Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila, ka bërë me dije se zgjidhja e problemeve të vendit ka qenë arsyeja kryesore e arritjes së koalicionit parazgjedhor me Lidhjen Demokratike të Kosovës.
Artikulli i plotë: Mimoza Kusari - Lila deklarohet për koalicionet parazgjedhore (Video)

Kryetari i Partisë së Partisë Demokratike të Kosovës, njëkohësisht kryetari i kuvendit Kadri Veseli ka marrë pjesë në memorialin përkujtimor në fshatin Jabllanic të Komunës së Gjakovës ku u përkujtuan 33 dëshmorët e rënë.

Veseli ka shfrytëzuar këtë memorial që ta përdorë për fushatë zgjedhore ku mes tjerash përshëndeti siç tha ai nipin e Shqiponjës kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj.

“Me vjen mire qe është këtu dhe e përshëndesë atë që është nip i Shqiponjës, kryeministrin Ramush Haradinaj”, ka thënë Veseli.

Në këtë memorial e pranishme ishte edhe kryetarja e Komunës së Gjakovës, e cila në koalicion parazgjedhor është futur me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

 

Maturantët e gjeneratës së vitit 1982  kanë mbjellur 35 fidane në parkun qëndor të qytetit të Gjakovës. Përmes këtij aktiviteti  ata shënuan edhe 35 vjetorin e maturës. U mblodhën të gjithë së bashku. Janë këta maturantët e gjeneratës së vitit 1982 të cilët sot shënuan 35 vjetorin e maturës.

Artikulli i plotë: Në 35 vjetorin e maturës, maturantët e viteve 82-ta mbjellin fidane në pakrun e qytetit (video)

Policia e Kosovës ka njoftuar se në orët e para të së mërkurës, konkretisht rreth orës 02:00, janë dëgjuar të shtëna armësh në fshatin Ratkoc. Nga të shtënat ka humbur jetën një person i gjinisë mashkullore rreth 25 vjeç.

Artikulli i plotë: Vrasje në Rahovec, vdes një person i moshës 25-vjeçare

Në prag të 90 vjetorit të themelimit të tij, klubi futbollistik “Vëllaznimi” është rikthyer në Superligën e Kosovës në futboll. Këtë rikthim, klubi e ka siguruar pasiqë ka mposhtur dje skuadrën “Dukagjini” me rezultat 3:2, ndeshje kjo e cila u zhvillua në Gjakovë.

Artikulli i plotë: Vëllaznimi rikthehet në Superligë, ja reagimi i Kusari-Lilës (Video)

Nëse ju pëlqen muzika e mirë, nëse bukuria e natyrës ju magjeps e doni të fshiheni në mes egërsisë së pyllit e fushave të lugut të gjelbër duke vallëzuar këmbëzbathur e përjetuar ndjenjat hipike, plus kampingun përreth jush, atëherë shkrihuni në ambientin që do t’ju lë pa frymë!

Artikulli i plotë: Rrugës për në botën e Përrallës

Palestra e sporteve "Shani Nushi" në Gjakovë u bë vend i ekspozimit të portretit më të madh  të punuar ndonjëherë në botë  me fara. Dhe këtë arriti ta punojë Alkent Pozhegu i cili po tenton ta thyejë rekordin botëror për të hyrë kështu në librin Guinness me figurën e Rita Orës.

Artikulli i plotë: Alkenti përfundon mozaikun “Rita Ora” për librin Guinness (video)

Është ora gjashtë e mëngjesit. Klubet e vrapimit “Gërmia 555” dhe “Shkugëza 555” po bëheshin gati që të bënin vrapimin e tyre të përbashkët në Gjakovë, pikërisht në parkun e Shkugëzës.

Artikulli i plotë: Ultra - maratonisti amerikan, Michael Wardian vrapon në Gjakovë (Video)

Përfaqësues të institucioneve arsimore, ata të sigurisë, si dhe anëtarë të shoqërisë civile në Gjakovë, sot u bënë bashkë. Ata u mblodhën në një konferencë me temën “Dhuna në shkollë – iniciativa për rrjetin e shkollave pa dhunë”.

Artikulli i plotë: Iniciativa e femrës kosovare në Gjakovë organizon konferencë për dhunën në shkolla (Video)

Nxenesit e klaseve te dyta te SHMU Zekeria Rexha ne Gjakove, vizituan Televizionin Syri Vision. Panë për së afërmi ecurinë e punës se përditshme te Televizionit tone.

Jane këta nxënësit e klasëve te II-ta SHMU Zekeria Rexha te cilet perveq qe ne teori mesimdhenesit iu spjeguan per llojet e mediave, ata sot paten rastin te zhvillojne per se afermi nje vizite ne Televizionin e Komunes te Gjakoves.

Nga kurreshtja paten edhe pyetje te ndryshme rreth gazetarise ne pergjithesi  e poashtu kushtet e veshtiresit e punes se perditshme ne kete medium.

U ndane te kenaqur nga ajo qe pane, duke shpresuar qe ne te ardhmen te jene vet ata qe kontribuojne ne kete profesion./ TV Syri Vision

 

Që nga dita e enjte, në Kosovë po qëndron për vizitë zyrtare presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani. Pas takimeve me përfaqësues të shtetit dhe partive politike, ai ka qëndruar edhe në Gjakovë.

Këtu, ai u prit nga e para e komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila dhe zyrtarë të tjerë komunalë. Gjatë takimit të përbashkët, Nishani në mes tjerash i ka thënë Kusari-Lilës, se ajo po përfaqëson modelin e politikës mbarëkombëtare.

Paraprakisht, bashkëshortja e presidentit shqiptar, Odeta Nishani së bashku me kryetaren e Gjakovës kanë qëndruar për vizitë në organizatën e cila merret me trajtimin e grave dhe vajzave të traumatizuara nga lufta e fundit në Kosovë “Medica Gjakova”.

Kusari-Lila ka theksuar se gratë në vendimmarrje kanë mundësi më të mëdha për të ndihmuar gratë të të cilat kanë përjetuar dhunën gjatë luftës, duke gjetur forma për integrimin e tyre në shoqëri./Tv Syri Vision/

Artisti gjakovar Alkent Pozhegu I cili  është pjesë e Librit të Rekordeve botërore sot ka filluar me një tjetër krijimtari. Ai ka filluar të bëjë mozaikun me fara të figurës së këngëtares shqiptare Rita Ora. Rekord meni Pozhegu deri më tani ka realizuar një numër të madh të mozaikëve, ndërsa edhe tani synon të thejë një tjetër rekord të kësaj kategorie.

Artikulli i plotë: Alkent Pozhegu provon të thyejë tjetër rekord të Guinnessit (video)

Shkolla fillore “Bajram Sadriu” në fshatin Berjahë të komunës së Gjakovës sot shënoi 32 vjetorin e themelimit të saj. Me këtë rast nxënësit prezantuan një program të pasur kulturo-artistik.

Artikulli i plotë: Shkolla “Bajram Sadriu” shënon 32 vjetorin e themelimit të saj (video)

Klubi I futbollit me traditë 90 vjeqare Vëllaznimi nga Gjakova është rikthyer ne Vala Superligën e Kosovës. Në ndeshjen e zhvilluar dje në stadiumin e qytetit Vëllaznimi mposhti Dukagjinin me rezultat  3:2, fitore kjo e cila klubit gjakovar ia siguroi rikthimin në elitën e futbollit Kosovar.

Artikulli i plotë: Fc Vëllaznimi në 90 vjetorin e themelimit të tij i rikthehet Superligës (video)

Sot u bënë 18 vite që nga rënia e dëshmorëve dhe martirëve të fshatit Ponoshec dhe Popoc. Me këtë rast zyrtarë komunal, përfaqësues të partive politike, përfaqësues të OVL-UÇK-së  si dhe familjarë të shumtë bënë homazhe në kompleksin memorial të dëshmorëve  dhe pranë lapidarit të dëshmorëve në Ponoshec.

Artikulli i plotë: Përkujtohen dëshmorët e fshatit Ponoshec dhe Popoc (video)

Gjatë mbledhjes së radhës së Bordit të drejtorëve të komunës së Gjakovës, u shqyrtuan katër kërkesa nga Drejtori për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, Bekim Ermeni.

Artikulli i plotë: Ja kërkesat që miratoi sot bordi i drejtorëve në Kuvendin komunal të Gjakovës (Video)

Visar Buza , Blert Beqa janë dy nxënësit gjakovarë të cilët fitojnë të drejtën e studimit në Universitetin Primorski në Kopri të Sllovenisë. Ndërsa  përfitues i shkollës verore  është nxënësi Endrit Beqa. Përveq këtyre qmimeve u ndanë edhe mirënjohje për të gjithë pjesëmarrësit e garës së matematikës e cila  është zhvilluar ditë më parë në komunën e Gjakovës.

Artikulli i plotë: Tre nxënës gjakovarë fitojnë të drejtën e studimit në Universitetin Primorski në Kopri të...

Është promovuar libri “Gjak dhe jetë I dhanë Lirisë” nga autori Selim Musaj. Sipas autorit libri trajton femrën shqiptare në përgjithësi dhe kontirbutin e saj, me theks të veqantë vlerën patriotike.Tashmë këtë krijimtari letrare do ta kenë në duar të  gjithë dashamirët e fjalës së shkruar.

Artikulli i plotë: Promovohet libri “Gjak dhe jetë I dhanë Lirisë”nga autori Selim Musaj (video)

“Yllka Ime”  titullohej  poezia të cilin e recitoi nipi I dëshmores , Yllka Domi, Gerti Domi. Nën organizimin e qendrës kombëtare të poetëve, shkrimtarëve dhe artistëve “Gjakova” dhe drejtorisë për kulturë, rini dhe sport  u mbajt manifestimi letrar “Në rrugetim me Yllka Domi”.

Artikulli i plotë: Në Gjakovë u mbajt manifestimi letrar tradicional “Në rrugëtim me Yllka Domi” (video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing