Të rinjë nga Kosova, rajoni, Evropa dhe Amerika sot kanë zhvilluar kamp innternacional në sheshin “Ali Podrimja” në Gjakovë. Ata zgjodhën që ditën e sotme ta kalojnë me aktivitete të ndryshme si dhe të vizitojnë qytetin e Gjakovës.

Artikulli i plotë: OJQ “TOKA” zhvillon kampin Internacional në sheshin “Ali Podrimja” (Video)

Klubi i Motoristëve “Steel Wings MC Gjakova” shënon 8 vjetorin e themelimit. Me këtë rast motoristët kanë bërë të gjitha përgatitjet për festën e tyre. Ata ftojnë të gjithë të interesuarit që të bëhen pjesë e këtij evenimenti i cili fillon sonte në orë 19:00 në parkun qëndror të qytetit të Gjakovës ndërsa në orën 20:00 do të fillojë parada e motoristëve.

Artikulli i plotë: “SteelWings MC Gjakova” gati për shënimin e 8 vjetorit të themelimit (Video)

Sporti gjakovar në fund të muajit gusht do të prezantohet në arenën ndërkombëtare përmes klubit të futsallit “Liburn”, I cili do të merrë pjesë në fazën parakualifikuese të UEFA Futsall Cup 2017/2018. Liburn do të udhëtojë për në Luksemburg me 21 gusht ku do të zhvilloj ndeshje me ekipet kampione të disa shteteve Evropiane.

Artikulli i plotë: Fc “Liburn” po përgatitet për fazën parakualifikuese të UEFA Futsal Cup (Video)

Libri i parë i krijuar me kaq përkushtim për poetin e madh, Ali Podrimja. Këto ishin fjalër hyrëse, gjatë promovimit të veprës “Ali Podrimja In Memoriam, të autorit grek Dino Koubatis.

Artikulli i plotë: Krijuesi grek, Dinos Koubatis shkruan libër për poetin Ali Podrimja (Video)

Janë nderuar me homazhe dëshmorët Mark, Kolë, Prend dhe Memë Lleshi të fshatit Vraniq të komunës së Gjakovës. Dëshmorët Lleshi ranë heroikisht 19-të vite më parë në rezistencën ndaj pushtuesit serb.Me këtë rast përveq familjarëve dhe miqëve homazhe bënë edhe përfaqësues të subjekteve politike si dhe deputet të kuvendit të Kosovës. 

Artikulli i plotë: Nderohen me homazhe dëshmorët Lleshi (Video)

Drejtoria për Bujqësi Pylltari dhe Zhvillimj Rural ka bërë të ditur se ka përfunduar me sukses fushata e korrje-shirjes së grurit në komunën e Gjakovës. Këtë vit rendimenti I grurit është 3800 kg/ha- 4000 kg/ha si dhe kualiteti I kulturave lavërtare ka qenë I kënaqshëm.

Artikulli i plotë: Përfundon fushata e korrje-shirjes së grurit në Gjakovë (Video)

Së shpejti në komunën e Gjakovës do të vendosen përsëri kamera inteligjente apo të sigurisë. Sipas zyrtarëve komunal lokacionet ku do vendosen kamerat janë:  Rruga ”Fehmi Agani"  Rruga “Ymer Pula”  Rruga  “Luigj Palaj”  Rruga  “Dedë Gjon Luli. Vendosja e këtyre kamerave ka për qëllim rritjen e sigurisë dhe mirmëmbajtjen e mjedisit.

Artikulli i plotë: Ja cilat janë lokacionet ku do të vendosen përsëri kamerat në qytetin e Gjakovës (Video)

Zakonisht bëjnë grumbullimin e mbeturinave në orët e para të mëngjesit, Por që nga 3 korriku, punëtorët e kompanisë rajonale të mbeturinave “Cabrati” në komunë e Gjakovës, po bëjnë një punë të tillë pas orës 22 në mbrëmje.

Artikulli i plotë: K.R.M "Çabrati" grumbullon mbeturinat në rrugët kryesore pas orës 22:00 (Video)

Tashmë është bërë e zakonshme që gjatë stinës së verës, komunikacioni rrugor edhe në komunën e Gjakovës të jetë më i ngarkuar se zakonisht. Rrugët më të frekuentuara nga veturat janë ato brenda qytetit, por edhe ato në dalje të tij. Por, tani ngasësit e automjeteve dhe pjesëmarrësit e tjerë në trafikun rrugor kanë një destinacion tjetër, i cili ofron dalje nga qyteti i Gjakovës për në kryeqytet.

Artikulli i plotë: Përfundohen punimet tek rruga "Fehmi Agani" në Gjakovë (Video)

Në mbledhjen e radhës të bordit të drejtorëve, nga Drejtoria për Bujqësi, Pylltari, dhe Zhvillim Rural, u paraqitën tri kërkesa, të cilat edhe u aprovuan.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës subvencionon sektorin e bujqësisë, shëndetësisë, dhe kulturës për vitin...

Ka dy vite që në komunën e Gjakovës bëhet kultivimi i pemëve të imta. Në mesin e tyre është mjedra e cila këtë vit ka një rendiment më të lartë të prodhimit. Sipas kultivuesve mjedra është një kulturë që kërkon punë dhe angazhim mirëpo është edhe shumë fitimprurëse.

Artikulli i plotë: Rritet rendimenti i prodhimit të mjedrës në komunën e Gjakovës (Video)

Është vetëm fillimi i ditës, prandaj edhe nuk ka fluks të madh të pacientëve. Stafi i mjekëve në repartin e emergjencave në spitalin rajonal “Isa Grezda” në Gjakovë, thonë se gjithcka ndryshon në kohën e pasdites, dhe në mbrëmje sa i përket këtij fluksi.

Artikulli i plotë: Vazhdon fluksi i madh i pacientëve në spitalin rajonal "Isa Grezda" (Video)

Për nderë të bashkëatdhetarëve tanë, komuna e Gjakovës në bashkpunim me organizatën “Flatra” nga Gjermania kanë organizuar manifestimin “Ditët e Diasporës” i cili u hap mbrëmë zyrtarisht. Ky manifestim karakterizohet me aktivitetet të ndryshme kushtuar mërgatës dhe do të zgjasë deri me 4 Gusht.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës organizon manifestimin “Ditët e Diasporës” (Video)

Më shumë se 500 motoristë u bënë pjesë e festës së shënimit të 8-të vjetorit të themelimit të "SteelWings Gjakova".

Artikulli i plotë: Mbi 500 motoristë u bënë pjesë e festës së 8 vjetorit të themelimit të “SteelWings Gjakova” (Video)

Kryqi I Kuq I Kosovës dega në Gjakovë bënë apel tek qytetarët e vullnetit të mirë që të ndihmojnë në cfarëdo forme familjet në nevojë. Sekretarja Fllanza Bakija Lama është shprehur se nuk mjaftojnë vetëm aksionet e vullnetarëve të kryqit kuq por nevojitet edhe iniciativa e qytetarëvë që jetojnë në qytetin tonë dhe ata nga disapora  për të dhuruar ndihma për familjet që jetojnë në kushte të rënda të jetës. 

Artikulli i plotë: Gjakovë, 680 familje skamnore të regjistruara në listën e Kryqit të Kuq (Video)

Mësimdhënës të gjuhës shqipe, nga troje të ndryshme shqiptare u vendosën sot në qytetin e Gjakovës. 130 të tillë po bëhen pjesë e seminarit të trembëdhjetë me radhë “Për mësimin plotësues në gjuhën shipe në Diasporë”.

Artikulli i plotë: 130 mësimdhënës nga diaspora tubohen në Gjakovë (Video)

Së shpejti ky trotuar, i cili gjendet afër objektit të vjetër të shkollës së mesme të ulët “Zekëria Rexha” në Gjakovë, do të ketë gjerësinë deri në 5 metra.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës investon 24 mijë euro në oborre të nëntë shkollave (Video)

Nga 26 qershori i këtij viti, ka nisur të implementohet ligji i ri për patentë shoferë. Sipas deklaratave zyrtare të zyrtarëve në Ministrinë e Infrastrukturës, ky udhëzim administrativ parasheh rritjen e orëve për kandidatët për patent shoferë, nga 16 në 20 për kategorinë B.

Artikulli i plotë: Rritet numri i orëve për patentë shoferë (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing