendimet e të tjerëve.

5. Femrat që janë krenare për pamjen e tyre

Meshkujt i duan femrat që krenohen me pamjen e tyre, jo vetëm me gaderobë, por në qoftë se ato e mbajnë veten në çdo kuptim, nga higjiena deri te frizura. Meshkujt i vërejnë këto detaje mjaft shumë.

Faqja 2 nga 3