Elvira Gashi nëna 34 vjeqare e cila vuan nga një sëmundje e rëndë e lëkurës sot u nis për shërim  në Turqi. Kjo ndihmë iu ofrua asaj nga shoqata bamirëse “Bereqeti” dega në Gjakovë në bashkpunim me shoqatën Humanizmi FFSH të cilët kanë marrë përsipër që ta dërgojnë Elvirën për mjekim në një spital atje.

Artikulli i plotë: Elvira Gashi niset për mjekim në Turqi, nevojiten më shumë para për shërim (Video)

Kryetari i Komunës Ardian Gjini së bashku me bashkëpunëtorët e tij, profesor dhe nxënës në Gjimnazin “Hajdar Dushi” në Gjakovë ndezen qirinjë dhe përkujtuan 11 Shtatorin-tragjedinë e popullit amerikanë.

Artikulli i plotë: Gjimnazi “Hajdar Dushi” përkujton viktimat e 11 shtatorit me ndezje të qirinjëve (Video)

Ministri i infrastrukturës Pal Lekaj sot ka qëndruar për vizitë në Gjakovë. Ai u prit nga kryetari i komunës Ardian Gjini me c’rast bënë inaugurimin e rrugës Bardhaniq-Dashinoc gjatësia e së cilës është 6 mijë e 784 metra.

Artikulli i plotë: Inaugurohen tri projekte infrastrukturore në vlerë prej 1.2 milionë euro në komunën e Gjakovës...

Me organizim të Federatës së Auto Sporteve të Kosovës dhe bashkpunim të kuvendit komunal, gjegjësisht drejtorisë për kulturë rini dhe sport në Gjakovë para një numri të konsiderueshëm të adhuruesve të këtij sporti u mbajt gara automobilistike në disiplinën sllallom.Garat u zhvilluan në kategori profesionale varësisht nga fuqia e motorrit të veturës. Në këtë garë ishin gjithsej 38 garues të kategorive të ndryshme dhe 9 klasë.

Artikulli i plotë: Bujar Gola triumfoj në Auto-Sllallomin e Gjakovës (Video)

 Në një konferencë për media përfaqësues të Alternativës dega në Gjakovë kanë thënë se gjatë kësaj qeverisje kemi vërejtur një mori shkeljesh me theks të veqantë në shërbimet publike.

Artikulli i plotë: Alternativa: Gjatë kësaj qeverisje janë bërë punësime politike (Video)

Takimi i ndeshjes filloj me një risi. Klubi i futbollit Vëllaznimi e filloj ndeshjen me klubin e futbollit Drenasi me fanellën e re. Vëllaznimi tashmë do të luaj me fanella të reja të cilat janë nga marka e njohur e veshjeve, ‘Macron’ e që do të barten nga futbollistët gjakovarë.

Artikulli i plotë: KF Vëllaznimi prezanton fanellën e re në ndeshjen me Drenasin (Video)

Drejtoria komunale e arsimit në Gjakovë ka bërë të gjitha përgatitjet për vitin e ri shkollor 2018/2019 I cili do të fillojë me 3 shtator. Sipas drejtorit Bernard Frrokaj  gjatë verës pothuajse në të gjitha shkollat  e komunës si ato fillore dhe të mesme është punuar në infrastrukturën e përgjithshme.

Artikulli i plotë: Me 3 shtator fillon viti i ri shkollor 2018/2019, DKA ka bërë të gjitha përgatitjet (Video)

Besimtarët e famullisë Lindja e Zonjës së Bekuar në Bec të Gjakovës  kremtuan 100 vjetorin e ndërtimit të kishës. Në këtë ceremoni u lutën për paqe e mirësi në familjet secilit. Mesha u Udhëhoq nga Ipeshkvi i Kosovës Imzot Dodë Gjergji. 

Artikulli i plotë: Me ceremoni festive u shënua 100 vjetori i ndërtimit të Kishës Lindja e Zonjës Bekuar në Bec...

Brigada e Zjarrfikësve në Gjakovë, sot ka pranuar një donacion në vlerë prej 15 mijë franga nga Brigada e Zjarrëfiksve të Bazelit në Zvicër. Ata kanë premtuar që do të vazhdojnë të ndihmojnë këtë brigadë edhe në të ardhmen.

Artikulli i plotë: Brigada e zjarrëfikësve nga Bazeli ndihmon zjarrëfikësit gjakovarë me paisje në vlerë prej 15 mijë...

Në stadium e qytetit në Gjakovë është zhvilluar ndeshja miqësore në mes të klubit të futbollit Vëllaznimi dhe  Reprezenatcionit të Kosovës. Kjo lojë miqësore u luajt në kuadër të përgatitjeve që po i bëjnë para ndeshjeve kualifikuese që do të zhvillohen nga 10 tetori deri më 16 tetori në Hungari.

Artikulli i plotë: Ndeshja miqësore në mes KF Vëllaznimi dhe Kosova U19 mbyllet me rezultat 1:1 (Video)

Mbrëmë në shkollën e Muzikës” Prenk Jakova”  studentët pjesëmarrës të Akademisë Verore Evropiane të Muzikës mbajtën koncert. U ekzekutuan  vepra të ndryshme të muzikës botërore.

Artikulli i plotë: Studentët e ESMA-s shfaqën koncertin “Një natë e operës në Gjakovë” (Video)

Familja Baçi nga fshati Papaj i rrethit të Tropojës është bërë me shtëpi të re. Këtë familje e ndihmuan shumë persona, mirëpo donator kryesori për ndërtimin e shtëpisë është shoqata “Mërgata” me seli në Australi.

Artikulli i plotë: Famija Baçi nga Tropoja bëhet me shtëpi të re (Video)

Janë inauguruar tri projekte infrastrukturore  të cilat kuvendit komunal të Gjakovës i kanë kushtuar në një kosto prej 200 mijë euro. Fillimisht I pari i komunës Ardian Gjini i shoqëruar nga bashkëbunëtorët vizitoj rajonin e Dushkajës, konretisht fshatin Rashkoc me ç’rast u bë edhe përurimi i rrugës së këtij fshati ku të pranishëm ishin edhe banorët e kësaj ane.

Artikulli i plotë: Përurohen tri projekte infrastrukturore në vlerë rreth 200 mijë euro në komunën e Gjakovës (Video)

Kultivimi i pemëve të imëta siq janë mjedra, manaferra dhe aronia në Gjakovë, po sjellë përftime të mira për ata që merren më këtë kulturë bujqësore. Në mesin e kultivuesve është edhe Xhavit Alija nga fshati Hereq i cili ka tri vite që  mirret me këtë veprimtari. Ai na tregoj se kjo hapësirë prej 5 hektarë tokë e mbjellur me mjedër, manaferrë dhe aroni dikur ishte zonë malore ndërsa tani është kthyer në tokë bujqësore.

Alija u shpreh i kënaqur me rendimentin e këtyre kulturave plasimin e të cilave e ka bërë në tregun gjakovar.

Pasi është një sasi e madhe prej 5 hektarësh është e domosdoshme të mbahet i freskët fruti I pemëve të imta e për këtë ai është përkujdesur ta ketë edhe sistemin e ujitjes pikë-pikë. Mirëpo që Xhaviti të ketë më shumë sukses në këtë veprimtari atij i ka dal në ndihmë bashkëshortja Florija e cila tha se mjedra, manaferra dhe aronia  janë kultura produktive dhe të njëjtën kohe edhe fitimprurëse.

Për vjeljen dhe përkujdesjen e këtyre kulturave bujqësore janë të punësuar 4 punëtorë të rregullt, Ndërsa punëtorë sezonal janë punësuar diku 30-40 persona.

Familja Alija gjatë tërë ditës përkushtohet maksimalisht në këtë veprimtari, ata thonë se kanë arritur të kenë një standard të mirë jetësor. Kjo familje synon që ta zgjerojë edhe më shumë veprimtarinë e kultivimit të pemëve të imëta dhe ti plasojë produktet në tregun e jashtëm./TV Syri Vision/

Fshati Zylfaj i Gjakovës i cili tash është i braktisur por banorët janë optimistë se aty mund të zhvillohet jeta. Bile ata kanë marrë iniciativë që ta rregullojnë rrugën vetë.

Artikulli i plotë: Në mungesë të infrastrukturës së përgjithshme fshati Zylfaj ka mbetur i boshatisur (Video)

Ka dy ditë që në shkollën e muzikës "Prenk Jakova" në Gjakovë është hap konkursi për pranimin e nxënësve për klasën e I-rë për vitin shkollor 2018/2019.Drejtori Kastriot Sada tha se dokumentacioni i nevojshëm është libreza e notave të shkollës fillore ndërsa afati i aplikimit është deri me 31 gusht. Kurse provimi pranues do të jetë me 1 shtator në ora 09:30 dhe po në këtë ditë do të bëhet edhe shpallja e rezultateve.

Por në këtë vit shkollor ky institucion ka edhe një risi.

Sipas udhëzimit administrativ shkolla e muzikës nuk do të ju ndaloj aplikimin edhe atyre nxënësve që kanë përfunduar klasën e dytë për instrumentet: piano, kitarë dhe harqe si dhe atyre nxënësve që kanë përfunduar klasën e katërt për instrumentet me frymë dhe perkusione, por me një kusht që këta nxënës të tregojnë sukses maksimal gjatë testimit. Kjo për arsye që të shikohet mundësia që në të ardhmen të avancohen këta nxënës./TV Syri Vision/ 

Kryetari I komunës Ardian Gjini me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor 2018/2019 ka vizituar disa shkolla në qytet dhe në fshatëra të Gjakovës. Gjini uroj mësimdhënësit dhe nxënësit që ky vit I ri shkollor të jetë i mbarë dhe I suksesshëm për të gjitha shkollat e komunës tonë.

Artikulli i plotë: Kryetari Gjini viziton shkollat, uron mësimdhënësit dhe nxënësit për një vit të mbarë shkollor...

Përmes një postimi në rrejtin social facebook presidenti i vendit, Hashim Thaçi i është përgjigjur humanistes serbe Natasha Kandiq e cila përmes një letre dërguar Thaçit i ka kërkuar që t’ua mundësojë serbëve të Gjakovës që ta vizitojnë këtë vit kishën. Mirëpo një gjë e tillë nuk është mirëpritur nga nënat gjakovare të cilat kanë humbur më të dashurit e tyre. Nëna Ferdonije Qerkezi ka reaguar për këtë vendim. Ajo tha se kjo vizitë nuk duhet të lejohet pasiqë malli për objektet nuk mund të krahasohet me mallin e familjarëve tanë.

Ajo pati edhe një lutje për presidentin Thaqi.

Tashmë 20 vite janë bërë që nëna gjakovare bart në vete kujtime e dhimbje e vetme që nga 27 marsi i vitit 1999, pasi që forcat paramilitare serbe në luftën e fundit të Kosovës ia rrëmbyen asaj bashkëshortin Halimin me katër djemtë, Artanin, Armendin, Ardianin, dhe Edmondin. Ajo nuk mund ta harroj kurrë ditën kur policia serbe ia rrëmbeu familjarët dhe këtë histori e ka rrëfyer disa here edhe për televizionin Syri Vision./TV Syri Vision/

Nga ora 8 e mëngjesit të sotëm Këmbanat e kishës ortodokse në Gjakovë ranë për të thirrur besimtarët.Por përpos disa prej tyre që erdhën nga Hoqa dhe nga kisha e Deqanit të tjerë që ishte paralëmrëruar se do të vinin nuk erdhën.

Artikulli i plotë: Pelegrinët serbë nuk erdhën në Gjakovë, qytetarët protestuan (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing