Kinema nën qiellin e hapur. Kjo është pamja që ka marrë sheshi “Ali Podrimja” në qytetin e Gjakovës, që muaj më parë nisi si një ide, për t’u bërë tashmë një realitet. Gjatë tre muajve të verës, adhuruesit e filmit do të kenë mundësinë të shijojnë në këtë ambient të natyrës shfaqje të ndryshme filmike.

Artikulli i plotë: Mbrëmë në kinemanë verore u shfaq filmi "This Changes Everything" (Video)

Në sallën e kuvendit komunal në Gjakovë, sot u mblodhën anëtarë të këshillave të kësaj komune. Këta të fundit u ftuan nga organizata Demos, për të dëgjuar një ligjëratë nga udhëheqësja e platformës së OJQ-ve “CIVIKOS”. Ndërsa në fjalën e saj hyrëse, Fatime Rrahmani, zyrtare në organizatën DEMOS, u shpreh e pakënaqur me mospjesëmarrjen e anëtareve femra nga këta këshilla lokalë në këtë ligjëratë.

Artikulli i plotë: DEMOS organizon ligjëratë me anëtarë të këshillave lokalë në Gjakovë (Video)

Sot, rreth orës 11:00, në komunën e Gjakovës, në rrugën “Shtjefën Gjecovi” është djegur shtëpia e familjes Krusha. Sipas banorëve dhe familjarëve, të lënduar nuk ka, por zjarri ka përfshirë gjithë shtëpinë duke shkaktuar dëme të mëdha materiale.

Një banor i lagjes ka njoftuar Brigadën e Zjarrfikësve, dhe ata kanë ardhur në vendin e ngjarjes menjëherë. Pas përpjekjve të shumta të zjarrfikësve dhe vetë banorëve të lagjes, zjarri është shuar.

Familjarët për Tv Syri Vision, kanë thënë se dyshojnë se shkaktar i këtij zjarri ka qenë rryma elektrike.

Pas ndaljes së zjarrit, në këtë rrugë janë parë edhe autoritetet policore./Tv Syri Vision/

 

 

Kjo është mënyra se si disa shitës ambulantë, zënë hapësirat publike në komunën e Gjakovës. Jo rrallëherë, nga drejtoria për punë inspektuese janë ndërmarrë aksione të ndryshme për lirimimin e këtyre hapësirave nga produkte ushqimore dhe të tjera. Një punë e tillë intensive është filluar prapë nga fundi i muajit qershor.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës fillon lirimin e hapësirave publike në rrugët kryesore të qytetit (Video)

Gjithcka është gati për hapjen e kinemasë verore në Gjakovë. Që nga sonte, dy herë në javë, përgjatë tre muajve të verës pranë sheshit “Ali Podrimja” do të zhvillohen aktivitete të ndryshme artistike dhe filmike. Hapja zyrtare e këtij evenimenti kulturor, do të bëhet sonte nga ora 20:30.

“Ndërtimi i ekranit gjigant në Parkun Kulturor "Ali Podrimja" me dimensione 7 x 4 metra jep mundësinë për të shijuar në maksimum shfaqjet filmike gjatë kësaj vere. Kjo edhe përmes teknologjisë së fundit në video dhe zërim, speciale për ngjarjet në natyrë, thuhet në një postim në rrejtin social facebook të parkut kulturor “Ali Podrimja”./Tv Syri Vision/

 

 

 

Gjatë mbledhjes së pestë me radhë për këtë vit të Kuvendit Komunal të Gjakovës, fillimisht u miratuan procesverbalet e mbledhjeve të këtij Kuvendi, të mbajtura gjatë marsit, prillit, dhe majit. Më pas, nga drejtori për buxhet dhe financa, Teki Shala, është dhënë informata financiare për periudhën janar-mars 2017. Shala ka treguar se gjatë kësaj kohe, kjo komunë ka pasur në dispozicion rreth 7 milionë euro , prej së cilës janë shpenzuar rreth 4 milionë euro .

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës miraton Kornizën Afatmesme Buxhetore 2018-2020 (Video)

Kjo është gjendja infrastrukturore e disa prej rrugëve të fshatit Osek Pashë të komunës së Gjakovës. Në mesin e atyre që ende nuk janë të asfaltuara janë rrugët ”Pren Gjokaj” dhe  “Eduard Lleshi”.

Artikulli i plotë: Në fshatin Osek Pashë ende nuk janë asfaltuar rrugët të cilat kanë qenë projekt i filluar 4 vite...

Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani” ka bërë të gjitha përgatitjet për pranimin e studentëve të rinj. Të gjithë ata që duan të vazhdojnë studimet në këtë universitet publik, do të kenë afatin e konkurimit që nga data 10 korrik e deri me 17 korrik. Edhe në vitin akademik 2017/2018 do të jenë të njejtat programe studimore. 

Artikulli i plotë: Me 10 korrik UGJ “Fehmi Agani” do të hap konkursin për pranimin e studentëve të rinj (Video)

Universiteti I Gjakovës “Fehmi Agani” aot ka nënshkruar marrëveshje bashkpunimi me Universitetin e Çanakale “Onsekiz Mart” të Turqisë. Qëllimi i kësaj marrëveshje është koordinimi i bashkëpunimit ndëruniversitar, përfshirë shqyrtimin e programeve të përbashkëta mësimore dhe shkëmbimin e personelit akademik.

Artikulli i plotë: UGJ “Fehmi Agani” nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin e Çanakale "Onsekiz Mart"...

Raste të shumta të kontrabandimit me substanca  narkotike po zbulon Policia Rajonale Kufitare në rajonin e Perëndimit në Gjakovë.

Artikulli i plotë: Në 6 mujorin e parë të këtij viti Policia Rajonale Kufitare ka konfiskuar rreth 100 kg drogë (Video)

Nga 1 shtatori, në këto banka shkollore do të ulen për herë të parë nxënësit e klasës së parë. Por, para se të ndodhë një gjë e tillë, ata duhet të bëjnë regjistrimin në shkollat përkatëse. Valma Kamishi-Zeka, drejtoreshë në shkollën “Këlmend Rizvanolli” në Gjakovë thotë se ky proces është zhvilluar sipas planifikimeve që kanë bërë.

Ndërkaq në shkollën fillore “Zekëria Rexha” thonë se numri i të regjistruarve për klasë të parë, nuk ka qenë i kënaqshëm. Flutura Roka, sekretareshë në këtë institucion të arsimit, thotë se deri më tash janë regjistruar 70 fëmijë. Sipas saj, vitin e kaluar në këtë periudhë kohore numri i të regjistruarve kma qenë 120. Roka, përfundoi se afati për regjistrim në klasë të parë do të vazhdojë, pasiqë në dispozicion kanë 8 paralele./Tv Syri Vision/

Ky shesh, i cili mban emrin e poetit Ali Podrimja, së shpejti do të marrë një pamje të kinemasë së hapur. Që nga mbrëmja e 7 korrikut të këtij viti, në këtë vend do të zhvillohen aktivitete të ndryshme filmike dhe artistike. Një nga ideatorët e parkut kulturor “Ali Podrimja”, thotë se këto aktivitete janë paraparë të mbahen dy ditë në javë, përgjatë tre muajve të verës. E që kjo ide të bëhet realitet, të rinjtë e Gjakovës zhvilluan edhe një fushatë për mbledhje të fondeve.

Artikulli i plotë: Nga 7 korriku në Gjakovë hapet kinemaja verore (Video)

Një askion humanitar kanë marrë sot banorët e fshatit Drenoc të komunës së Deçanit. Banorët e kësaj ane dëshmuan  humanizëm dhe gatishmëri për të ndihmuar njerëzit në nevojë kështu duke dhurua gjak. E gjithë kjo iniciativë u bë për nderë të  ditës së dëshmorëve Enver Alaj dhe Ersen Mazrekaj. 

Artikulli i plotë: Fshati Drenoc i komunës së Deçait dhuron gjak (Video)

Është dita e tyre e dytë në qytetin e Gjakovës. Delegacioni nga qyteti Fort Dodge nga shteti amerikan Ioëa, dje vizituan Brigadën e Zjarrfikësve, për të vazhduar në qendrën krijuese BONEVET, dhe në fund panë nga afër edhe potencialin e ndërmarrjeve shoqërore në këtë komunë. E në ditën e tyre të dytë të vizitës, ata u takuan me kryetaren e Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, në zyrën e saj. Pas këtij takimi, në konferencë me gazetarë ajo e ka quajtur vizitën e delegacionit amerikan si të frytshme .

Artikulli i plotë: Gjakova dhe Fort Dodge do të bashkëpunojnë në aspektin e kulturës (Video)

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll, është mbledhur për herë të parë nën drejtimin e trajnerit të ri Brad Greenberg. Kosova tashmë është kompletuar dhe ka filluar fazën përgatitore, nga sot filloj stërvitjet në sallën sportive “Shani Nushi” në Gjakovë, ku do të qëndrojë 7 ditë. Përfaqësuesja jonë është pjesë e Grupit C të parakualifikimeve evropiane për Kupën e Botës "Kina 2019".

Artikulli i plotë: Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll zhvillon fazën e dytë përgatitore në Gjakovë (Video)

Kryetarja e komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, ka pritur sot në kabinetin e saj  delegacionin Amerikan nga Iowa i përbërë nga kryetari i Fort Dodge, Matt Bemrich, drejtori i sektorit të ekonomisë dhe inxhinierisë, Chad Schaeffer, dhe presidentin e kolegjit qendror të Iowa, Dr. Dan Kinney.

Artikulli i plotë: Gjakova dhe Fort Dodge do të shkëmbejnë përvojat në fushën e artit

Në Qendrën për Aftësim dhe Këshillim Profesional “Gjon Nikoll Kazazi” në Gjakovë në mënyrë publike u ndanë diploma për 66 maturantë të sapo diplomuar të këtij institucioni arsimor.Në këtë ceremoni të pranishëm ishin mësimdhënës të kësaj shkolle, nxënës dhe prindër. 

Artikulli i plotë: Diplomojnë 66-të maturantë të QAKP-së "Gjon Nikollë Kazazi" (Video)

Ekipet e kërkim-shpëtimit të FSK-së po vazhdojnë kërkimin po vazhdojnë edhe sot kërkimin për të gjetur trupin e Sali Gërqinës, i cili sipas Policisë së Kosovës ka kërcyer në lumin Drini i Bardhë nga Ura e Fshejt dhe nuk ka arritur të dalë nga aty.

Artikulli i plotë: Vazhdon kërkimi i trupit të Sali Gërqinës, zhytësit problem me shikueshmërinë në ujë

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing