Një duel interesant u zhvillua në stadiumin e qytetit të Bajram Currit. Ishte klubi i futbollit “Valbona” nga Tropoja që ftoj klubin e futbollit “Korenica” nga Gjakova të zhvillojnë një ndeshje miqësore parasezonale.

Artikulli i plotë: Zhvillohet ndeshje miqësore në mes të KF “Korenica” dhe KF “Valbona” në Bajram Curr (Video)

Në një ditë të ftohtë shkurti morën rrugën drejt shegut të Maleve të Pashtrikut gjegjësisht Majës së Kunorës gjatësia e së cilit është 13.7 km. Ishin anëtarët e organizatës Qendra Kosovare për Zhvillim së bashku me gazetar dhe operatorë turistik të cilët vizituan këtë pjesë që konsiderohet ndër vendet më të mira turistike të komunës së Gjakovës. Nga kjo pikë ku edhe ndaluam mund të shihet i gjithë territori administrativ i Gjakovës.

Artikulli i plotë: Valbona një mrekulli natyrore me plot labirinthe (Video)

Në vitin 2019-të ka pasur një rritje enorme në prokurim por falë donacionit nga USAID-i është arritur që planifikimi të realizohet 100% dhe siguria e dosjeve dhe tenderëve gjatë hapjes të jetë në nivel të lartë të sigurisë dhe transparencës.

Artikulli i plotë: Zyra e Prokurimit ka realizuar 100% planifikimet e vitit 2019-të (Video)

Po bëhet gati një vit që këta shtretër kanë mbetur të zbrazur. Bëhet fjalë për repartin e oftalmologjisë në spitalin “Isa Grezda” në Gjakovë i cili vazhdon të jetë i mbyllur.

Artikulli i plotë: Më mbylljen e repartit të oftalmologjisë qytetarët i janë drejtuar QKMP-së (Video)

Drejtoria për Bujqësi Pylltari dhe Zhvillim Rural në komunën e Gjakovës vitin 2019-të e ka përmbyllur me projekte të ndryshme të cilat i ka planifikuar në kuadër të investimeve kapitale. Ushtruesi i detyrës së drejtorit të këtij dikasteri Durim Halilaj tha 340 mijë euro është vlera e investimeve që kryesisht kanë të bëjnë me ndërtimin e pendave dhe kanaleve të ujitjes si në zonën urbane ashtu edhe atë rurale.

Artikulli i plotë: 340 mijë euro është vlera e investimeve kapitale nga DBPZHR-ja (Video)

Marrëdhëniet midis Kosovës dhe Bashkimit Evropian zyrtarisht janë vendosur më 6 nëntor të vitit 2002 me të ashtuquajturin Mekanizëm i Stabilizimit dhe Shoqërimit ndërsa janë rikonfirmuar edhe në Samitin e Selanikut në vitin 2003. Kështu tha ambasadori i Kosovës në Bruksel Bernard Nikaj në tryezën tematike të organizuar nga shoqata e intelektualëve “Jakova” në Gjakovë.

Artikulli i plotë: Nikaj: Dialogu Kosovë-Serbi është elementi definues i rrugës drejt së ardhmes së Kosovës në raport...

As temperaturat e ulëta nuk e ndalojnë. Atletin gjakovar Tirron Mamusha pothuajse cdo ditë e shohim me veshje sportive teksa vrapon. Ai na tregoj se brenda një ditë  vrapon 30 kilometra ndërsa brenda një jave ai i bënë 160 kilometra vrapim.

Artikulli i plotë: Tirron Mamusha e mbyll vitin 2019-të me dyherë kampion njëherë nënkampion dhe 14 medalje (Video)

Jemi mësuar ta shohim prej vitesh me role të ndryshme e komedi të cilat pëlqehen edhe sot.Humoristi gjakovar Sevdai Radogoshi shumë shpejt do të sjellë për adhuruesit e tij një projekt ndryshe prej herave të tjera. Bëhet fjalë për komedinë e titulluar “Vetë i 40-ti”, xhirimet e së cilës janë në përfundim.

Artikulli i plotë: Sevdai Radogoshi vjen me 40-të role brenda një komedie (Video)

Përmes një telekomande në një distancë prej më shumë se pesë metrave po e bënë ndezjen e kësaj makine motorike. Fitim Delija nga fshati Zhabel i Gjakovës ka arritur që me këtë ide inovative të krijojë diqka interesante. 

Artikulli i plotë: I riu nga Zhabeli e ndez traktorin me telekomandë (Video)

Këta janë kadetët e klubit të Ping Pongut “Vëllaznimi”  nga Gjakova. Ata zhvillojnë stërvitjet në një orar prej dy orësh në palestren sportive “Shani Nushi”. Synim I këtij klubi është që të iu ipet hapësirë më shumë grupmoshave të reja.

Artikulli i plotë: Adea Babuni e KPP “Vëllaznimi” do ta përfaqësojë Kosovën në këto gara (Video)

Nuk ka ditë që Policia e Kosovës të mos regjistrojë në databazën e saj disa aksidente trafiku. E shumë herë ato përveç me lëndime përfundojnë me fatalitet. Në shumicën prej tyre shkaktari është shpejtësia e lartë.

Artikulli i plotë: Në vitin 2019 numri i aksidenteve fatale ka shënuar rënie në raport me vitin 2018 (Video)

Lideri pa humbje në ligën e parë të basketbollit Vëllaznimi ka filluar me përgatitjet për sezonen e dytë. Kryesia e klubit dhe basketbollistët thonë se synimi i vetëm mbetet inkuadrimi në Superligë dhe qëndrimi në këtë rangim.

Artikulli i plotë: KB “Vëllaznimi” fillon pjesën e dytë të sezonit me përforcime të reja (Video)

Klubi i volejbollit “Vëllaznimi” ka arritur që vitin e kaluar të punojë shumë me grupmoshat e reja kështu duke u shpallur edhe kampion i Kosovës në kategorinë u16 për meshkuj.

Artikulli i plotë: Pesë volejbollistë të Vëllaznimit pjesë e kombëtares së Kosovës (Video)

Përkundër vështirësive me të cilat po përballet KF “Vëllaznimi”, futbollistët sot dolën edhe njëherë në fushë. Dashuria e madhe për këtë klub i bashkoj ata për të vazhduar fazen përgatitore.

Artikulli i plotë: KF "Vëllaznimi" rrezikon të shuhet, mbetet në fatin e donatorëve (Video)

Mungesa e reshjeve të borës në stinën e dimrit ka bërë që në vendin tonë te kemi mot kryesisht të thatë dhe të ftohtë e poashtu edhe ajri të jetë më i ndotur. Për ta kuptuar më mirë ndotjen e ajrit në qytetin e Gjakovës,  Bonevet ka vendosur këtë paisje në hapësiren e saj.

Artikulli i plotë: Matësit e cilësisë së ajrit tregojnë se edhe në Gjakovë ajri është i ndotur (Video)

Pavarësisht iniciativave të pastrimit në lagjen Ali Ibra, kjo zonë vazhdon të jetë e përfshirë nga mbeturinat në të gjitha anët e saj. Kjo dukuri është një problem që prej vitesh nuk po gjen zgjidhje.

Artikulli i plotë: Kërkohet intervenim urgjent për largimin e mbeturinave në lagjen Ali Ibra (Video)

Dhjetë ditë më parë persona të panjohur e vodhën bustin e heroit të kombit “Emin Duraku” i cili ishte i vendosur në oborrin e shkollës që mban emrin e tij.Pas një pune intenzive njësiti i hetimeve i stacionit policor në Gjakovë ka arritur të identifikojë personat të cilët kanë kryer veprën.

Artikulli i plotë: Arrestohen të dyshuarit që vodhen bustin e heroit "Emin Duraku" (Video)

Jo vetëm në Gjakovë por në tërë Kosovën, dukuria e mosparaqitjes së objekteve ndërtimore pa leje për legalizim po vazhdon. Deri më tani drejtoria e urbanizmit dhe mbrojtjes së mjedisit ka pranuar 130 aplikime për legalizim të kategorisë së parë dhe kategorisë së dytë, kështu tha udhëheqësi i këtij dikasteri Arben Bakalli.

Artikulli i plotë: Deri më tani 130 aplikime për legalizim ka pranuar drejtoria e urbanizmit (Video)

Në debatin publik me qytetarë është prezantuar draft rregullorja komunale për ndarjen e subvencioneve nga grupi punues i formuar sipas vendimit të kryetarit të Komunës për hartimin e këtij dokumenti.

Artikulli i plotë: Prezantohet draft rregullorja për ndarjen e subvencioneve në Komunën e Gjakovës (Video)

Me një ceremoni solemne u shënua diplomimi i gjeneratës së dytë të studentëve të universiteit “Fehmi Agani” në Gjakovë. 258 studentë sot morën në duar diplomën me të cilën shënuan përfundimin e studimeve bachelor.

Artikulli i plotë: Diplomon gjenerata e dytë e studentëve të universitetit “Fehmi Agani” (Video)

Viti 2019-të e ka karakterizuar komunën e  Gjakovës me objektiva të ndryshme ekonomike. Drejtoria e zhvillimit ekonomik përkundër sfidave është munduar që përmes investimeve kapitale të realizojë projekte të cilat do të ndikojnë në rritjen ekonomike por që lidhen kryesisht edhe me turizmin.

Artikulli i plotë: Drejtoria e Zhvillimit Ekonomik e mbyll vitin 2019-të me realizimin e objektivave kryesore (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing