Përveq klasëve të rregullta gjatë tërë vitit, gjatë sezonës së verës, në Qendrën Krijuese BONEVET, janë mbajtur kampe të ndryshme. Për aktivitetet që u mbajtën gjatë kësaj sezone verore në kuadër të kampeve, ka folur administratorja e kësja hapësire, Zana Nallbani.

E pas sezonës verore, koha është për organizimin e klasëve të reja për periudhën 2018-2019

Që të ofrojë mbështetje profesionale për krijuesit e rinj, BONEVET është pasuruar edhe me pjesëtarë të rinj të ekipit, të cilët do të ndihmojnë në plotësimin e planprogramit të klasëve, me fokus të veqantë matematikën. Nallbani ka përmendur edhe projekte të reja që do të implementohen brenda hapësirës.

Të interesuarit për t’u bërë pjesë e BONEVET-it mund të vizitojnë hapësirat e saj për të marrë cfarëdo informacioni mundësi regjistrimi, apo mund të vizitojnë faqen zyrtare të saj në internet./Tv Syri Vision/

Në një intervistë për Tv Syri Vision kryetari i Lëvizjes VV Albin Kurti ka thënë se meqenëse është paralajmëruar takimi i tretë i presidentit të Kosovës me atë të Serbisë ne konsiderojmë se bisedimet po zhvillohen pa mandate nga Kuvendi i Republikës së Kosovës.

Kurti me këtë rast ka përmendur zhvillimet e fundit të luginën e Preshevës se pastrimin e territorit nga shqipëtarët  që aktualisht po bën shteti serb.

Kryetari i Vetëvendosjes Albin kurti në këtë intervistë ka potencuar se në vjeshtën që kemi përpara zhvillimet politike i sheh si shumë të tensionuara .

Kurti ka thënë se LVV por edhe vetë se qytetarët nuk duhet të lejojnë as autonomi për veriun, e as ndarje të Kosovës./Tv Syri Vision/

Një shofer I autobusit  të agjencisë turistike “Meti Komerc” është ndaluar nga policia në vendkalimin kufitar “Dheu I Bardhë” .

Artikulli i plotë: Ndalohet shoferi i “Meti Komerc” në vendkalimin kufitar në Bujanovc, Policia e Bujanovcit e dergon...

Pas 75 ditësh qendra rekreative Shkugëza do të ketë 4 kilometra me shtigje për ecje, kështu tha kryetari I komunës Ardian Gjini gjatë ceremonisë së fillimit të punimeve. Ky projekt është në kuadër të drejtorisë për zhvillim ekonomik dhe punimet për këto shtigje do ti kushtojnë kuvendit komunal rreth 120 mijë euro.

Artikulli i plotë: Fillon ndërtimi i shtigjeve për ecje në Shkugëz (Video)

Në fshatin Lubizhdë të Hasit sot është bërë inaugurimi për furnizimin me ujë të pijshëm, në kuadër të projektit “Rehabilitimi I sistemeve rurale të ujësjellësit në zonën e shërbimit të kompanisë rajonale të ujësjellësit “Gjakova”.

Artikulli i plotë: Inaugurohet rrjeti I furnizimit më ujë në fshatin Lubizhdë të Hasit (Video)

Në pazarin e vjetër të qytetit të Gjakovës u organizua një natë verore ndryshe prej herave tw tjera. “Gjakova feston” është aktiviteti I radhës I cili u organizua nga kuvendi komunal I Gjakovës. Kjo festë është dedikuar për bashkatdhetarët, për ata që shkrijnë mundin e tyre gjatë tërë vitit jashtë atdheut dhe pushimin e bëjnë në sofrën ku janë rritur. 

Artikulli i plotë: Me koncert festiv Gjakova feston për bashkatdhetarët (Video)

Një vrasje e dyfishtë ka ndodhur mbrëmë rreth orës 21 në lagjen Brekoc të Gjakovës, ku Pjetër Nrecaj vrau me breshëri kallashnikovi ish-bashkëshorten e tij Valbona Marku Nrecaj dhe një nga vajzat e tyre nëntë  vjeqaren K.N. Sipas policisë vetëm pak orë para krimit viktima kishte denoncuar ish-bashkëshortin e saj, pasi i kishte dërguar një mesazh kërcënues.

Artikulli i plotë: Vrasje e dyfishtë në Gjakovë, viktima mori mesazh kercenues para krimit (Video)

Sot në qytetin e Gjakovës është realizuar kampanja vetëdijesuese kundër përdorimit të telefonave gjatë vozitjes e cila shërbën si thirrje e radhës për ngasësit e automjeteve që të kenë kujdes të shtuar gjatë vozitjes.

Artikulli i plotë: Në Gjakovë realizohet kampanjë vetëdijesuese për kujdes gjatë vozitjes (Video)

Me organizim të kuvendit komunal dhe drejtorisë për kulturë rini dhe sport në Gjakovë u mbajt turneu me veteranët e futbollit. E gjithë kjo u mbajt në nderim të jetës dhe veprës së dëshmorëve Lleshi. Pjesëmarrës të këtij aktiviteti sportiv ishin veteranët e klubit të futbollit Vëllaznimi nga Gjakova dhe Besa nga Peja.

Artikulli i plotë: Në nderim të 20-të vjetorit të rënies së dëshmorëve Lleshi u mbajt turne me veteranët e futbollit...

Është vënë gurthemeli për ndërtimin e “Qendrës së Edukimit jo-formal për Rini” në fshatin Pjetërshan të Gjakovës. Në këtë ceremoni të pranishëm ishin përfaqësues nga institucionet lokale të Gjakovës,përfaqësues nga niveli qëndror, si dhe banorë të kësaj ane.

Artikulli i plotë: Vëhet gurthemeli i qendrës së edukimit jo-formal për rini në Gjakovë (Video)

Sipas sektorit të gjendjes civile në komunën e Gjakovës gjatë periudhës gjashtë mujore të vitit 2018 statistikat tregojnë se numri i lindjeve nuk ka ndryshuar nga viti i kaluar, mirëpo ka një numër më të madh të regjistrimit të vdekjeve të rregullta nga 195 sa kanë qenë vitin e kaluar këtë vit numri i tyre është rritur në 222 vdekje të rregullta.

Artikulli i plotë: Për 6 muaj 27 raste të vdekjeve më shumë se në vitin e kaluar ( Video)

Pothuajse në të gjitha vend stacionet e autobusëve nëpër rrugët kryesore të Kosovës janë të vendosura këto busshalltera, apo kabina të pritjes të cilat në shumicën e rasteve janë të dëmtuara apo jasht funksionit. Mirëpo përkundër kësaj në Kosovë  ndodhet një  fabrikë e cila bënë prodhimin e këtyre kabinave. Bëhet fjalë për fabrikën Shkumbini AG  e cila ndodhet në fshatin Prapaqan të Deçanit.

Artikulli i plotë: Shkumbin AG e vetmja fabrikë në Ballkan që prodhon beton garazhda, kabina të stacionit (Video)

Ka shtatë vite që sportit gjakovar I është bashkuar klubi I basketbollit “Gjakova-Ylli 04”.Gjatë këtyre viteve ky klub ka treguar suksese të shumta dhe një gjë të tillë po e vazhdon edhe tani. Trajnerët thonë se këtu ka talent të basketbollit.

Artikulli i plotë: Basketbollistët e KB “Gjakova-Ylli 04” po tregojnë suksese edhe jashtë Kosovës (Video)

Infrastruktures së pergjithshme të qytetit të Gjakovës po i shtohen edhe dy segmente rrugore të cilat janë pjesë e lagjes "Blloku i ri". Në fillimin e punimeve i pranishëm ishte kryetari i komunës së Gjakoves Ardian Gjini dhe drejtori i sherbimeve publike Shkumbin Kastrati.

Artikulli i plotë: Gjakovë, sot filluan punimet në asfaltimin e dy segmenteve të rrugës “Besë Imami” (Video0

Tashmë këtyre gropave të rrugës regjionale që lidh komunën e Gjakovës me komunën e Junikut do të ju vije fundi. Kjo për faktin se sot në fshatin Ponoshec filluan punimet për rikonstrukturimin dhe asfaltimin e kësaj rruge. Në fillimin e punimve i pranishëm ishte ministri i infrastrukturës Pal Lekaj i shoqëruar nga zyrtarët e kuvendit komunal të Gjakovës. Ky projekt infrastrukturor është investim nga ministria e infrastrukturës dhe ka një kosto prej 700 mijë euro. Kyd he shumë projkete të tjera tregojnë se komuna e Gjakovës është bërë pjesë e hartës së investimeve nga qeveria kështu tha ministri Lekaj.

Ministri Lekaj përmendi edhe disa projekte tjera të rëndësishme të cilat do të realizohen në komuën e Gjakovës.

Kjo rrugë e lidh komunën e Gjakovës me Junikun dhe Deçanin, poashtu frekuentohet jo vetëm nga banorët e fshatërave të Rekës së Keqe por edhe të Malësisë së Gjakovës.Ky investim mirëprit nga banorët e kësaj ane.

Punimet për asfaltimin e kësaj rruge do të përfundojnë brenda afatit kohor prej 60 ditë pune. Ndër të tjera ministri Pal Lekaj është shprehur se të gjitha këto projekte infrastrukturore do të ndikojnë në zhvillimin rural, ekonomik e social të fshatrave dhe qytetit të Gjakovës si dhe do të rrisin në përgjithësi kapacitetet turistike të Kosovës./TV Syri Vision/

Përkundër faktit që në sezonin veror ka një fluks më të madh të qytetarëve dhe pjesëmarrësve në trafik, gjendja e sigurisë rrugore është më e mirë në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar duke u bazuar në statistikat e aksidenteve rrugore. Komandanti I trafikut rrugor, toger Albin Sahatqija tha se ka rënie të aksidenteve rreth 30%  dhe se gjatë kësaj periudhe nuk ka pasur asnjë aksident me pasoja fatale.

Artikulli i plotë: Sahatqija: Gjendja e sigurisë rrugore e mirë, ka rënie të aksidenteve rreth 30% (Video)

Në fshatin Sheremet të komunës së Gjakovës sot u mblodhën familjarë, miq, përfaqësues të kuvendit komunal, zyrtarë policor, veteranë e bashkëluftëtarë të UÇK-së dhe banorë të kësaj ane për të nderuar jetën dhe veprën e dëshmorit të kombit Shaban Golaj me rastin e 20-të vjetorit të rënies së tij.

Artikulli i plotë: Në 20-të vjetorin e rënies së Shaban Golaj zbulohet pllaka përkujtimore (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing