“Nxënësit kundër korrupsionit” ishte diskutimi i cili u mbajt me nxënësit e gjimnazit “Hajdar Dushi” në Gjakovë, me qëllim të rritjes së vetëdijes së të rinjëve për dëmet që i shkakton korrupsioni shoqërisë, si dhe ndikimin që ata mund ta kenë në parandalimi e kësaj dukurie negative.

Artikulli i plotë: Korrupsioni mbetet problemi më i madh i kosovarëve (video)

Ky është vendi, ku një banore e komunës së Gjakovës u gjet e vdekur dje rreth orës 7:30 të mëngjesit. Viktima me inicialet L.M, vjen nga fshati Vogovë i komunës së Gjakovës dhe ishte e moshës 21 vjeqare.

Artikulli i plotë: Detaje të reja për vajzën e vdekur në lumin Erenik në Gjakovë (Video)

Në fshatin Bec të komunës së Gjakovës janë gjithësej 40 gra fermere të cilat kanë përfituar serra nga unioni evropian. Në mesin e tyre është edhe Hidajete Tafa e cila ka 20 vitë që mirret me kultivimin e kulturave të ndryshme bujqësore.

Artikulli i plotë: Hidajete Tafa, shembull e suksesit të gruas sipërmarrëse në agrikulturë (video)

Me rekomandim të Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, në mbledhjen e fundit të Kuvendit Komunal të Gjakovës, u shqyrtua rregullorja për institucionet arsimore të komunës së Gjakovës

Artikulli i plotë: Ja çfarë nënkupton rregullorja për institucionet arsimore në Gjakovë (Video)

Dy ditë pas kthimit të tij nga Franca, ku u ndal për katër muaj, Ramush Haradinaj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka bërë homazhe tek varrezat e figurave të rëndësishme historike.

Artikulli i plotë: Dy ditë pas kthimit në Kosovë, Haradinaj viziton varrezat e Mejës (Video)

Nga 1 marsi i këtij viti në Kosovë ka filluar një projekt i binjakëzimit, i cili ka të bëjë me forcimin e institucioneve të Kosovës në menaxhimin efektiv të migrimit.

Artikulli i plotë: Ish-ambasadori holandez porosit studentët që të mos migrojnë në mënyrë ilegale (Video)

Kjo është hapësira ku shoqata “Thirrjet e Nënave”, tash e tutje do të vazhdojë punën e saj për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Artikulli i plotë: Shoqata "Thirrjet e Nënave" vazhdon misionin e saj në një hapësirë të re (Video)

Këta janë vetëm disa nga familjarët e viktimave të masakrës së fshatit Meje të komunës së Gjakovës, e cila edhe është masakra më e madhe që ndodhi gjatë luftës së fundit në Kosovë, ku u vranë 377 banorë të kësaj ane nga regjimi serb.

Artikulli i plotë: Familjarët e martirëve të Mejës të pakënaqur me institucionet shtetërore (Video)

Komuna e Gjakovës pak ditë më parë pati hapur konkurs për ndërtimin e shtatores së heroit të popullit Fadil Hoxha. Por ndërtimi I shtatores së heroit ngjalli reagime nga disa qarqe.

Artikulli i plotë: Diskutohet për ngritjen e shtatores së Fadil Hoxhës në Gjakovë (Video)

Në mbledhjen e katërt për këtë vit të Kuvendit të Komunës së Gjakovës, u shqyrtua kërkesa për shpallje të interest publik për segmentin e rrugës “Marie Shllaku”.

Artikulli i plotë: Tërhiqet vendimi për vendosjen e shtatores së Fadil Hoxhës në Gjakovë (Video)

“Një ditë në Shkugëz” ishte aktiviteti I cili shënoi 1 Majin dhe  u organizua nga disa të rinj të komunës së Gjakovës. Të gjithë të pranishmit kishin mundësinë që të zhvillojnë aktivitete të ndryshme, të argëtohen me muzikë, të freskohen me pije dhe ushqim si dhe të shijojnë ajrin e pastër që ka Shkugëza.

Artikulli i plotë: Shkugëza, destinacioni i qytetarëve të Gjakovës për 1 Maj (video)

Në komunën e Gjakovës interesimi për të kultivuar kultura bujqësore duket të jetë I kënaqëshëm. Dëshira dhe vullneti janë dy gjërat kryesore që I duhen një bujku apo fermeri për të qenë i sukseshsëm në veprimtarinë e tij. Në mesin e atyre që mirren me kultivimin e perimeve është edhe Ymer Alija nga fshati Dujakë i Gjakovës I cili mbi 10 vite mirret me këtë veprimtari.

Artikulli i plotë: Ymer Alija për më shumë se 10 vite kultivues i kulturave bujqësore (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing