Së shpejti ky trotuar, i cili gjendet afër objektit të vjetër të shkollës së mesme të ulët “Zekëria Rexha” në Gjakovë, do të ketë gjerësinë deri në 5 metra.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës investon 24 mijë euro në oborre të nëntë shkollave (Video)

Klubi i Motoristëve “Steel Wings MC Gjakova” shënon 8 vjetorin e themelimit. Me këtë rast motoristët kanë bërë të gjitha përgatitjet për festën e tyre. Ata ftojnë të gjithë të interesuarit që të bëhen pjesë e këtij evenimenti i cili fillon sonte në orë 19:00 në parkun qëndror të qytetit të Gjakovës ndërsa në orën 20:00 do të fillojë parada e motoristëve.

Artikulli i plotë: “SteelWings MC Gjakova” gati për shënimin e 8 vjetorit të themelimit (Video)

Maturantët Kristofor Shala dhe Shqipe Popaj nga komuna e Gjakovës kanë përfituar bursë të plotë studimi për një semester në universitet e bashkimit evropian.E këtë mundësi u ka ofruar programi evropian ERASMUS, një program ky i cili është marrëveshje që e arritur kolegji Universum dega në Gjakovë me Universitetet e Bashkimit Evropian.

Artikulli i plotë: Dy studentë të Kolegjit Universum përfitojnë bursë studimi për një semester në Universitetet e...

Libri i parë i krijuar me kaq përkushtim për poetin e madh, Ali Podrimja. Këto ishin fjalër hyrëse, gjatë promovimit të veprës “Ali Podrimja In Memoriam, të autorit grek Dino Koubatis.

Artikulli i plotë: Krijuesi grek, Dinos Koubatis shkruan libër për poetin Ali Podrimja (Video)

Pas përfundimit të fushatës së korrje-shirjeve në komunën e Gjakovës ndodh që bujqit tu vënë zjarrin hapësirave ku ka mbetje të grurirt. Andaj zyrtarët e drejtorisë për mrojtje dhe shpëtim bëjnë apel tek qytetarët që të mos e praktikojnë këtë gjë dhe të jenë më të kujdesshëm .

Artikulli i plotë: Kujdes, djegia e hamulloreve dëmton floren dhe faunën (Video)

Kërkesa të ndryshme infrastrukturore u paraqitën nga kryetarët e këshillave lokale të komunës së Gjakovës  në mbledhjen e mbajtur me nënkryetarin e komunës Armend Vokshi dhe me përfaqësuesit tjerë komunal. Në këtë takim u tha se bashkëpunimi në mes të Kuvendit Komunal dhe Këshillave Lokale do të jetë efektiv në cdo aktivitet dhe përgjegjësi.

Artikulli i plotë: Gjakovë, infrastruktura brengë e Kryetarëve të Këshillave Lokale (Video)

Së shpejti në komunën e Gjakovës do të vendosen përsëri kamera inteligjente apo të sigurisë. Sipas zyrtarëve komunal lokacionet ku do vendosen kamerat janë:  Rruga ”Fehmi Agani"  Rruga “Ymer Pula”  Rruga  “Luigj Palaj”  Rruga  “Dedë Gjon Luli. Vendosja e këtyre kamerave ka për qëllim rritjen e sigurisë dhe mirmëmbajtjen e mjedisit.

Artikulli i plotë: Ja cilat janë lokacionet ku do të vendosen përsëri kamerat në qytetin e Gjakovës (Video)

Familja është e shtrenjtë dhe dashuria për të nuk mbaron kurrë! Në këtë shoqëri që jetojmë, në këtë kohë moderne dhe bashkëkohore, të pakta janë ato familje të cilat jetojnë në bashkësi, mirëpo një traditë të tillë po e vazhdon familja Markaj nga fshati Osek Pashë e cila ka rreth 200 anëtarë. Për të tretin vit me rradhë kjo familje organizoi ceremoni familjare ku u takuan e festuan mes vete gjenerata të ndryshme.

Artikulli i plotë: Ja cila familje është një imazh i traditës dhe kulturës kosovare (Video)

Tashmë është bërë e zakonshme që gjatë stinës së verës, komunikacioni rrugor edhe në komunën e Gjakovës të jetë më i ngarkuar se zakonisht. Rrugët më të frekuentuara nga veturat janë ato brenda qytetit, por edhe ato në dalje të tij. Por, tani ngasësit e automjeteve dhe pjesëmarrësit e tjerë në trafikun rrugor kanë një destinacion tjetër, i cili ofron dalje nga qyteti i Gjakovës për në kryeqytet.

Artikulli i plotë: Përfundohen punimet tek rruga "Fehmi Agani" në Gjakovë (Video)

Në një pjesë të lagjës Gerqar të komunës së Gjakovës ujërat e zeza kanë dalur në sipërfaqe. E kjo po i shqetëson banorët e kësaj ane të cilët thonë se ky problem është tash e gjashtë muaj dhe përkundër ankesave të tyre drejtuar organeve kompetente ende nuk është përmirësuar kjo gjendje.

Artikulli i plotë: Gjakovë, në rrugën “Xheladin Nushi” ujërat e zeza dalin në sipërfaqe (Video)

Ka dy vite që në komunën e Gjakovës bëhet kultivimi i pemëve të imta. Në mesin e tyre është mjedra e cila këtë vit ka një rendiment më të lartë të prodhimit. Sipas kultivuesve mjedra është një kulturë që kërkon punë dhe angazhim mirëpo është edhe shumë fitimprurëse.

Artikulli i plotë: Rritet rendimenti i prodhimit të mjedrës në komunën e Gjakovës (Video)

Ka rënë dukshëm numri i shkurorëzimeve në komunën e Gjakovës. Sipas zyrtarëve të qendrës për punë sociale në gjashtë mujorin e parë të këtij viti janë paraqitur 35 kërkesa për shkurorëzim, ndërsa në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar ishin 50 kërkesa për shkurorëzim nga qiftet-bashkëshortore.

Artikulli i plotë: Gjakovë, 35 Kërkesa për shkurorëzim në 6 mujorin e vitit 2017 (Video)

Për nderë të bashkëatdhetarëve tanë, komuna e Gjakovës në bashkpunim me organizatën “Flatra” nga Gjermania kanë organizuar manifestimin “Ditët e Diasporës” i cili u hap mbrëmë zyrtarisht. Ky manifestim karakterizohet me aktivitetet të ndryshme kushtuar mërgatës dhe do të zgjasë deri me 4 Gusht.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës organizon manifestimin “Ditët e Diasporës” (Video)

Florid Gashi dhe Shkëlzen Goçi janë fituesit e edicionit të sivjetmë të kërcimeve nga Ura e Fshejtë në Gjakovë. Dyshja fitoi në stilin “Dallëndyshe” pasi grumbulluan secili nga 58.5 pikë. Ndërsa në stilin “në këmbë” fituan Kreshnik Bejra dhe Egzon Prenqi. Ky edicion ishte më i veçantë nga edicionet paraprake pasi gara iu dedikua tri legjendave të urës:  shkrimtarit Ali Podrimja si dhe dy kampionve të shumëfishtë Besim Mulliqi si dhe Sali Riza Gërqinës.

Artikulli i plotë: Gashi e Goçi triumfojnë në edicionin e 67-të të kërcimeve nga Ura e Fshajtë (Video)

Kryqi I Kuq I Kosovës dega në Gjakovë bënë apel tek qytetarët e vullnetit të mirë që të ndihmojnë në cfarëdo forme familjet në nevojë. Sekretarja Fllanza Bakija Lama është shprehur se nuk mjaftojnë vetëm aksionet e vullnetarëve të kryqit kuq por nevojitet edhe iniciativa e qytetarëvë që jetojnë në qytetin tonë dhe ata nga disapora  për të dhuruar ndihma për familjet që jetojnë në kushte të rënda të jetës. 

Artikulli i plotë: Gjakovë, 680 familje skamnore të regjistruara në listën e Kryqit të Kuq (Video)

Mësimdhënës të gjuhës shqipe, nga troje të ndryshme shqiptare u vendosën sot në qytetin e Gjakovës. 130 të tillë po bëhen pjesë e seminarit të trembëdhjetë me radhë “Për mësimin plotësues në gjuhën shipe në Diasporë”.

Artikulli i plotë: 130 mësimdhënës nga diaspora tubohen në Gjakovë (Video)

Përfaqësuesja e Kosovës në hendboll në konkurencën e femrave , po zhvillon fazën përgatitore në sallën e sportit “Shani Nushi” në Gjakovë nën drejtimin e selektorit Florent Beqiri .

Artikulli i plotë: Përfaqësuesja e Kosovës në Hendboll për femra po zhvillon fazën pregaditore në Gjakovë (Video)

Nga 26 qershori i këtij viti, ka nisur të implementohet ligji i ri për patentë shoferë. Sipas deklaratave zyrtare të zyrtarëve në Ministrinë e Infrastrukturës, ky udhëzim administrativ parasheh rritjen e orëve për kandidatët për patent shoferë, nga 16 në 20 për kategorinë B.

Artikulli i plotë: Rritet numri i orëve për patentë shoferë (Video)

Në master kursin që u mbajt në shkollën e muzikës "Lorenc Antoni" në Prizren morrën pjesë instrumentistë nga vendet e mesdheut, në mesin e të cilëve ishin edhe nxënësit e shkollës së muzikës “Prenka Jakova” nga Gjakova. Në mesin e 13 instrumentistëve më të mirë të këtij master kursi ishin edhe 9 instrumentist nga Gjakova.

Artikulli i plotë: 9 Nxënës të Shkollës së muzikës ''Prenk Jakova'' janë përzgjedhur për master kurse në Itali (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing