Para banorëve të regjionit të Rekës së Keqe në Gjakovë, është bërë prezantimi i programit qeverisës të koalicionit LDK, AKR, dhe Alternativa.

Artikulli i plotë: Programi i koalicionit LDK, AKR, dhe Alternativa prezantohet para banorëve të Rekës së Keqe në...

Kjo është hera e tretë me radhë, që mbahet gara malore me biçikleta, e i cili eveniment mban emrin “Gjylgjyzare Karraxhija Xharavina”. Një ngjarje e tillë sportive edhe kësaj here, u zhvillua në shtigjet e Shkugëzës në Gjakovë.

Artikulli i plotë: 60 çiklistë marrin pjesë në garat malore të biçikletave "Gjylgjyzare Karraxhia-Xharavina" (Video)

Koalcioni LDK, AKR, dhe Alternativa, sot nga ora 17:00 do të bëjë hapjen e fushatës në komunën e Gjakovës. Tubimi i koalicionit me qytetarë të komunës së Gjakovës, do të mbahet në sallën e sporteve “Shani Nushi” në Gjakovë.

Artikulli i plotë: Koalicioni LDK, AKR, dhe Alternativa sot hapin fushatën në Gjakovë (FOTO)

Mbrëmë në hollin e shkollës së muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, violinisti Taulant Rruci ka performuar me një koncert recital. Violonisti nga Gjakova, për një orë, ka interpretuar vepra shqiptare por edhe të huaja.

Artikulli i plotë: Violinisti Taulant Rruci me koncert recital në Gjakovë (Video)

Pjesëtarë të koalicionit LDK, AKR, dhe Alternativa janë takuar me banorë të regjionit të Hasit të Gjakovës. Një takim i tillë është mbajtur në fshatin Lipovec.

Artikulli i plotë: Pjesëtarë të koalicionit LDK, AKR, dhe Alternativa takohen me banorë të regjionit të Hasit në...

Të gjitha këto punime artistike, janë krijuar nga fëmijët kreativë të organizatës HANDIKOS në Gjakovë. Të ekspozuara në këtë pjesë pranë sheshit “Nëna Terezë”, këto punime zgjuan kurreshtjen e kalimtarëve të rastit. E gjithë kjo, në kuadër të ditës ndërkombëtare të fëmijëve, 1 qershorin.

Artikulli i plotë: Fëmijët e Gjakovës për 1 qershor marshojnë nëpër rrugët e qytetit (Video)

Kandidatët për deputet në kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë qendruar në Gjakovë, me këtë rast ata u takuan me qytetarë te kësaj komunës së Gjakovës dhe zhvilluan fushatë paraelektorale.

Artikulli i plotë: Vetëvendosje e bindur se 11 qershori do të jetë festë për qytetarët e Republikës së Kosovës (Video)

31 Maji është Dita Botërore kundër duhanit. Në këtë ditë në të gjithë botën organizohen aktivitete ndërgjegjësuese kundër pirjes së duhanit. Kjo ditë është shpallur nga vendet anëtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ku në vitin 1987, vendet anëtare të OBSH, u përpoqën të sensibilizojnë opinionin mbi dëmet dhe rreziqet e duhanit dhe të inkurajojnë reduktimin e prodhimit dhe konsumit të duhanit.

Artikulli i plotë: 31 Maji Dita Botërore kundër duhanit, vesit që shkakton sëmundje vdekjeprurëse

23 biznese përfitojnë grante nga komuna e Gjakovës dhe Organizata gjermane “Help. Vlera totale e grantit është 46 mijë euro.Në mesin e 6 komunave të Kosovës, përfituese e granteve nga qeveria gjermane është edhe komuna e Gjakovës.

Artikulli i plotë: 23 biznese përfitojnë grante nga komuna e Gjakovës dhe organizata gjermane “Help” (Video)

Klubi nga Gjakova “Liburn” u shpall kampion i Kosovës në futsall për këtë edicion pasi mbrëmë në ndeshjen e dytë të finales e mposhti Feniksin nga Drenasi me rezultat 3 me 2. Përveq lojës së mirë mbrëmja u karakterizua edhe me një atmosferë të zjarrtë sportive. Salla  “Shani Nushi” ishte e mbushur përplot me 3 mijë shikues. 

Artikulli i plotë: FC Liburn kampion i Kosovës në futsall, mposht Feniksin me rezultat 3:2 (Video)

Sot, në ditën e hapjes zyrtare të fushatës për zgjedhje qendrore, Lëvizja Vetëvendosje do të mbajë tubim me qytetarë të komunës së Gjakovës. Një ngjarje e tillë do të mbahet në ambientet e shkollës “Fehmi Agani” nga ora 19:00.

Pjesëmarrës janë Dardan Sejdiu, Dukagjin Gorani, Driton  Çaushi, Arbërie Nagavci, dhe Ylli Hoxha./Tv Syri Vision/

 

 

Zgjodhën pikërisht ditën e hapjes zyrtare të fushatës zgjedhore, që të mbajnë një mbledhje së bashku. Anëtarë të sindikatës së pensionistëve në Gjakovë, u mblodhën në këtë zyre, që të përgatisin një koncept të përbashkët në lidhje me kërkesat që do t’iu drejtojnë subjekteve politike gjatë këtyre ditëve të fushatës.

Artikulli i plotë: Pensionistët ende kanë shpresë tek premtimet e politikanëve (Video)

Një qershori është dita ndërkombëtare e fëmijëve. Fëmijët e të gjitha moshave kërkojnë sot vëmendjen e prindërve dhe shoqërisë në përgjithësi. Në kuadër të kësaj dite edhe fëmijët e komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian të komunës së Gjakovës festuan me aktivitete të ndryshme.

Artikulli i plotë: Në Qendrën për Komunitete në Gjakovë u festua 1 Qershori (Video)

Ky objekt i kompanisë rajonale të ujësjellësit “Radoniqi”, së shpejti do të marrë një pamje krejt tjetër. Kjo, si rezultat i punimeve intensive që po bëhen për renovimin e tërësishëm të tij. Por ky nuk është i vetmi investim, që po realizohet nga kjo kompani. Edhe objekti administrativ, i cili ndodhet pranë Liqenit të Radoniqit është afër finalzimit. Në fakt një ndërtesë e tillë, ka ekzistuar edhe më parë, por e dëmtuar dhe jonfunksionale. Detaje rreth këtyre projekteve, por edhe të atij për ndërtimin e fabrikës së përpunimit të ujërave, ka dhënë kryeshefi ekzekutiv i kompanisë rajonale të ujësjellësit “Radoniqi”, Ismet Ahmeti.

Artikulli i plotë: KRU "Radoniqi" këtë vit do të finalizojë projekte të mëdha (Video)

Kandidati për kryeministër të Kosovës, Albin Kurti nga radhët e Vetëvendosjes sot ka qëndruar në komunën e Gjakovës. Ai erdhi i shoqëruar me kandidatët për deputet në Kuvendin e Kosovës, nga ky subjekt politik, për tu ndalur fillimisht në ndërmarrjen shoqërore “Elektromotori”.

Artikulli i plotë: Kurti në Gjakovë: Deindustrializimi i pasluftës, krim ekonomik (Video)

Zëvendës ministri i Drejtësisë  Florian Dushi sot ka qëndruar në Gjakovë. Ai ka vizituar shoqatën “Thirjet e Nënave” ku ka bashkëbiseduar me nënat gjakovare për dy qështje : zbardhjen e fatit të të pagjeturve si dhe për pensionet e familjeve të personave të pagjetur.

Artikulli i plotë: Zëvendësministri i Drejtësisë Florian Dushi viziton OJQ “Thirrjet e Nënave” (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing