Maturantët e gjeneratës së vitit 1982  kanë mbjellur 35 fidane në parkun qëndor të qytetit të Gjakovës. Përmes këtij aktiviteti  ata shënuan edhe 35 vjetorin e maturës. U mblodhën të gjithë së bashku. Janë këta maturantët e gjeneratës së vitit 1982 të cilët sot shënuan 35 vjetorin e maturës.

Artikulli i plotë: Në 35 vjetorin e maturës, maturantët e viteve 82-ta mbjellin fidane në pakrun e qytetit (video)

Në prag të 90 vjetorit të themelimit të tij, klubi futbollistik “Vëllaznimi” është rikthyer në Superligën e Kosovës në futboll. Këtë rikthim, klubi e ka siguruar pasiqë ka mposhtur dje skuadrën “Dukagjini” me rezultat 3:2, ndeshje kjo e cila u zhvillua në Gjakovë.

Artikulli i plotë: Vëllaznimi rikthehet në Superligë, ja reagimi i Kusari-Lilës (Video)

Me 10 Maj të vitit 1999, forcat policore, ushtarake serbo-malazeze në mënyrë të dhunshme i rrëmbyen, i vranë dhe i masakruan afër 50 persona të lagjes së Qabratit, të cilët pastaj i dërguan në varreza masive në Serbi për ti fshehur gjurmët e krimit.

Artikulli i plotë: Nënat gjakovare, 18 Vite ankth dhe pritje! Edhe sa? (video)

Është ora gjashtë e mëngjesit. Klubet e vrapimit “Gërmia 555” dhe “Shkugëza 555” po bëheshin gati që të bënin vrapimin e tyre të përbashkët në Gjakovë, pikërisht në parkun e Shkugëzës.

Artikulli i plotë: Ultra - maratonisti amerikan, Michael Wardian vrapon në Gjakovë (Video)

Mbledhjen e radhës të Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi e hapi komandanti i Stacionit Policor në komunën e Gjakovës, Kristë Gjokaj. Ai ka folur rreth raportit të përgatitur nga ky stacion për gjendjen e sigurisë në këtë komunë.

Artikulli i plotë: Objekti "Marash Petrol" ende i papastruar nga bombardimet e Nato-s

Që nga dita e enjte, në Kosovë po qëndron për vizitë zyrtare presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani. Pas takimeve me përfaqësues të shtetit dhe partive politike, ai ka qëndruar edhe në Gjakovë.

Këtu, ai u prit nga e para e komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila dhe zyrtarë të tjerë komunalë. Gjatë takimit të përbashkët, Nishani në mes tjerash i ka thënë Kusari-Lilës, se ajo po përfaqëson modelin e politikës mbarëkombëtare.

Paraprakisht, bashkëshortja e presidentit shqiptar, Odeta Nishani së bashku me kryetaren e Gjakovës kanë qëndruar për vizitë në organizatën e cila merret me trajtimin e grave dhe vajzave të traumatizuara nga lufta e fundit në Kosovë “Medica Gjakova”.

Kusari-Lila ka theksuar se gratë në vendimmarrje kanë mundësi më të mëdha për të ndihmuar gratë të të cilat kanë përjetuar dhunën gjatë luftës, duke gjetur forma për integrimin e tyre në shoqëri./Tv Syri Vision/

 “Maj Paq Amon” është murali i cili është krijuar tash së fundmi nga disa të rinjë të komunës së Gjakovës. Sipas tyre realizimi i muraleve të tilla ka për qëllim vetëdijësimin e qytetarëve për të mbrotjur ambientin.

Artikulli i plotë: Edhe një tjetër mural vetëdijësues i shtohet qytetit të Gjakovës (video)

Shkolla fillore “Bajram Sadriu” në fshatin Berjahë të komunës së Gjakovës sot shënoi 32 vjetorin e themelimit të saj. Me këtë rast nxënësit prezantuan një program të pasur kulturo-artistik.

Artikulli i plotë: Shkolla “Bajram Sadriu” shënon 32 vjetorin e themelimit të saj (video)

Sot veteranë të luftës nacional-çlirimtare të Kosovës, kanë bërë homazhe pranë varrit të heroit të popullit, Fadil Hoxha. Me këtë rast, Zija Mulhaxha, kryetar i shoqatës antifashiste nacional-clirimtare të Kosovës, është shprehur se 9 maji shënon ditën e ngadhënjimit të regjimit antifashist.

Artikulli i plotë: Në Gjakovë shënohet dita e fitores kundër regjimit fashist (Video)

Sot u bënë 18 vite që nga rënia e dëshmorëve dhe martirëve të fshatit Ponoshec dhe Popoc. Me këtë rast zyrtarë komunal, përfaqësues të partive politike, përfaqësues të OVL-UÇK-së  si dhe familjarë të shumtë bënë homazhe në kompleksin memorial të dëshmorëve  dhe pranë lapidarit të dëshmorëve në Ponoshec.

Artikulli i plotë: Përkujtohen dëshmorët e fshatit Ponoshec dhe Popoc (video)

”Gazuzi dhe Zemernia në baushtelle” është videoprojekti më I ri artistik I doajenit të humorit në Kosovë Sevdai Radogoshi, I cili u promovua në Gjakovë. Në premierën e kësaj komedie ishin të pranishëm dashamirë të satirës dhe humorit, miq dhe kolegë të shumtë të aktorit Radogoshi.

Artikulli i plotë: Promovohet komedia filmike ”Gazuzi dhe Zemernia në baushtelle” (video)

Visar Buza , Blert Beqa janë dy nxënësit gjakovarë të cilët fitojnë të drejtën e studimit në Universitetin Primorski në Kopri të Sllovenisë. Ndërsa  përfitues i shkollës verore  është nxënësi Endrit Beqa. Përveq këtyre qmimeve u ndanë edhe mirënjohje për të gjithë pjesëmarrësit e garës së matematikës e cila  është zhvilluar ditë më parë në komunën e Gjakovës.

Artikulli i plotë: Tre nxënës gjakovarë fitojnë të drejtën e studimit në Universitetin Primorski në Kopri të...

Shkolla Fillore “Fehmi Agani” në Gjakovë  ka shënuar festën e saj. Veqantia e kësaj feste është hapja e dhomës së universit  të cilën nxënësit e kësaj shkolle e kanë krijuar.

Artikulli i plotë: Ja kush e ka krijuar “Dhomen e Universit” për herë të parë në Kosovë (video)

“Yllka Ime”  titullohej  poezia të cilin e recitoi nipi I dëshmores , Yllka Domi, Gerti Domi. Nën organizimin e qendrës kombëtare të poetëve, shkrimtarëve dhe artistëve “Gjakova” dhe drejtorisë për kulturë, rini dhe sport  u mbajt manifestimi letrar “Në rrugetim me Yllka Domi”.

Artikulli i plotë: Në Gjakovë u mbajt manifestimi letrar tradicional “Në rrugëtim me Yllka Domi” (video)

Projekti “Unazat dhe hyrje-daljet në qytetin e Gjakovës” ekziston që 34 vite. Për këtë projekt sot edhe u mbajt një mbledhje e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Gjakovës, ku u paraqit propozim-vendimi për realizimin e tij.

Artikulli i plotë: Miratohet projekti "Unazat dhe hyrje-daljet në Gjakovë" (Video)

Sot është zhvilluar një ndeshje derbi në mes të juniorëve të Klubit Futbollistiik “Vëllaznimi” dhe “Gjakovës”. Pas nje loje aktive nga të rinjtë e dy ekipeve, ata të Vëllanzimit i’a dolën të jenë fitues me dy gola epërsi.

Artikulli i plotë: Juniorët: FC Vëllaznimi 2:0 KF Gjakova (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing