Pothuajse në të gjitha vend stacionet e autobusëve nëpër rrugët kryesore të Kosovës janë të vendosura këto busshalltera, apo kabina të pritjes të cilat në shumicën e rasteve janë të dëmtuara apo jasht funksionit. Mirëpo përkundër kësaj në Kosovë  ndodhet një  fabrikë e cila bënë prodhimin e këtyre kabinave. Bëhet fjalë për fabrikën Shkumbini AG  e cila ndodhet në fshatin Prapaqan të Deçanit.

Artikulli i plotë: Shkumbin AG e vetmja fabrikë në Ballkan që prodhon beton garazhda, kabina të stacionit (Video)

Infrastruktures së pergjithshme të qytetit të Gjakovës po i shtohen edhe dy segmente rrugore të cilat janë pjesë e lagjes "Blloku i ri". Në fillimin e punimeve i pranishëm ishte kryetari i komunës së Gjakoves Ardian Gjini dhe drejtori i sherbimeve publike Shkumbin Kastrati.

Artikulli i plotë: Gjakovë, sot filluan punimet në asfaltimin e dy segmenteve të rrugës “Besë Imami” (Video0

Pas marrëveshjes së arritur me Kuvendin Komunal të Gjakovës, për mirëmbajtjen e parqeve në këtë qytet, po kujdeset Kompania Rajonale e Mbeturinave “Cabrati.

Artikulli i plotë: Qela: KRM "Çabrati" po angazhohet maksimalisht për mirëmbajtjen e hapësirave të gjelbra në Gjakovë...

Organizata joqeveritare “Roma in Action” dhe ajo “Ec Vetë” së bashku me zyrën e punësimit dhe zyrën për komunitete dhe kthim në Gjakovë, kanë mbajtur takim me të rinj të komuniteteve jo-shumicë. Ishte ky një sesion informues lidhur me shpalljet e fundit nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale.

Përfaqësuesi nga zyra e punësimit në Gjakovë, ka dhënë detaje rreth programit për praktikë në punë, pjesë e të cilit mund të bëhen të të rinj dhe të reja të Kosovës pa dallim.

 Pallaska ka dhënë detaje edhe për programin e subvencioneve për plan biznese.

Këto mundësi për punësim dhe subvencione, përkrahen nga GIZ-i gjerman dhe UNDP, dhe implementohen nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale. Detajet rreth këtyre shpalljeve gjenden edhe në faqen zyrtarë të ministrisë përkatëse./Tv Syri Vision/

Në fshatin Sheremet të komunës së Gjakovës sot u mblodhën familjarë, miq, përfaqësues të kuvendit komunal, zyrtarë policor, veteranë e bashkëluftëtarë të UÇK-së dhe banorë të kësaj ane për të nderuar jetën dhe veprën e dëshmorit të kombit Shaban Golaj me rastin e 20-të vjetorit të rënies së tij.

Artikulli i plotë: Në 20-të vjetorin e rënies së Shaban Golaj zbulohet pllaka përkujtimore (Video)

Në Gjakovë është mbajtur koncert nga orkestra ballkanike e të rinjve, në kuadër të prijektit “Muzika një urë lidhëse në mes popujve”. Shkolla e muzikës për paqe 2018 hyn në vitin e saj të pestë si projekt, i cili bën bashkë 100 nxënës nga shtete të ndryshme të botës.

E instrumentistët janë shprehur tejet të kënaqur me punën që kanë bërë së bashku, por edhe pritjen që u bëri publiku në Gjakovë

Në këtë koncert, të pranishëm njohës të muzikës, nxënës të shkollës “Prenk Jakova” në Gjakovë, por edhe përfaqësues nga Kuvendi Komunal i Gjakovës, të cilët poashtu mbështetën këtë eveniment muzikor.

Projekt “Muzika një urë lidhëse në mes popujve” synon jo vetëm shkëmbimin e përvojave në sektorin muzikor por gjithashtu shkëmbimin e praktikave të mira dhe performimin e përbashkët në koncerte dhe festivale./Tv Syri Vision/

Dje rreth ores 12:00 policia në Gjakovë ka marr informatë për të shtëna me armë zjarri në bjeshkët e fshatit Babaj i Bokës. Policia menjëherë ka dal në vendin e ngjarjes dhe aty nga dëshmitarët është kuptuar se ishte plagosur me armë zjarri një femër me inicialet N.L e moshës 39 vjeqare, shtetase e Shqipërisë e cila nga personat në vend ngjarje ishte sjellur në spitalin e Gjakovës për trajtim mjeksorë.
Artikulli i plotë: Plagoset me armë zjarri një femër në bjeshkët e Babaj të Bokës,viktima jashtë rrezikut për jetë...

Po vazhdojnë të luhen ndeshjet në kuadër të kampionatit ballkanik në volejboll U17 që po mbahet në Gjakovë.Dje janë zhvilluar tri ndeshje ndërmjet përfaqësueseve të cilat janë pjesëmarrëse e këtij aktiviteti sportiv.

Artikulli i plotë: Ja cilat janë rezultatet e ndeshjeve të kampionatit ballkanik U17 në Gjakovë dhe sukseset e KF...

E filluan aksionin tek stacioni i autobusëve. Të gjitha njesitet relevante të stacionit policor në Gjakovë si dhe njesitet rajonale sot kanë dalur në teren për të realizuar fushatën vetëdijesuese “Së bashku për një siguri më të madhe”.

Artikulli i plotë: Njesitet e stacionit policor në Gjakovë fillojnë fushatën “Së bashku për një siguri më të madhe”...

Ditë më parë është impelmetuar projekti për vendosjen e semaforëve në rrugën “Tirana” apo transite në qytetin e Gjakovës. Me sugjerim të zyrës së trafikut është bërë vendosja e dy palë semaforëve , i pari në udhëkryqin tek kompanitë e sigurimeve, ndërsa tjetri tek pallati i sporteve “Shani Nushi”.

Artikulli i plotë: Vendosja e semaforëve në udhëkryqet e rrugës “Tirana” mirëpritet nga qytetarët (Video

Sot filluan punimet për ndërtimin dhe asfaltimin e rrugës e cila lidh fshatin Molliq me pjesën turistike të Potokut. Për të inspektuar fillimin e këtyre punimeve erdhi kryetari I komunës së Gjakovës Ardian Gjini së bashku me drejtorin për shërbime publike Shkumbin Kastratin.

Artikulli i plotë: Filluan punimet për asfaltimin e rrugës që lidh fshatin Molliq-Potok (Video)

Në Gjakovë është mbajtur koncert nga orkestra ballkanike e të rinjve, në kuadër të prijektit “Muzika një urë lidhëse në mes popujve”. Shkolla e muzikës për paqe 2018 hyn në vitin e saj të pestë si projekt, i cili bën bashkë 100 nxënës nga shtete të ndryshme të botës.

Artikulli i plotë: Orkestra ballkanike e të rinjëve mbajti koncert në Gjakovë (Video)

Banorët e fshatit Ujz 2 të komunës ë Gjakovës kanë hallë me infrastrukturë. Përveq rrugës atyre iu mungon edhe rrjeti i ujësjellësit si dhe kanë një rrjet të dobët të energjisë elektrike. Mirëpo sipas zyrtarëve komunal shumë shpejt në këtë fsaht do të bëhet asfaltimi i rrugës “Martirët e Ujzit”

Artikulli i plotë: Banorët e fshatit Ujz 2 kanë halle me infrastrukturë të përgjithshme (Video)

Në Parkun Kulturor “Ali Podrimja” në Gjakovë, është shfaqur filmi i shkurtër “Ferdonija”, me regji të Gazmend Bajrit dhe Shkurte Dautit. Protagoniste e këtij projekti filmik është Ferdonije Qerkezi, e cila gjatë luftës humbi 11 familjarë, por edhe nëna të tjera të Gjakovës, të cilat edhe sot e kësaj dite kërkojnë më të dashurit e tyre.

Artikulli i plotë: Në Gjakovë u shfaq premiera e dokumentarit "Ferdonija" (Video)

Ka përfunduar Kampionati Ballkanik për femra U17. Pas pesë ditë ndeshjesh mjaft interesante të cilat u zhvilluan në sallën e sporteve “Shani Nushi” në Gjakovë, përfaqësuesja e Malit të Zi arriti të shpallet Kampion Ballkanik pa asnjë humbje.

Artikulli i plotë: Mali i zi Kampione Ballkanike në volejboll për femra U17 )

Komisioni i formuar sipas vendimit të Kryetarit të Komunës i përbërë nga Frrok Gjergjaj, Artan Hoxha dhe Faik Bordoniqi në bashkëpunim me drejtorin për Punë Inspektuese, Nikollë Lleshi kanë hartuar rregulloren komunale për shërbime publike dhe rendin komunal e cila ka për qëllim përmirësimin e kushteve jetësore të qytetarëve dhe mbrojtjes së sipërfaqeve publike.

Artikulli i plotë: Prezantohet draft rregullorja komunale për shërbime publike dhe rendin komunal (Video)

Një tjetër rrugë që është duke u rregulluar po I shtohet infrastrukturës së përgjithshme në qytetin e Gjakovës. Bëhet fjalë për rrugën “Nimon Ferizi” ecila është në afërsi të shkollës fillore “Yll Morina”.

Artikulli i plotë: Ja cilat janë projektet infrastrukturore që po realizohen këto ditë në qytetin e Gjakovës (Video)

Ka nisur Kampionati Ballkanik i Volejbollit për femra në grupmoshën U17, aktivitet ky që për herë të parë po organizohet në Kosovë, e nikoqiri I këtij aktiviteti sportive është qyteti I Gjakovës. Të parat që e hapën këtë kampionat ishin Turqia dhe Mali I Zi.

Artikulli i plotë: Nis kampionati ballkanik U17 në volejboll për femra (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing