Qytetarët e komunës së Gjakovës kanë zgjedhur bregdetin shqiptarë që të kalojnë pushimet e tyre verore. Arsyeja që ata e preferojnë bregdetin e Shqipërisë janë qmimet janë më të volishtme dhe bukuritë natyrore.

Artikulli i plotë: Qytetarët e komunës së Gjakovës preferojnë që pushimet verore ti kalojnë në bregdetin shqiptar...

Kosova u bë me një automjet i cili liron zero gazëra dhe që nuk e dëmton ambientin. E gjithë kjo u bë falë eksperiencës së fituar në hapësiren krijuese BONEVET. Në fakt kjo është makina e parë elektrike e prodhuar në Kosovë, e modifikuar nga gjashtë të rinj nga qyteti i Gjakovës. Ky projekt u mbështet nga IPKO, vlera e të cilit është 20 mijë euro. 

Artikulli i plotë: Adoleshentët gjakovarë prodhojnë makinën e parë elektrike në Kosovë (Video)

Kjo fushatë vetëdijësuese e cila po transmetohet në kanale të ndryshme televizive, është lansuar nga Komuna e Gjakovës në bashkëpunim me Demosin.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës dhe Demos lansojnë fushatën vetëdijësuese kundër hudhjes ilegale të mbeturinave...

Kohë më parë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaci, morri një iniciativë për të themeluar komisionin për të vërtetën dhe pajtimin.

Artikulli i plotë: OJQ "Thirrjet e Nënave" nuk pajtohet me formimin e komisionit për të vërtetën dhe pajtimin (Video)

Klubi I futbollit” Vëllaznimi” ka filluar stërvitjet për sezonin e ri 2017/2018 nën drejtimin e kryetrajnerit  ta sapozgjedhur Ismet Munishi. Tekniku prishtinas pak ditë më parë mori “timonin” e skuadrës gjakovare, e cila sezonin që lamë prapa, siguroi rikthimin në elitën e futbollit kosovar.

Artikulli i plotë: FC “Vëllaznimi” nis stërvitjet për sezonin e ri 2017/2018 (Video)

Kujdesi për ambientin dhe krijimi i sa më shumë hapsirave të gjelbëruara, si dhe ruajtja e ambientit duhet të jenë disa nga prioritetet e qytetarëve të komunës tonë. Një shembull të tillë e kanë treguar banorët e lagjës Gecë të cilët kanë krijuar një hapësirë shumë të mirë gjelbruese në një pjesë të parkut të lirisë.

Artikulli i plotë: Parku i lagjës Gecë, shembull I ruajtjes së ambientit (Video)

Përveq ndërshkimit të kundërvajtësve të trafikut, tash së fundmi policia e trafikut rajonalnë Gjakovë ka marrë një aksion për vetëdijësismin e qytetarëve. Zyrtarët policor sot kanë shpërndarë fletushka vetëdijesuese për ngasësit e automjeteve, në mënyrë që të ketë  siguri si në komunikacion ashtu edhe në trafikun rrugor.

Artikulli i plotë: Gjakovë, policia e trafikut rajonal zbaton planin e sigurisë së trafikut rrugor (Video)

Po vazhdojnë master klasat në shkollën e muzikës “Prenk Jakova”, e gjithë kjo në kuadër të aktitvitetit muzikor ESMA. Profesionistët e muzikës thonë se për studentët këto ditë do të jenë tejet të rëndësishme për të ardhmen e tyre në muzikë.

Artikulli i plotë: Vazhdon dita e tretë e ESMA-s me aktivitete të ndryshme muzikore (Video)

Qytetarë të shumtë të Republikës së Kosovës, po kalojnë sivjet në pikën kufitare në Vërmicë për në shtetin Shqiptar. Këtë të dhënë e kanë konfirmuar zyrtarë nga Drejtoria Rajonale e Policisë Kufitare në Perëndim. Për shkak të fluksit të madh të qytetarëve kjo drejtori me 23 qershor ka vënë në funksion planin operativ sezoni veror 2017 në mënyrë që të ketë kontrollë të plotë dhe siguri të qytetarëve në lëvizje të lirë. 

Artikulli i plotë: Rritet fluksi i qytetarëve në vendkalimet kufitare (Video)

Olta, banore e kësaj lagjeje, tashmë ka një vend të përshtatshëm për të vozitur bicikletën e saj. Ajo thotë se para rregullimit të këtij sheshi, i cili ndodhet në rrugën “Beqir Kastrati” në komunën e Gjakovës, ajo dhe fëmijët e tjerë të cilët banojnë këtu, nuk kishin një hapësirë të tillë ku mund të kalonin kohën e lirë.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës me Demosin investojnë 110 mijë euro për ndërtimin e sheshit "Beqir Kastrati"...

Kjo është hapësira ku për momentin zhvillon aktivitete të ndryshme organizata “Handikos” në Gjakovë. Por shumë shpejt, kushtet e punës për punojësit, por edhe ata që janë anëtarë të saj, do të përmirësohen. Kjo pasi nga dita e sotme, kanë filluar punimet për ndërtimin e objektit të ri, i cili i dedikohet kësaj organizate.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës dhe "Save the Children" investojnë në objektin e ri të "Handikos-it" (Video)

Kinema nën qiellin e hapur. Kjo është pamja që ka marrë sheshi “Ali Podrimja” në qytetin e Gjakovës, që muaj më parë nisi si një ide, për t’u bërë tashmë një realitet. Gjatë tre muajve të verës, adhuruesit e filmit do të kenë mundësinë të shijojnë në këtë ambient të natyrës shfaqje të ndryshme filmike.

Artikulli i plotë: Mbrëmë në kinemanë verore u shfaq filmi "This Changes Everything" (Video)

Është java e dytë e kampit veror në hapësirën krijuese “BONEVET”. Për dallim prej javës së parë ku pjesëmarrësit në kamp mësuan rreth natyrës dhe teknologjisë, gjatë kësaj jave ata do të mësojnë se si të ndërtojnë instrumentin e tyre muzikor.

Artikulli i plotë: Në kampin veror në BONEVET, fëmijët mësojnë të ndërtojnë instrumente muzikore (Video)

Sot, rreth orës 11:00, në komunën e Gjakovës, në rrugën “Shtjefën Gjecovi” është djegur shtëpia e familjes Krusha. Sipas banorëve dhe familjarëve, të lënduar nuk ka, por zjarri ka përfshirë gjithë shtëpinë duke shkaktuar dëme të mëdha materiale.

Një banor i lagjes ka njoftuar Brigadën e Zjarrfikësve, dhe ata kanë ardhur në vendin e ngjarjes menjëherë. Pas përpjekjve të shumta të zjarrfikësve dhe vetë banorëve të lagjes, zjarri është shuar.

Familjarët për Tv Syri Vision, kanë thënë se dyshojnë se shkaktar i këtij zjarri ka qenë rryma elektrike.

Pas ndaljes së zjarrit, në këtë rrugë janë parë edhe autoritetet policore./Tv Syri Vision/

 

 

Studentë të muzikës nga vende të ndryshme të Evropës, kanë ardhur në qytetin e Gjakovës. Për dy javë me radhë, ata do të bëhen pjesë e aktiviteteve të ndryshme, të gjitha këto në kuadër të Akademisë Verore të Muzikës Evropiane.

Artikulli i plotë: Akademia Verore e Muzikës Evropiane hapet zyrtarisht në Gjakovë (Video)

Gjithcka është gati për hapjen e kinemasë verore në Gjakovë. Që nga sonte, dy herë në javë, përgjatë tre muajve të verës pranë sheshit “Ali Podrimja” do të zhvillohen aktivitete të ndryshme artistike dhe filmike. Hapja zyrtare e këtij evenimenti kulturor, do të bëhet sonte nga ora 20:30.

“Ndërtimi i ekranit gjigant në Parkun Kulturor "Ali Podrimja" me dimensione 7 x 4 metra jep mundësinë për të shijuar në maksimum shfaqjet filmike gjatë kësaj vere. Kjo edhe përmes teknologjisë së fundit në video dhe zërim, speciale për ngjarjet në natyrë, thuhet në një postim në rrejtin social facebook të parkut kulturor “Ali Podrimja”./Tv Syri Vision/

 

 

 

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

kontakt info:

Rruga: Kolë LLeshi nr28

Gjakovë
Kosovë
50000
Email: info@syri-vision.tv

Telefoni: +381390329777

Celular: +37744666190

marketing