Drejtoria komunale për kulturë, rini, dhe sport në Gjakovë së bashku me shoqatën e intelektualëve “Jakova” kanë organizuar promovimin e librit “Gjuha Shqipe Kozmike” të autorit Agron Dalipaj.

Kjo vepër është vlerësuar lartë nga opnionisti, Fahri Xharra.

Në këtë promovim, prezentë ishin edhe njohës të gjuhës./Tv Syri Vision/

Shfaqja “Up with People” është performuar në mbi 70 shtete të botës, dhe është parë nga 1.1 miliardë njerëz. Kjo shfaqje pjesë e së cilës bëhen të rinj nga e gjithë bota, është shfaqur edhe në Gjakovë. Kjo performancë përfshin muzikë bashkëkohore, dhe këngë e vallëzime ndërkombëtare, e poashtu edhe vallëzime tradicionale të shteteve të ndryshme.

Të rinjtë e “Up with People” janë shprehur të lumtur që arritën të sjellin këtë koncert në Gjakovë, e që për realizimin e tij bashkëpunuan edhe me të rinj të këtij qyteti.

Presidenti i Up with People për Evropë është shprehur tejet i kënaqur me realizmin e koncertit, por edhe me pritjen që i’u është bërë këtij grupi të të rinjve nga banorët e Gjakovës.

Produksioni „Live On Tour 2018“ i „Up with People“ do të performojnë edhe sonte në Gjakovë./Tv Syri Vision/

Klubi i basketbollit “Vëllaznimi” këtë vit ka mbetur në ligën e parë.Mirëpo përkundër kësaj klubi gjakovar nuk po ndalet së punuari e sidomos me grupmoshat e reja. Trajnerët thonë se synimi kryesor është Superliga.

Artikulli i plotë: KB “Vëllaznimi” synon të punojë me grupmoshat e reja (Video)

Aksioni “Ta pastrojmë Kosovën” filloj sot më pastrimin e lumit Erenik në Gjakovë. Organizata “Let’s do it Kosova” në bashkpunim me kuvendin komunal të Gjakovës, kompaninë e mbeturinave “Çabrati”, organizatën “Iniciativa e Femrës Kosovare” shoqatën e peshkatarëve si dhe organizata të tjera joqeveritare në Gjakovë u bënë pjesë e këtij aksioni i cili ka për qëllim pastrimin e lumenjve, gjendja e të cilëve po përkeqësohet dita ditës.

Artikulli i plotë: Aksioni “Ta pastrojmë Kosovën” nisi me pastrimin e Erenikut (Video)

Në prani të miqëve , kolegëve dhe familjarëve humoristi gjakovar Ben Danqeli shfaqi premierën e komedisë “Ondrra”. Ky projekt filmik është një zhanër i komedisë aventurë ku protagonistët kryesor janë Elida Shasivar në rolin e Abës dhe Ben Danqeli në rolin e Xomit i cili njëherit është edhe skenaristi dhe regjisori i kësaj komedie.

Artikulli i plotë: Shfaqet premiera e komedisë “Ondrra” (Video)

Erdhën për të vizituar ambientin e televizionit Syri Vision. Rreth 110 nxënës të shkollës fillore “Kelmend Rizvanolli” të shoqëruar nga mësimdhënëset e tyre kanë shprehur dëshirën që të njihen për së afërmi me punën të cilën e bënë stafi I televizionit.

Artikulli i plotë: 110 nxënës të shkollës “Kelmend Rizvanolli” vizituan TV Syri Vision (Video)

Kanë filluar punimet edhe për një tjetër projekt infrastrukturor në komunën e Gjakovës. Bëhet fjalë për rrugën në lagjën Shala në fshatin Smaq I,   gjatësia e së cilës është 432.40 metra, ndërsa kostoja e saj është mbi 30 mijë euro.

Artikulli i plotë: Fillojnë punimet në rrugën e lagjes Shala në fshatin Smaq (Video)

Ky projekt bazohet në një projekt jofitimprurës, me qëllim të krijimit të një shkolle të hendbollit.
Hendbolli në Shkollë është një platformë e cila synon të përfshijë fëmijët e shkollave fillore të klasës së 6-të 9 në ligën lokale të hendbollit.

Artikulli i plotë: Ta përkrahim kampanjën Handboll at school

Afër 262 filloristë të 16 shkollave të komunës së Gjakovës të cilët janë të lindur në vitin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës u bënë pjesë e aktivitetit për shënimin e “Ditës Olimpike 2018”. E gjithë kjo u organizua nga Komiteti Olimpik i Kosovës, në bashkëpunim me drejtorinë e arsimit dhe drejtorinë e kulturës rinisë dhe sportit të komunës së Gjakovës.

Artikulli i plotë: 262 fëmijë shënojnë “Diten Olimpike 2018” në Gjakovë (Video)

Të rinjt e “Up With People” kanë mbërritur në Gjakovë mbrëmë. Sot, ata janë takuar me kryetarin e komunës së Gjakovës, Ardian Gjinin, e poashtu e kanë bërë edhe një ecje nëpër qytet.

Artikulli i plotë: 106 të rinj nga ''Up with People'' mbërrijnë në Gjakovë, takohen me kryetarin Gjini (Video)

Ndërtimi i korridorit Adriatik-Alpe që parashihet të kaloj nëpër luginën e Drinit, dhe i cili bashkon Shëngjinin me Gjakovën mbetet një nga synimet kryesore të Shoqatës “Drini, Gjakovë- Shkodër”.

Artikulli i plotë: Shoqata “Drini, Gjakovë-Shkodër” organizon peticion për ndërtimin e korridorit Adriatik- Alpe...

Kampionet e hendbollit kosovar të klubit “Shqiponja” të cilat ditë më parë rrëmbyen kupën e Kosovës në kategorinë e senioreve sot vizituan kryetarin e komunës së Gjakovës Ardian Gjinin.

Artikulli i plotë: Kampionet e Kosovës në Hendboll ia dorëzojnë kupën e fitores kryetarit Ardian Gjini (Video)

Mes familjarëve, miqëve dhe kolegëve, këngëtari gjakovar Edi Furra promovoj videoklipin më të ri të këngës “Një shok në sofër na mungon”, në ambientet e Qarshisë Jupave. Edhe kësaj radhe Edi erdhi me një zë kumbues të shoqëruar me muzikë gjakovare në interpretim të grupit Lirikët.

Artikulli i plotë: Edi Furra promovon këngën ''Një shok në sofër na mungon'' (Video)

Përfaqësues të subjektit Alternativa ia dorëzuan familjes Kalaveshi, dosjen me materiale të procedurës së shpronësimeve për Kullën e Sulejman Vokshit.

Artikulli i plotë: ''Alternativa'' i'a dorëzon familjes Kalaveshi materialet zyrtare të Kullës së Sulejman Vokshit...

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing