Javë më parë, bodybuilderja nga Gjakova, Geta Beqa rrëmbeu vendin e parë në garat e mbajtura në shtetin spanjoll, në evenimentin sportiv “Wellnes Fitness IFBB 2017”. Ndërsa sot ajo ka qëndruar në Gjakovë, ku është takuar me kryetaren e komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lilën.

Artikulli i plotë: Fituesja e "Wellnes Fitness IFBB 2017" takohet me Kusari-Lilën (Foto)

Me 1 deri më 3 qershor  në komunën e Gjakovës do të mbahet punëtoria “Ditët e Agrobiznesit 2017”.  Në këtë aktivitet do të trajtohen tema kryesisht nga sektori I bletarisë dhe ai I blegtorisë. 

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës është përgatitur për “Ditët e Agrobiznesit 2017” (Video)

Me një manifestim të mirë në orët mbrëmjes, Kolegji “Mehmet Akif” në Gjakovë ka shënuar diplomimin e maturantëve të gjeneratës së 4-të, me  ç’rast diplomat i kanë marrë 21 maturantë. Në këtë ceremoni në mesin e të ftuarve ishin edhe përfaqësues të institucioneve arsimore të komunës së Gjakovës si dhe prindërit e maturantëve të sapo diplomuar.

Artikulli i plotë: Diplomoi gjenerata 4-të e kolegjit “Mehmet Akif” në Gjakovë (Video)

Krijues të fjalës së shkruar , adhurues të artit letrat tashmë do të kenë mundësinë që në duar ta kenë librin “Lulebozhuri I Dukagjinit” nga autori Servet Bytyqi, I cili u promovua sot në Gjakovë.

Artikulli i plotë: Promovohet libri “Lulebozhuri I Dukagjinit” nga autori Servet Bytyqi (Video)

Aksionit tradicional “Ta pastrojmë Kosovën” i’u bashkua edhe Gjakova. Zyrtarë të kësaj komune, dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare u mblodhën në parkun e madh të qytetit, për të bërë shpërndarjen e materialeve për ata që u bënë pjesë e këtij aktiviteti të pastrimit.

Artikulli i plotë: Edhe Gjakova i bashkohet aksionit "Ta pastrojmë Kosovën" (Video)

11 Qershori do të jetë data e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë. Të pyetur se a do të dalin të votojnë me 11 qershor disa qytetarë të Gjakovës kanë thënë se duhet patjetër të votohet sepse ndryshimi i duhet këtij vendi domosdoshmërisht.

Artikulli i plotë: Qytetarët e komunës së Gjakovës bëjnë apel që me 11 qershor të votohet masivisht (Video)

Kore të trevave të ndryshme shqiptare, mbrëmë qëndruan në Gjakovë. Ata erdhën për t’u bërë pjesë e Festivalit të Koreve të Evropës Juglindore, ku performuan me radhë njëri pas tjetrit për më shumë se një orë. Por, para se të niste një mbrëmje e tillë, i pari i drejtorisë për kulturë, rini, dhe sport në Gjakovë, ndau mirënjohje për kitaristin Lorik Pylla, për prezentimin dinjitoz në arenën ndërkombëtare, veqanërisht për cmimin e parë që rrëmbeu në festivalin e Kitarës në Nish të Serbisë.

E pjesëmarrësit në këtë festival, u shprehën të kënaqur me pritjen që u bëri Gjakova, dhe me organizimin në tërësi.

Kjo ishte hera e pestë me radhë, që një festival I tillë organizohet në Gjakovë.

Në fund të këtij festivali, u ndanë edhe mirënjohje për pjesëmarrësit e të gjitha koreve./Tv Syri Vision/

Një diskutim me të rinjtë e komunës së Gjakovës, pranë sheshit “Ali Podrimja”. Ky është aktiviteti i radhës i subjektit politik “Alternativa”, dega në Gjakovë.

Në hyrje të këtij takimi me të rinj, kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila është shprehur se komuna që ajo drejton ka dëshmuar se mund të jetë shembull për Kosovën, sa i përket komunikimit të hapur me të rinjtë dhe organizatat rinore.

Në këtë diskutim folën edhe kandidatët e kësaj partie për deputetë në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

I pranishëm në këtë aktivitet, ishte edhe Ilir Deda, poashtu kandidat për deputet nga radhët e kësaj partie.

Më pas të rinjtë prezentë në këtë diskutim, patën mundësinë të bëjnë edhe fotografi selfie me Kusari-Lilën dhe anëtarët e tjerë të Alternativës, pasi vetë emri i aktiviteti ishte “Selfie me Mimozën”. Dhe në fund ata patën edhe një kafe të përbashkët në Çarshinë e Vjetër./Tv Syri Vision/

Kryetarja e komunës së Gjakovë Mimoza Kusari-Lila ka pritur sot në takim menagjmentin dhe basketbollistët e klubit "Vëllaznimit".

Artikulli i plotë: Kampioni I Kosovës në grupmoshën U18 KB “Vëllaznimi”, vizitojnë kryetaren Kusari-Lila (Video)

Ka tri vite që banorët e fshatit Moglicë të komunës së Gjakovës, kanë probleme me energjinë elektrike. Fajin për këtë, ata po i’a lënë kësaj trafoje, e cila sipas tyre për shkak të vjetërsisëpo shkakton ndërprerje të shpeshta të rrymës elektrike, si dhe shumë probleme të tjera. Në lidhje me këtë, ata janë deklaruar edhe për Tv Syri Vision, duke u shprehur se kërkojnë ndërrimin e komplet sistemit të energjisë elektrike nga Kompania e Distribucionit dhe Furnizimit me Energji Elektrike KEDS.

 

 

Tashmë për televizionin Syri Vision, është përgjigjur zëdhënësi i kësaj kompanie, Viktor Buzhala përmes adresës elektronike, duke thënë se rrjeti ekzistues është trashëguar nga koha kur distribucioni ishte aset publik.

Artikulli i plotë: KEDS-i ka në plan investimin në sistemin e energjisë elektrike në fshatin Moglicë (Video)

Ansambli I aktorëve të Teatrit të Qytetit në Gjakovë mbrëmë sollën premierën e shfaqjes “Zërat pas skene”, nën regjinë e Ilir Bokshit. Ky ishte projekti I dytë për këtë vit për Teatrin e Gjakovës pas inskenimit të dramës “Martir”.

Artikulli i plotë: U shfaq premiera “Zëra pas skene” në Teatrin e Qytetit të Gjakovës (Video)

Dje, është ndarë nga jeta, profesori dhe poeti nga Gjakova, Halil Haxhosaj. Ndërkaq, sot është mbajtur mbledhje komemorative, në nder të veprës së tij. Në hyrje të kësaj ceremonie, u tha se Haxhosaj do të mbahet mend si një profesor kreativ, dhe për cmimet që morri për veprimtarinë e tij në artin e të shkruarit.

Artikulli i plotë: Ndërron jetë profesori dhe shkrimtari Halil Haxhosaj (Video)

Nxënës të klasëve të nënta të kësaj shkolle në komunën e Gjakovës, po nisin plotësimin e testit të arritshmërisë. E një proces i tillë, pas të cilit ata do të kalojnë në një nivel tjetër të arsimimit, i’u nënshtruan edhe shumë nxënës të tjerë nëpër qendra të tjera të testimit.

Artikulli i plotë: Semimaturantët gjakovarë i nënshtrohen testit të arritshmërisë (Video)

Klubi I Boksit  “Gjakova 137” është dekoruar nga Liga Ballkanike Ndërkombëtare e Boksit me kupën  si klubi më i suksesshëm. Fitoret e shumta të cilat I kanë arritur bokserët gjakovarë kanë bërë që të ky klub të shpërblehet me këtë qmim.

Artikulli i plotë: Klubi i Boksit “Gjakova 137” dekorohet nga Balkan League me kupën si klubi më i suksesshëm (Video)

Klubi I hendbollit Shqiponja ka triumfuar mbrëmë në ndeshjen e dytë të Play-Off-it, duke e mposhtur klubin e hendbollit Prishtina me rezultat 37-30, ndeshje kjo e cila u zhvillua në kuadër të Superligës në konkurencën e femrave.

Artikulli i plotë: KH "Shqiponja" mposht KH "Prishtinën" me rezultat 37:30

Klubi I Futbollit “Vëllaznimi”  ka shënuar fitore të thellë ndaj Klubit të Futbollit “Deçani” me rezultat 5 me 0. Në këtë ndeshje futbollisti Egzon Gashi shënoi hat-trick ndërsa Lekë Vula dhe Ilir Syla shënuan nga një golë. Deçani në anën tjetër edhe pse nuk shfaqi më të mirën në Gjakovë tashmë ka garantuar Ligën e Dytë.

Artikulli i plotë: FC Vëllaznimi shënon fitore ndaj KF Deçanit me rezultat 5:0 (Video)

Në kuadër të fushatës promovuese për ndihmën juridike falas  në komunën e Gjakovës u mbajt një tryezë diskutimi për informimin dhe promovimin e të drejtës së qytetarëve për qasje në drejtësi. Me këtë rast të pranishëm ishin përfaqësues të institucioneve të drejtësisë, përfaqësues të zyreve ligjore si dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare.

Artikulli i plotë: Edhe në Gjakovë u promovua fushata për ndihmën juridike falas (Video)

Drejtoria për shërbime publike është duke shfrytëzuar motin e mirë që po mbretëron këto ditë në komunën e Gjakovës. Në kuadër të investimeve kapitale janë duke u realizuar projekte të shumta infrastrukturore. Në lagje të ndryshme të qytetit disa rrugë kanë përfunduar,  ndërsa ka edhe të tjera ku janë në punim e sipër apo pritet të nisin këto ditë.

Artikulli i plotë: Në Gjakovë po realizohen projekte bazike të infrastrukturës rrugore (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing