Kryetari i Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini sipas ligjit për Vetëqeverisje Lokale ka mbajtur  debatin e fundit publik me qytetarë për këtë vit.Fillimisht të pranishmëve Gjini Iu tha se përgjatë këtij viti jemi munduar që të ofrojmë shërbime cilësore komunale dhe të realizojmë synimet programore të komunës. Ndërsa qytetarët parashtruan pyetjet e tyre lidhur me qështjet që i preukupojnë dhe projektet që do të realizohen gjatë 2020-tës.

Gjatë këtij debati u inkuadruan edhe drejtorët komunal në varësi prej temës e cila ngrihej nga qytetarët.

Pjesëmarrja më e madhe në numër e qytetarëve në debate publike kontribuon drejtpërdrejtë./TV Syri Vision/

Punimet për revitalizimin e  “Urës së Tabakëve” tashmë përfunduan. Me të vizituar këtë vend vërehet se një pamje krejtësisht ndryshe e ka marrë kjo pjesë e qytetit të Gjakovës. Këtu është bërë rregullimi i hapësirave përreth urës, pa lënë anash edhe shëtitoret dhe ndriqimin.

Artikulli i plotë: Përfunduan punimet në "Urën e Tabakëve" (Video)

Duke e ditur që tani më temperaturat do të vazhdojnë të zbresin kompania rajonale e ujësjellësit “Gjakova” apelon tek konsumatorët që  të tregojnë kujdes të shtuar për ujëmatësit që i kanë të instaluar në shtëpitë e tyre.

Artikulli i plotë: KRU ” Gjakova” apelon tek konsumatorët që të kujdesen për ujëmatësit (Video)

Koncerti artistik "Këngë e zemër" bashkoi notat dhe zërin e të artistëve të mirënjohur nga Kosova dhe Shqipëria. Këngëtarët si Kastriot Tusha , Manjola Nallbani,Kejsi Tola Valon Shehu, Gent Haxhikadrija dhe Enea Cerashi i dhuruan publikut gjakovar këngët më të bukura shqipe.

Artikulli i plotë: Koncerti “Këngë e zemër” mblodhi artistët më të mirënjohur shqiptarë (Video)

Tashmë është bërë tradicionale që në cdo muaj shoqata humanitare bamirëse “Bereqeti” dega në Gjakovë në mënyrë vullnetare të shpërndajë pako ushqimore për familjet të cilat jetojnë në kushte të rënda socio-ekonomike.

Artikulli i plotë: Në këtë vit shoqata bamirëse “Bereqeti” ka dhuruar 3500 pako ushqimore për familjet skamnore në...

Pas takimit që patën në kuvendin komunal kryetari Ardian Gjini bashkarisht me ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë Nicholas Abbott vazhduan vizitën në gjimnazin Hajdar Dushi, me c’rast u pritën nga stafi menaxherial, profesorët dhe nxënësit e këtij institucioni arsimor.

Artikulli i plotë: Gjimnazi i Gjakovës e shpall “Mik Nderi” ambasadorin Nicholas Abbott (Video)

Këto vizatime të artit pamor u ekspozuan në shkollën fillore “Fehmi Agani” në Gjakovë.Përmes kreativitet artistik nxënësit janë munduar që të paraqesin idetë e tyre rreth formave në të cilat ndodh dhuna në familje dhe të përcjellin poashtu mesazhe për parandalimin e saj.

Artikulli i plotë: Shkolla “Fehmi Agani” hap ekspozitë në kuadër të fushatës 16 ditëshe (Video)

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott sot ka qëndruar për vizitë në Gjakovë, me c’rast është pritur nga kryetari I komunës Ardian Gjini, i cili e vlerësoj lartë këtë vizitë, duke thënë se Britania është shtet mik i Kosovës, duke shtuar se kontakti dhe bashkëpunimi me këtë shtet por edhe ambasadën e saj në vend do të vazhdojnë më tutje.

Artikulli i plotë: Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott viziton Gjakovën (Video)

Kanë kaluar disa ditë që nga tërmeti që lëkundi Shqipërinë, por ende të freskëta i ka ato momente frike e ankthi Arben Luga nga Shijaku i cili është strehuar në hapësirat e shoqatës humanitare “Bashkësia Familja”.

Artikulli i plotë: Të strehuarit duan të kthehen në Shqipëri por shtëpitë i kanë të shkatërruara, kërkojnë ndihmë...

E mbushën sallën plot e përplot. I gjithë ky publik erdhi për të parë nga afër perfomancën e këngëtarëve tyre të preferuar në koncertin humanitar “Për një vit të ri më të ndritshëm” i cili u organizua nga të rinjët e organizatës joqeveritare “INNO”.

Artikulli i plotë: Koncerti humanitar e mbushi sallën e pallatit "Asim Vokshi" përplot (Video)

Komuna e Gjakovës përkatësisht drejtoria e zhvillimit ekonomik ka publikuar listen e bizneseve të cilat janë përfituese të granteve komunale për vitin 2019. Janë gjithësej 22 biznese të fushës së prodhimit, përpunimit dhe artizanateve tradicionale tha mes tjerash drejtori i zhvillimit ekonomik Ferdinand Kolaj.

Artikulli i plotë: 22 biznese përfitojnë grante, synimi është fuqizimi dhe zgjerimi i tyre (Video)

Në sallën e sporteve “Shani Nushi” në Gjakovë është zhvilluar ndeshja e fundit e stinorit vjeshtor në ligën e parë të basketbollit ndëermjet klubit Vëllaznimi dhe Prishtina e Re.Skuadra gjakovare pati dominim total në parket, tregoj lojë më të mirë dhe arriti të mposht skuadren prishtinase me rezultat të thellë 84-67.

Artikulli i plotë: KB “Vëllaznimi” e mbyll stinorin vjeshtor pa humbje (Video)

Në hollin e pallatit të kulturës “Jusuf Gërvalla” në komunën e Deçanit është hapur ekspozita me fotografi që vërtetojnë, trashëgiminë kulturore, historike, objektet e banimit si dhe bukuritë natyrore të komunave në rrafshin e Dukagjinit.

Artikulli i plotë: Ekspozitë me fotografi dhe vlera të trashëgimisë kulturore e natyrore u hap në Deçan (Video)

Vazhdojnë të jenë të përpiktë dhe shumë të përkushtuar në stërvitje. Hendbollistët e Vëllaznimit në vitet e fundit po tregojnë më shumë suksese në fushën sportive. Entuziazmi I djelmoshave gjakovar nuk po mungon edhe tani kur dihet që tashmë e kanë siguruar fazen e play-off-it. Kryetrajneri Nexhdet Dobroshi tha se pavarësisht sfidave angazhimi nuk do të mungojë edhe ne ndeshjet e radhës.

Artikulli i plotë: KH “Vëllaznimi” siguron fazën e play-off-it (Video)

Kjo është Valmira Gashi nxënëse e shkollës së mesme ekonomike “Kadri Kusari” në Gjakovë. Ajo vijon mësimet në drejtimin hoteleri dhe turizëm gjegjësisht në profilin asistent hotelier. Është vajza e vetme në këtë drejtim.

Artikulli i plotë: Vajza e vetme që vijon mësimet në hoteleri dhe turizëm në shkollen "Kadri Kusari" (Video)

Organizata e Kryqit të Kuq në Gjakovë mbajti takimin e fundvitit me partnerët lokal ku u bë prezantmimi I punës 1 vjeqare. Sfidat, puna dhe arritjet që ka pasur kjo organizatë u prezantuan përmes aktiviteteve që janë organizuar gjatë një viti e që sipas tyre janë të shumta .

Artikulli i plotë: Organizata "Kryqi i Kuq" mbajti takimin e fundvitit me partnerët lokal (Video)

Pas termetit që ndodhi ditë më parë në Shqipëri shumë ndërtesa e shtëpi janë rrënuar e shkatërruar. Si pasojë e kësaj fatkeqësije shumë familje kanë mbetur jasht qative. Të shumta janë ndihmat që janë dërguar nga Kosova. Por solidariteti ndaj këtyre familjeve u tregua edhe në mënyra tjera. Ndërsa në mesin e atyre që u ka dalur në ndihmë familjeve shqiptare është edhe shoqata humanitare bamirëse “Nënë Terezë”  . Pako ushqimore dhe veshmbathje janë  grumbulluar në depon e saj. Përmes kësaj shoqate deri më tani janë 12 familje që janë strehuar.

Gatishmëria dhe solidariteti nuk ka munguar edhe nga diaspora gjakovare. Të shumtë janë edhe ata që kanë ofruar shëtpi apo banes për strehim derisa ende po vazhdojnë të vijnë të tjera familje si  në Gjakovë ashtu edhe në qytete tjera të Kosovës./TV Syri Vision/

 “20 vite në shërbim të viktimave të dhunës ne familje, prespektiva e së ardhmës ne mbrojtje nga dhuna në familje” kjo ishte tema e konferencës së organizuar nga Shtëpia e Sigurt në Gjakovë dhe mbështetur nga nga KCSF, UN-Women zyra në Kosovë.

Artikulli i plotë: Strehimorja "Shtëpia e Sigurt" shënon 20 vjetorin e themelimit (Video)

Erdhën për një qëllim të përbashkët. Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës , Rashit Qalaj, drejtori i drejtorisë rajonale të policisë në Gjakovë, kolonel Lumni Graishta dhe kryetari i komunës Ardian Gjini bënë prerjen e shiritit të objektit të ri të Policisë Rajonale në Gjakovë.

Artikulli i plotë: Inaugurohet objekti i ri i Policisë Rajonale në Gjakovë (Video)

Komuna e Gjakovës, gjegësisht drejtoria për buxhet dhe financa ka përmbushur planin e të hyrave vetanake vjetore në vlerë prej 3,600,000 euro, por deri në fund të dhjetorit kjo shifër do të pësojë rritje kështu ka thënë drejtori i këtij dikasteri Durim Halilaj.

Artikulli i plotë: Për të dytin vit me radhë komuna e Gjakovës kalon në buxhet suplementar (Video)

Me vendosje të buqetave me lule dhe një minutë heshtje u shënua 28 nëntori në Gjakovë. Kryetari i komunës Ardian Gjini i shoqëruar nga bashkëpunëtorët dhe përfaqësues të OVL-UÇK-së bënë homazhe pranë Lapdarit “Shokët e Lirisë”, në nderim të dëshmorëve dhe martirëve që dhanë etën për liri.

Artikulli i plotë: Kryetari Ardian Gjini bënë homazhe për nderë të 28 Nëntorit (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing