Shpesh shohim në ekrane femra të dobëta, që shërbejnë si modeli më i preferuar i femrave.

Por nuk është kështu.

Duket se meshkujt po tërhiqen gjithmonë e më shumë nga femrat e kolme.

Këtë e tregon edhe preferenca e tyre në kërkimet online.

Gjithmonë e më shumë meshkuj po kërkojnë në faqet për të rritur për femra të bëshme.

Faqja Pornhub thotë se ka një rritje prej 47 përqind të kërkimeve për femra të bëshme.

“Ky vit duket se është kulmi i vlerësimit për pozitivitetin e trupit, për format e kolme,” thotë Corey Price e Pornhub.

TEMAT:

Të dielën e fundit të muajit mars, pikërisht më 26 mars do të flemë një orë më pak për shkak të ndërrimit të orës, një ndërrim, që ndodh dy herë në vit, në pranverë kur ora shkon 60 minuta para dhe në vjeshtë kur ora lëviz 60 minuta prapa.

Kështu nga e diela e 26 marsit dhe deri më 29 tetor 2017, orët me diell në Tokë do të rriten duke bërë në muajt në vijim dita të zgjatet krahasuar me natën.

Akrepat e orës lëvizin 60 minuta para sipas orës lokale, kur ndaj të gdhirë nga ora 02:00 e mëngjesit akrepat e orës do të shkojnë para duke shënuar orën 03:00.

Ndërrimi i orës sipas asaj diellore parashikon kursim të madh të konsumit të energjisë elektrike. Ky ndryshim i orës u vendos me ligj në Europë në shekullin e kaluar. Ndryshimi erdhi si një mënyrë për të përfituar nga drita diellore dhe për të zvogëluar në maksimum konsumin e energjisë elektrike për të ndriçuar.

Por, sipas analistëve të fushës nuk duhet harruar se pavarësisht orëve diellore, në muajt e pikut të të nxehtit kërkesa e madhe për energji elektrike i detyrohet përdorimit në masë të ajrit të kondicionuar, që lidhet ekskluzivisht me faktorët klimatikë dhe të temperaturës, dhe jo më me orët e gjata me dritë natyrale.

Ndryshimi i orës i cili realizohet çdo pranverë konsiston për shtatë muaj në kursimin e sasive të mëdha të energjisë, konkretisht e barabartë me 643.000.000 kilovat/orë, e përkthyer në aspektin ekonomik, me kuotën e 93 milionë eurove.

Rregulli i ndryshimit të orës është vendosur që në shekullin e tetëmbëdhjetë, ku i pari ka qenë Benjamin Franklin i cili hodhi teorinë se me realizimin e tij, do të kursehej shumë energji.

Ndërsa mbi një shekull më vonë (në vitin 1907), teoria e tij u mor nga britaniku Uillett Uilliam, i cili e paraqiti atë në Dhomën e Komunave e cila i dha dritën e gjelbër projektit “British Summer Time”, i cili përfshinte lëvizjen e akrepave të orës përpara gjatë verës. Shumë vende e pasuan Britaninë e madhe në këtë hap, veçanërisht në kohë lufte, kur ruajtja e energjisë ishte me të vërtetë një prioritet.

Ndërsa miratimi përfundimtar i kësaj mase për të gjitha vendet, konsiston në vitin 1966, i cili përkoi me krizën e energjisë.

Në Shqipëri, deri pak vite më parë, ndryshimi i orës dy herë në vit, shpallej vetëm me vendim dhe njoftim të posaçëm qeverie, por vitet e fundit kjo nuk është aplikuar më nga qeveria shqiptare dhe njoftimin për qytetarët e bëjnë vetëm mediat, duke iu referuar rutinës së përvitshme të ndryshimit të orës në Evropë të dielën e fundit të marsit dhe të dielën e fundit të tetorit.

“Sytë janë pasqyra e shpirtit dhe shpirti është drejtues i jetës tuaj”. Të paktën kjo është ajo që shumë psikologë e pohojnë vazhdimisht.

Ka informacione të ndryshme që flasin për personalitetin dhe karakteristikat tuaja bazuar në shkrimin tuaj të dorës, datën e lindjes apo shenjën zodiakale.

Por sot do të analizojmë ngjyrën tuaj të syve.

Blu

Sytë blu në fakt kanë ngjyrën e syve të dytë më të zakonshme, por ata e konsiderojnë veten krijesa mistike të botës njerëzore duke qenë se Zoti iu ka dhënë  fuqinë speciale  të bukurisë.

Por vetëm sepse sytë tuaj duken si një pellg i qetë blu ku shpirti i secilit mund të gjejë qetësi, nuk do të thotë se jeni të preferuar nga të gjithë.

Jeshilë

A jeni një mace apo sirenë, kjo nuk ka rëndësi. Gjithçka mendohet për sytë jeshilë është se janë të veçantë. Sytë jeshilë janë ngjyra më e rrallë e syve në botë pasi e zotëron vetëm 2% e popullsisë. Këta persona janë enigmatikë. Janë tipi i personave me të cilët nëse gjendeni në shtrat me ta, nuk do të doni të dilni më jashtë për disa ditë. Sytë e tyre janë një kopësht botanik. Hidhni një shikim “shëtitës” në sytë e tyre dhe  do të shihni që do të humbni në to dhe do të dilni që aty të ndryshuar përgjithmonë.

Kafe 

Sytë kafe janë ngjyra më e zakonshme e syve. 55% e personave në botë kanë sy ngjyrë kafe, por kjo nuk do të thotë që ju nuk jeni të veçantë. Thjesht nuk jeni shumë special. Por kjo ka benefitet e veta sepse  keni më pak mundësi të bini viktimë e lojërave të fatit apo pijes. Gjithashtu dini të visheni vërtet mirë.

Sytë e shkruar

Do të jeni me fat nëse keni sy të shkruar. Ju mund të përshtateni si një kameleon duke qenë se zotëroni dy ngjyra njëherësh të kombinuara aq bukur. Jeni të fortë dhe të heshtur ashtu si introvert dhe extrovert.

Sytë ngjyrë kafe e errët ose e zezë

Sytë kafe e errët apo pus të zinj, mund të fshehin sekretete. Këta njerëz janë më të besueshëm se kushdo që mund të keni takuar ndonjëherë. Këshillat e tyre vijnë nga përvoja dhe nuk kanë kohë për dramë. Këta persona kanë aftësinë për të qëndruar në terrenin e tyre me armët e tyrë në çdo kohë të vështirë.

Sytë e ndriçuar (që shkëlqejnë)

Personat  me sy të ndriçuar (blu, jeshilë, kafe apo gri) janë shumë të ndjeshëm ndaj diellit. Kjo veti magjike iu jep atyre një ndjeshmëri ndaj personave të tjerë dhe për dhimbjen e  tyre emocionale. Këta persona kanë një sy të mprehtë për të kuptuar trishtimin tek të tjerët si dhe janë dëgjues shumë të mirë.  /intv/. 

Një britanik është liruar nga një burg i Arabisë Saudite pasi ishte burgosur për posedim alkooli. Arabia Saudite është një shtet ku kushtetuta është e bazuar në Kuran, prandaj nëse njerëzit kanë probleme me ligjin është sepse kanë shkelur ndonjë rregull të shkruar në Kuran.

Sidoqoftë, kjo është lista e gjërave që ju nuk lejoheni t'i bëni në Arabinë Saudite:

1) Filmat pornografik

Të kesh filma pornografik në celularin, tabletin apo kompjuterin tuaj mund të të shkaktoj probleme shumë serioze në Arabinë Saudite. Edhe ilustrimet e veshjeve të ndryshme të njerëzve, e sidomos femrave, janë të ndaluara.

2) Të fotografosh ndërtesat

Nëse mendoni se ju kur shkoni në pushime jeni të lejuar të fotografoni gjatë gjithë kohës, ju jeni shumë gabim. Fotografimi i ndërtesave qeveritare, bazave ushtarake dhe pallateve është i ndaluar.

Gjithashtu ju nuk duhet të fotografoni njerëzit vendas pa lejen e tyre dhe kurrë mos e drejtoni kamerën nga femrat.

3) Ngrënia e bukës, pirja e ujit apo lëngjeve si dhe pirja e duhanit në publik janë të ndaluara

Ramazani është muaji i 9-të i kalendarit Islamik dhe kjo do të thotë se duhet të agjërosh për 4 javë. Prandaj është e ndaluar të hash, të pish ndonjë gjë, përfshirë edhe duhan, gjatë muajit të Ramazanit.

4) Sandwich me produkte derri

Në Arabinë Saudite është e ndaluar importimi i produkteve të derrit, prandaj të bësh ushqime që përfshijnë mish të derrit është e ndaluar.

5) Ndalohet të vishesh me të kuqe në ditën e Shën Valentinit

Është raportuar se dyqanet e luleve dhe të dhuratave janë të ndaluara të shesin trëndafila të kuq, apo ndonjë produkt me formë të zemrës në ditën e Shën Valentinit. Thuhet se kjo ‘festë’ nuk është një festë islamike dhe mund t’i devijojë njerëzit.

6) Të shkosh në kinema

Nëse dëshironi të shikoni filmin e fundit të James Bond apo çfarëdo filmi, atëherë kjo është e ndaluar. Thuhet se shikimi i filmave në kinema mund të bëjë që çiftet martesore të kenë probleme me vete për shkak të skenave të ndryshme, prandaj edhe është ndaluar.

7) Të mësosh ndonjë instrument në shkollë

Piano gjithmonë duket bukur në CV-në e ndonjërit. Por, ligjëratat muzikore janë të ndaluara në forume publike dhe prandaj nëse ju mësoni, ju do të keni probleme serioze…

8) Të shkosh në fitnes nëse je femër

Nëse brengoseni se jeni mbipeshë atëherë ju duhet të improvizoni diçka në shtëpi pasi që fitneset private janë të ndaluara për femrat.

9) Të ngasësh makinën nëse je femër

Nëse dëshiron të shkosh diku, ju patjetër që duhet të thërrisni një taksi ose të ju dërgoj burri juaj pasi që është e ndaluar për femrat të ngasin makinën.

Kjo për shkak se besohet se femrat nëse ngasin do të dalin nga shtëpia më shpesh dhe pa nevojë.

10) Është e ndaluar të pini gjatë udhëtimit për në Arabi

Mos shkoni në Arabinë Saudite nën ndikimin e alkoolit dhe kurrë  mos pini në aeroplan. Dënimet për posedimin apo tregtimin e alkoolit janë aq të rrepta sa rezultojnë me burgim.

Sigurisht se gjeneratat e vjetra e kanë shumë të njohur këtë pamje, e cila shfaqej kur humbte sinjali dhe kishte ndërprerje të programit, shkruan revista Kosovarja

Brezat e rinj këtë nuk e kanë shumë të njohur, por ekrani me ngjyra shpeshherë ka qenë një moment nervoz për të gjithë ata që mbajnë mend televizorët e serive të vjetra.

Por a e keni pyetur veten se për çfarë ka shërbyer ?

Ky sinjal me pamje shumëngjyrëshe dhe me vija të ndryshme, është shfaqur kur transmetuesi ka qenë aktiv, por që nuk është transmetuar programi në masë. Ndryshe, ky rreth shumëngjyrësh quhet “test sinjal” dhe është dizenjuar në vitin 1966 në laboratorin e kompanisë Philips, e projektuar nga Fin Hendel, me ndihmën e kryeinxhinierit Erik Helmer dhe Nielsen.

 

Të lindurit në muajin mars kanë disa tipare unike që i dallojnë nga personat e lindur në muajt tjerë.

Personat e lindur në këtë muaj janë të dashur, energjikë dhe të guximshëm. Kuptojeni disa cilësi tjera të tyre.

1. Kanë mendje krijuese.

2. Janë zemërgjerë dhe dashamirës.

3. Marrin vendime të nxituara për partnerët, por nuk njohin kthim pas.

4. I përshtaten çdo lloj situate.

5. Janë shumë të vëmendshëm dhe i vlerësojnë të tjerët

6. E duan qetësinë, por kjo nuk do të thotë se janë të qetë.

Kur u ndërtua, Kulla e Eiffelit sinjalizoi fillimin e një epoke të re krenare teknologjike. Tani, 125 vjet më vonë, pika e famshme e referimit e Parisit kontribuon për ekonominë franceze, me një sasi të jashtëzakonshme të ardhurash.

DONIN TA SHEMBNIN

“Do të ngrihet mbi Parisin si një oxhak i zymtë e i madh fabrike”, u ankua një grup artistësh të mirënjohur në një letër të përbashkët, të botuar gjatë fazave të planifikimit të Kullës Eiffel.

Shumë njerëz parashikuan se ndërtesa do të ishte një makth monstruoz metali – por shumica ranë në qetësi, kur ajo u zbulua.

Megjithatë, Kulla Eiffel ishte planifikuar se do të shembej 20 vite më vonë.

Për ta ndaluar këtë, Gustav Eiffel kërkoi mënyra me të cilat kulla e tij mund të vihej në shfrytëzim – dhe i gjeti ato përmes shkencës.

Eksperimente unike mund të kryheshin në majën e ndërtesës më të lartë në botë (për kohën); studime në aerodinamikë, presion atmosferik dhe matje rrezatimi. Por ishte radioja që provoi të ishte shpëtimtarja e saj. Në vitin 1903, u kryen provat e para pa kabllo; rreth Luftës së Parë Botërore, zbulimi gjerman kapej përmes Kullës Eiffel dhe pastaj çkodohej. Midis gjërave të tjera, kjo çoi në zbulimin e Mata Harit, spiunes së njohur gjermane.

SI I PERBALLON ERERAT 170 KM/ORË

Në njëfarë lloj mënyre, Epoka e Gurit zgjati deri në mesin e shekullit të 19: piramidat, katedralet, obeliskët – të gjitha ato të ndërtuara duke përdorur gurë.

Monumenti i Washingtonit, ndërtesa më e gjatë e botës në 169.3 metra, kishte përfunduar vetëm në vitin 1884, përcjell bota.al. Por kur u fut prodhimi në masë i çelikut, u bë e mundur të ndërtoheshin struktura edhe më të larta, pasi çeliku është ekstremisht i fortë, dhe megjithatë është shumë elastik.

Gustave Eiffel e hodhi poshtë këtë material gjithsesi, duke zgjedhur që në vend të tij ta ndërtonte kullën e tij me hekur të punuar.

Sekreti i rezistencës se Kullës Eiffel?

Projektimi grilë i saj do të thotë se konsiston tërësisht nga mbajtëse, traversa dhe shufra; me gjithë peshën e saj 10,000 tonë, kulla nuk ndikohet në mënyrë të pafavorshme nga erërat. Edhe në shpejtësi ere 170 km/orë, maja e kullës vetëm sa anohet rreth 13 cm, ndërsa ajri që lëviz me shpejtësi vetëm sa fishkëllen përmes skeletit të kullës.

PROJEKTET E PARA U REFUZUAN

Planet për vetë ndërtimin nuk e kishin burimin nga Gustav Eiffel, por nga dy të punësuar në firmën e tij arkitekturore: Maurice Koechlin dhe Emile Nouguier.

Qyteti i Parisit dëshironte të lëvdohej duke patur kullën më të lartë në botë, e ndërtuar në kohë për hapjen e Ekspozitës Ndërkombëtare në 1889, dhe përvjetorin e Revolucionit Francez. Gjithsesi, Eiffel gjeti se planet e kolegëve të tij ishin shumë funksionale, dhe kështu ai pagoi arkitektin Stephen Sauvestre për t’i ripunuar ato.

Megjithëse, Eiffel konsiderohet ‘babai i kullës’ pasi ai e bëri ndërtimin të mundur. Ai ishte tashmë një inxhinier i mirënjohur, duke ndërtuar skeletin e Statujës së Lirisë në New York.

ËSHTË NJË THESAR KOMBËTAR PREJ 650 MILIARDË DOLLARËSH

Në vitin 2012, Dhoma e Tregtisë e provincës italiane Monza dhe Brianza përllogariti vlerën turistike të vendeve turistike më të famshme të Europës. Kjo bazohej në numrin e vizitorëve (shtatë milionë vizitojnë Kullën Eiffel në vit) dhe efektin tërheqës për ekonominë e vendit. Kulla Eiffel ishte në krye të listës, me një vlerë prej 650 miliardë dollarë.

Në maj 1925, monumenti iu shit një tregtari skrapi për 50,000 dollarë përmes mashtrimit. Artisti Viktor Lustig, i cili u hoq si një punonjës i Ministrisë Franceze të Postës, e bëri blerësin të besonte se Kulla Eiffel ishte gati për t’u shembur.

Kopshti zoologjik më i famshëm në Korenë e Veriut, në Pyongyang, nga sa dallohet nga imazhet që vijnë ofron në shumëllojshmëri kafshësh, por ylli i këtij kopshti është një majmun.

Kopshti zoologjik i Pyongyang ka qindra kafshë, por shumica e vizitorëve shkon të shohë nga pranë një majmun, e nëse janë me fat do të shikojnë diçka të veçantë.

Majmuni i quajtur Jonas, bën më tepër se sa të ngjitet në pemë. Në një mënyrë habitëse ai është kthyer në një duhan pirës dhe më e bukura është se ai e ndez vetë edhe cigaren.

Edhe pse kjo e dëmton shëndetin e Jonas, për drejtuesit e këtij kopshti zoologjik kjo është shumë fitimprurëse pasi shumë prej vizitorëve shkojnë vetëm për të parë majmunin. /TCh

Faqja 3 nga 3