Kjo është hapësira ku për momentin zhvillon aktivitete të ndryshme organizata “Handikos” në Gjakovë. Por shumë shpejt, kushtet e punës për punojësit, por edhe ata që janë anëtarë të saj, do të përmirësohen. Kjo pasi nga dita e sotme, kanë filluar punimet për ndërtimin e objektit të ri, i cili i dedikohet kësaj organizate.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës dhe "Save the Children" investojnë në objektin e ri të "Handikos-it" (Video)

Është java e dytë e kampit veror në hapësirën krijuese “BONEVET”. Për dallim prej javës së parë ku pjesëmarrësit në kamp mësuan rreth natyrës dhe teknologjisë, gjatë kësaj jave ata do të mësojnë se si të ndërtojnë instrumentin e tyre muzikor.

Artikulli i plotë: Në kampin veror në BONEVET, fëmijët mësojnë të ndërtojnë instrumente muzikore (Video)

Sot, rreth orës 11:00, në komunën e Gjakovës, në rrugën “Shtjefën Gjecovi” është djegur shtëpia e familjes Krusha. Sipas banorëve dhe familjarëve, të lënduar nuk ka, por zjarri ka përfshirë gjithë shtëpinë duke shkaktuar dëme të mëdha materiale.

Një banor i lagjes ka njoftuar Brigadën e Zjarrfikësve, dhe ata kanë ardhur në vendin e ngjarjes menjëherë. Pas përpjekjve të shumta të zjarrfikësve dhe vetë banorëve të lagjes, zjarri është shuar.

Familjarët për Tv Syri Vision, kanë thënë se dyshojnë se shkaktar i këtij zjarri ka qenë rryma elektrike.

Pas ndaljes së zjarrit, në këtë rrugë janë parë edhe autoritetet policore./Tv Syri Vision/

 

 

Studentë të muzikës nga vende të ndryshme të Evropës, kanë ardhur në qytetin e Gjakovës. Për dy javë me radhë, ata do të bëhen pjesë e aktiviteteve të ndryshme, të gjitha këto në kuadër të Akademisë Verore të Muzikës Evropiane.

Artikulli i plotë: Akademia Verore e Muzikës Evropiane hapet zyrtarisht në Gjakovë (Video)

Gjithcka është gati për hapjen e kinemasë verore në Gjakovë. Që nga sonte, dy herë në javë, përgjatë tre muajve të verës pranë sheshit “Ali Podrimja” do të zhvillohen aktivitete të ndryshme artistike dhe filmike. Hapja zyrtare e këtij evenimenti kulturor, do të bëhet sonte nga ora 20:30.

“Ndërtimi i ekranit gjigant në Parkun Kulturor "Ali Podrimja" me dimensione 7 x 4 metra jep mundësinë për të shijuar në maksimum shfaqjet filmike gjatë kësaj vere. Kjo edhe përmes teknologjisë së fundit në video dhe zërim, speciale për ngjarjet në natyrë, thuhet në një postim në rrejtin social facebook të parkut kulturor “Ali Podrimja”./Tv Syri Vision/

 

 

 

Kjo fushatë vetëdijësuese e cila po transmetohet në kanale të ndryshme televizive, është lansuar nga Komuna e Gjakovës në bashkëpunim me Demosin.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës dhe Demos lansojnë fushatën vetëdijësuese kundër hudhjes ilegale të mbeturinave...

Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani” ka bërë të gjitha përgatitjet për pranimin e studentëve të rinj. Të gjithë ata që duan të vazhdojnë studimet në këtë universitet publik, do të kenë afatin e konkurimit që nga data 10 korrik e deri me 17 korrik. Edhe në vitin akademik 2017/2018 do të jenë të njejtat programe studimore. 

Artikulli i plotë: Me 10 korrik UGJ “Fehmi Agani” do të hap konkursin për pranimin e studentëve të rinj (Video)

Universiteti I Gjakovës “Fehmi Agani” aot ka nënshkruar marrëveshje bashkpunimi me Universitetin e Çanakale “Onsekiz Mart” të Turqisë. Qëllimi i kësaj marrëveshje është koordinimi i bashkëpunimit ndëruniversitar, përfshirë shqyrtimin e programeve të përbashkëta mësimore dhe shkëmbimin e personelit akademik.

Artikulli i plotë: UGJ “Fehmi Agani” nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin e Çanakale "Onsekiz Mart"...

Klubi I futbollit” Vëllaznimi” ka filluar stërvitjet për sezonin e ri 2017/2018 nën drejtimin e kryetrajnerit  ta sapozgjedhur Ismet Munishi. Tekniku prishtinas pak ditë më parë mori “timonin” e skuadrës gjakovare, e cila sezonin që lamë prapa, siguroi rikthimin në elitën e futbollit kosovar.

Artikulli i plotë: FC “Vëllaznimi” nis stërvitjet për sezonin e ri 2017/2018 (Video)

Nga 1 shtatori, në këto banka shkollore do të ulen për herë të parë nxënësit e klasës së parë. Por, para se të ndodhë një gjë e tillë, ata duhet të bëjnë regjistrimin në shkollat përkatëse. Valma Kamishi-Zeka, drejtoreshë në shkollën “Këlmend Rizvanolli” në Gjakovë thotë se ky proces është zhvilluar sipas planifikimeve që kanë bërë.

Ndërkaq në shkollën fillore “Zekëria Rexha” thonë se numri i të regjistruarve për klasë të parë, nuk ka qenë i kënaqshëm. Flutura Roka, sekretareshë në këtë institucion të arsimit, thotë se deri më tash janë regjistruar 70 fëmijë. Sipas saj, vitin e kaluar në këtë periudhë kohore numri i të regjistruarve kma qenë 120. Roka, përfundoi se afati për regjistrim në klasë të parë do të vazhdojë, pasiqë në dispozicion kanë 8 paralele./Tv Syri Vision/

Përveq ndërshkimit të kundërvajtësve të trafikut, tash së fundmi policia e trafikut rajonalnë Gjakovë ka marrë një aksion për vetëdijësismin e qytetarëve. Zyrtarët policor sot kanë shpërndarë fletushka vetëdijesuese për ngasësit e automjeteve, në mënyrë që të ketë  siguri si në komunikacion ashtu edhe në trafikun rrugor.

Artikulli i plotë: Gjakovë, policia e trafikut rajonal zbaton planin e sigurisë së trafikut rrugor (Video)

Një askion humanitar kanë marrë sot banorët e fshatit Drenoc të komunës së Deçanit. Banorët e kësaj ane dëshmuan  humanizëm dhe gatishmëri për të ndihmuar njerëzit në nevojë kështu duke dhurua gjak. E gjithë kjo iniciativë u bë për nderë të  ditës së dëshmorëve Enver Alaj dhe Ersen Mazrekaj. 

Artikulli i plotë: Fshati Drenoc i komunës së Deçait dhuron gjak (Video)

Qytetarë të shumtë të Republikës së Kosovës, po kalojnë sivjet në pikën kufitare në Vërmicë për në shtetin Shqiptar. Këtë të dhënë e kanë konfirmuar zyrtarë nga Drejtoria Rajonale e Policisë Kufitare në Perëndim. Për shkak të fluksit të madh të qytetarëve kjo drejtori me 23 qershor ka vënë në funksion planin operativ sezoni veror 2017 në mënyrë që të ketë kontrollë të plotë dhe siguri të qytetarëve në lëvizje të lirë. 

Artikulli i plotë: Rritet fluksi i qytetarëve në vendkalimet kufitare (Video)

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll, është mbledhur për herë të parë nën drejtimin e trajnerit të ri Brad Greenberg. Kosova tashmë është kompletuar dhe ka filluar fazën përgatitore, nga sot filloj stërvitjet në sallën sportive “Shani Nushi” në Gjakovë, ku do të qëndrojë 7 ditë. Përfaqësuesja jonë është pjesë e Grupit C të parakualifikimeve evropiane për Kupën e Botës "Kina 2019".

Artikulli i plotë: Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll zhvillon fazën e dytë përgatitore në Gjakovë (Video)

Në Qendrën për Aftësim dhe Këshillim Profesional “Gjon Nikoll Kazazi” në Gjakovë në mënyrë publike u ndanë diploma për 66 maturantë të sapo diplomuar të këtij institucioni arsimor.Në këtë ceremoni të pranishëm ishin mësimdhënës të kësaj shkolle, nxënës dhe prindër. 

Artikulli i plotë: Diplomojnë 66-të maturantë të QAKP-së "Gjon Nikollë Kazazi" (Video)

Kinema nën qiellin e hapur. Kjo është pamja që ka marrë sheshi “Ali Podrimja” në qytetin e Gjakovës, që muaj më parë nisi si një ide, për t’u bërë tashmë një realitet. Gjatë tre muajve të verës, adhuruesit e filmit do të kenë mundësinë të shijojnë në këtë ambient të natyrës shfaqje të ndryshme filmike.

Artikulli i plotë: Mbrëmë në kinemanë verore u shfaq filmi "This Changes Everything" (Video)

Në sallën e kuvendit komunal në Gjakovë, sot u mblodhën anëtarë të këshillave të kësaj komune. Këta të fundit u ftuan nga organizata Demos, për të dëgjuar një ligjëratë nga udhëheqësja e platformës së OJQ-ve “CIVIKOS”. Ndërsa në fjalën e saj hyrëse, Fatime Rrahmani, zyrtare në organizatën DEMOS, u shpreh e pakënaqur me mospjesëmarrjen e anëtareve femra nga këta këshilla lokalë në këtë ligjëratë.

Artikulli i plotë: DEMOS organizon ligjëratë me anëtarë të këshillave lokalë në Gjakovë (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing