“Insulinat për muajin shkurt nuk kanë ardh” ky është mbishkrimi në barnatoren  e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Gjakovë. E për këtë disa qytetarë të cilët vuajnë nga diabeti sot janë shprehur të revoltuar për shkak që atyre po u mungon ilaçi I cili është I domosdoshëm për ta.

Artikulli i plotë: Në QKMF mungon insulina, qytetarët shprehen të revoltuar (Video)

“Riki-Kiki-Riki” është komedia për fëmijë që erdhi nën regjinë e aktores gjakovare Rrushe Berisha. Në këtë komedi ishte vetëm një personazh. Gjithqka që u pa në skenë ishte një palaço I cili me lojërat e tij interesante dhe I shoqëruar me këngë argëtoj sot fëmijët të cilët ishin prezent në teatrin e qytetit.

Artikulli i plotë: Aktorja Rrushe Berisha sjellë komedinë për fëmijë ““Riki-Kiki-Riki” (Video)

Aleanca Kosova e Re (AKR) e Behgjet Pacollit, në bazë të marrëveshjes së nënshkruar të hënën me drejtues të koalicionit PAN, do të ketë hise të madhe në qeverinë “Haradinaj”, shkruan sot, gazeta Zeri.

AKR-ja, që i ka katër deputetë në Kuvendin e Kosovës, do t’i marrë 5 ministri të rëndësishme, si dhe u janë garantuar 7 poste të zëvendësministrave.

Aq dikastere qeveritare sa AKR-ja nuk do t’i kenë bashkërisht AAK-ja e Ramush Haradinajt dhe Nisma e Fatmir Limajt, të cilat i kanë hiç më pak se 16 deputetë në Kuvend ndonëse këto dy subjekte politike nuk do të mundë t’i marrin më shumë se gjashtë ministri në Qeverinë e re.

Ramush Tahiri, njohës i çështjeve politike, ka vlerësuar punën negociatore të Behgjet Pacollit me PAN-in. Sipas tij, Pacolli ka marrë maksimumin e mundshëm në Qeveri, me një numër të vogël të deputetëve.

 “Pacolli e ka nxjerrë maksimumin. Me 4 deputetë aktualisht, por nëse Pacolli hyn në Qeveri do t’i mbeten vetëm tre deputetë, ka nxjerrë 5 Ministri dhe 7 zëvendësministra, plus postin për president në mandatin e ardhshëm”, ka thënë Tahiri për “Zërin”.

Sipas tij, arsyeja se pse Pacolli nuk ka pranuar më herët të bashkëpunojë me PAN-in është për shkak se AKR-ja e ka ditur vlerën e saj dhe nuk ka dashur “të shitet lirë”.
“AKR-ja nuk ka pranuar të shkojë me pazar të ulët”, u shpreh Tahiri.

Krijuesi dhe interpreti I humorit Sevdai Radogoshi  erdhi me projektin më të ri humoritsik. “Biznismeni n’Dubai” ishte komedia e cila u dha premierë në pallatin e kulturës “Asim Vokshi” për publikun gjakovar.

Artikulli i plotë: Promovohet komedia filmike “Biznismeni n’Dubai” (Video)

Ky film i metrazhit të shkurtër i tittulluar “Just Like Me” është punuar nga nxënës të shkollës “Fehmi Agani” në Gjakovë, dhe mesazhi që përcohet përmes tij është parandalimi i dhunës ndërmjet fëmijëve nëpër institucione të arsimit.

Artikulli i plotë: Nxënës të Gjakovës me film dhe murale kundër dhunës në shkolla (Video)

Pas një aksidenti të rëndë trafiku ka ndërruar jetë reprezentuesi i Kosovës në basketboll, Gazmend Sinani. Sipas një komunikate të lëshuar nga stacioni policor I Gjakovës thuhet se mbrëmë rreth orës 01:20 minuta në rrugën Tirana në Gjakovë ka ndodhur një aksident trafiku.

Artikulli i plotë: Basketbollisti Gazmend Sinani ndërron jetë pas aksidentit tragjik, para se të vdiste festoi 27-të...

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing