Gjatë kësaj jave, Drejtoria për Bujqësi, Pylltari, dhe Zhvillim Rural në komunën  e Gjakovës, ka publikuar ftesën për aplikim për fermerët, që këta të fundit të mbështeten nga ky dikaster me fidane të arrës dhe lajthisë.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës mbështet fermerët me fidane të arrës dhe lajthisë (Video)

Nxënësit e shkollës “Mustafa Bakija” tashmë do të fillojnë vitin e ri shkollor në një ambient më të këndshëm, kjo pasiqë në hapësirat e mbrendshme të kësaj shkolle janë pikturuar murale të ndryshme si dhe është përmirësuar gjendja infrastrukturore në hapësirën e këtij institucioni shkollor. 

Artikulli i plotë: Pikturohen murale në shkollen “Mustafa Bakija” (Video)

Në hollin e pallatit të kulturës “Asim Vokshi” në Gjakovë është hapur ekzpozita “Hibakusha”. Qëllimi I kësaj ekspozite është solidarizimi me të prekurit  prej katastrofave nukleare dhe vetëdijësimi në mënyrë që armet bërthamore mos të jenë zgjidhje e konflikteve.

Artikulli i plotë: Hapet ekzpozita "Hibakusha" në Gjakovë (Video)

Kompleksi Memorial i Martirëve në Kodrën e Cabratit në Gjakovë, është vendi ku cdo vit më datën 30 gusht vinë për të nderuar më të dashurit e tyre, të cilët u rrëmbyen dhe u zhdukën nga forcat serbe, gjatë luftës së fundit që u zhvillua në Kosovë.

Artikulli i plotë: Familjarë të personave të zhdukur të indinjuar me institucionet e Kosovës (Video)

Nga 4 shtatori i këtij viti, komuna e Gjakovës do të mbajë serinë e dëgjimeve buxhetore me qytetarë të të gjitha rajoneve të kësaj komune.

Në njoftimin e komunës thuhet se të gjitha këto dëgjime do të organizohen konform Ligjit Mbi Menaxhimin e Financave Publike si dhe Qarkoreve Buxhetore 2018/01/02, të lëshuara nga Ministria e Financave. Përmes këtij njoftimi, komuna fton të gjithë qytetarëve t’I përgjigjen debateve, sepse përmes tyre shqyrtohen kërkesat dhe prioritete e investimeve, gjatë planifikimit të buxhetit. Këto debate do të zgjasin deri më 11 shtator./Tv Syri Vision/

 

 

Banorët e rrugës “Bujar Roka” janë ankuar në projektin e ndërtimit të rrugës që po e realizonm komuna. Ata janë të shqetësuar me kuotën e rrugës, që sipas tyre, është deri në 44 centrimetra mbi nivelin e trotuarëve ekzistuese, gjë e cila po u vështirëson dhe pamundëson qasjen e qytetarëve në shtëpi apo edhe rrugë.Ata kanë kërkuar ngazyrtarët komunal që të përmirsohet kjo qështje.

Artikulli i plotë: Ankohen banorët për punimet në rrugen “Bujar Roka” (Video)

Komuna e Gjakovës, më 11 shtator të këtij viti, do të organizojë debat publik me qytetarët e kësaj komune, për t’i informuar në lidhje me plotësim/ndryshimin e vendimit për miratimin e statutit të Teatrit të Qytetit të Gjakovës, për ndërrimin e emrit të këtij teatri nga “Teatri i Qytetit të Gjakovës” në Teatri i Qytetit të Gjakovës-Hadi Shehu.

Komuna përmes një njoftimi informon se kopja fizike mund të sigurohet cdo ditë pune, në zyrën e kryesuesit të Kuvendit, apo në qendrën për informin në objektin e këtij institucioni local. Në këtë njoftim gthuhet se , ky takim me të gjithë të interesuarit mbahet më 11 shtator 2017, nga ora 11:00 në sallën e madhe të Kuvendit Komunal në Gjakovë./Tv Syri Vision/

Maturantët e komunës së Gjakovës të cilët kanë përfunduar shkollimin e mesëm  I janë  nënshtruar  provimit të maturës si dhe atij për regjistrim në universitetet publike. Por ata që nuk kanë arritur të behën pjesë e  institucioneve universitare atë kanë zgjedhur që të vijojnë studimet kolegjet private të cilat janë të licencuara nga Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë. Disa nga kolegjet private që funksionojnë në Gjakovë kanë filluar të përgatiten për vitin e ri akademik 2017/2018 si dhe sipas zyrtarëve të këtyre kolegjeve interesimi i studentëve këtë vit është më I madh. 

Artikulli i plotë: Kolegjet Private në Gjakovë janë përgatitur për vitin e ri akademik 2017-2018 (Video)

Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e pasditës së djeshme në bjeshkët e Deçanit, me ç’rast kanë humbur jetën dy persona dhe katër të tjerë janë lënduar. Lajmin e ka konfirmuar Drejtoria e Policisë Rajoanle në Pejë,  sipas të dhënave preliminare dyshohet se aksidenti ka ndodhur deri sa ngasësi i veturës ishte duke qarkulluar në rrugët malore dhe në këtë rast i njëjti ka dalë jashtë rrugës dhe ka rënë në humnerë. Viktima të këtij aksidenti janë: G.N 43 vjeqar dhe A.N 16 vjeqare derisa sipas tyre, viktima me inicialet G.N ka ndërruar jetë ne vendin e ngjarjes ndërsa viktima e dytë A.N ka ndërruar jetë në Spitalin Rajonal në Pejë.

Artikulli i plotë: Aksident i rëndë në bjeshkët e Deçanit, dy të vdekur dhe katër të lënduar (Video)

Lideri I Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe njëherit I nominuari për kryeministër nga koalicioni PAN, Ramush Haradinaj është takuar me strukturat udhëheqëse të degës së AAK-së në komunën e Gjakovës si dhe me kandidadët për asamble dhe me anëtarët e kryesisë së Aleancës. Në këtë takim u tha se Struktura e Aleancës është mobiliziuar për  zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen me 22 tetor.

Artikulli i plotë: Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj takohet me strukturat udhëheqëse të degës së AAK-së në Gjakovë

Sot u vu gurëthemeli për ndërtimin e  qendrës grumbulluese të mjaltës në Brekoc të komunës së Gjakovës. Kjo qendrër ka një sipërfaqe prej 125 m2 në të cilen përfshihet edhe hapësira trajnuese. Pjesë e këtij projekti është edhe funksionalizimi i saj me pajisjet adekuate profesionale për bletari. Ky investim kap vleren prej 50 mijë Euro dhe do të jetë në shfrytëzim të bletarëve të komunës së Gjakovës. 

Artikulli i plotë: Vihet gurthemeli për ndërtimin e qendrës grumbulluese të mjaltit (Video)

Gjakova po bëhet me 4 fusha moderne të tenisit. Gurëthemeli për ndërtimin e tyre është vënë sot,ndërsa punimet pritet të përfundojnë në një afat prej 18 muajsh. Projekti në tërësi ka kushtuar 489 mijë euro, ndërsa është bashkë financuar nga ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve që ka ndarë 450 mijë euro si dhe nga komuna e Gjakovës që ka ndarë 29 mijë euro si dhe parcelën.

Artikulli i plotë: Gjakovë, vihet gurthemeli për 4 fusha tenisi në Shkugëz (Video)

Sot në aeroportin e Gjakovës është bërë realizimi i ushtrimit fushor “Mascal 2017” i cili është projektuar sipas skenarit “Rrëzimi i aeroplanit komercial në Kosovë” ku ishin parashikuar viktima dhe lëndime në masë të udhëtarëve dhe akuipazhit. E gjithë kjo është organizuar nga Agjensioni për Menaxhimin e Emergjencave me mandat koordinues qeveritar pjesë e të cilës ishte edhe komuna e Gjakovës me njësitë  e saja si reagues të parë në incident që ishin : policia, zjarrëfikësit dhe sherbimet medicinale. Ky ushtrim u mbështet dhe u vlerësua nga KFOR-i si dhe institucionet vendore dhe ato ndërkombëtare.

Artikulli i plotë: Në aeroportin e Gjakovës u mbajt ushtrimi fushor “Mascal 2017 ” (Video)

Me këngë e kërcime u shënua “Festa e Plisit të bardhë” e cila u mbajt në parkun e Dajtit në Tiranë. Në këtë festë kombëtare shoqëri tw shumta kulturore-artistike u prezantuan me një kolazh të valleve me motive shqiptare dhe kosovare, instrumental me çifteli, si dhe disa këngë të interpretuara nga solistët dhe orkestra.

Artikulli i plotë: “Ndizet” Dajti nga “Festa e plisit të bardhë” (Video)

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Radoniqi” është shpallur si kompania me përformancën më të mirë npër ujë në Republikën e Kosovës.Këtë vlerësim e ka bërë Zyra Rregullative për Ujësjellës dhe Kanalizim. 

Artikulli i plotë: KRU “Radoniqi” për herë të katër kompania me performancën më të mirë për ujë në Kosovë (Video)

Çiklistë të vegjël gjakovar si dhe ata të klubit “Gjakova 137” u bënë pjesë e aktivitetit “zhvillimi i shkathtësive fizike dhe psiqike” i cili u mbajt në Gjakovë.Në këtë aktivitete i pranishëm ishte instruktori i çiklizmit  Françesko Galo nga Italia i cili solli përvojat italiane tek fëmijët gjakovar. Përveq argëtmin fëmijët patën mundësinë që të zhvillojnë edhe gara.

Artikulli i plotë: 26 adhurues të çiklizmit zhvillojnë shkathtësi fizike dhe psiqike me instruktorin italian...

Tashmë qytetarët e komunës së Gjakovës kanë mundësinë që të bëjnë treg në lokacionin më të ri të tregut të madh i cili është në dalje të qytetit të Gjakovës. Tregu i madh ka hapësirë rreth 9 mijë metra katrorë dhe ofron kushte më të mira për tregtimin e produkteve të ndryshme, si për qytetarë poashtu edhe për prodhues bujqësorë  kështu thonë tregtarët.

Artikulli i plotë: Gjakovë, tregu i madh me loakcion të ri, mbyllet ai tek ish-kazermat (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing