Mbi 80.000 libra të më shumë se 80 botuesve do të jenë në shitje në Panairin e 29-të ndërkombëtar të Librit në Maqedoni, i cili në hapësirë prej 4.000 metrave katrorë në sallën e parë të panairit e që solemnisht do të hapet sonte.

Artikulli i plotë: Mbi 80.000 libra në Panairin e Librit në Maqedoni

Sot behën nëntë të vjet nga tragjedia e Gërdecit. Shpërthimi që tronditi fshatin e Tiranës, la të vdekur 26 persona, e 300 të tjerë u plagosën. Shpërthimi që ndodhi në punishten e demontimit të armëve, dëmtoi edhe qindra banesa të zonës përreth.

Artikulli i plotë: Nëntë vjet nga tragjedia e Gërdecit

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë (LSDM) i ka bërë thirrje të martën VMRO-DPMNE-në të Nikola Gruevskit që të mbështesë programin për qeverinë e re, Prokurorinë Speciale dhe të pranojë faktin se ka mbetur në opozitë, ndërsa kërkuan nga presidenti George Ivanovi që t’ia dorëzojë mandatin Zoran Zaevit dhe të mos mbrojë krimin dhe interesat e ngushta të udhëheqjes së VMRO.

Artikulli i plotë: LSDM: Gruevski në opozitë, ta pranojë realitetin

Kanë hyrë në fuqi tarifat që do të paguhen për kategoritë shtesë të patentave në Shqipëri, të cilat do të aplikohen për 15 kategoritë e lejeve të drejtimit, që përcaktohen në udhëzimin e Ministrisë së Transporteve.

Artikulli i plotë: Hyjnë në fuqi tarifat e reja për patentat në Shqipëri

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, po merr pjesë në Kongresin e Partisë Popullore Europiane (PPE) në Maltë ku mbajti edhe një fjalë në seancën plenare. Gjatë qëndrimit në Maltë, kryetari i opozitës ka zhvilluar takime me udhëheqës të partive simotra dhe drejtues të institucioneve Europiane.

Artikulli i plotë: Basha e merr mbështetjen e plotë europiane për zgjedhje të lira

Shqipëria është fshehur nga bota për 50 vjet, por tashmë ky vend i bukur po shfaq magjinë e tij, raporton Lesley Bellew për “worldofcruising.co.uk”. Në reportazh flitet për bukurinë përrallore të vendit tonë dhe për disa kuriozitete që njerëzit duhet t’i dinë përpara se të vizitojnë Shqipërinë.

Artikulli i plotë: Vendi që koha (gati) e harroi: Shqipëria, një atraksion i fshehur turistik

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i ka dërguar një mesazh urimi Presidentit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi me rastin e 9 vjetorit të Pavarësisë.

Artikulli i plotë: Nishani i shkruan Thaçit: Shqipëria në krah të Kosovës në ruajtjen e pavarësisë, sovranitetit dhe...

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, është takuar të mërkurën në Helsinki me kryetaren e Parlamentit të Finlandës Maria Lohela me të cilën vlerësuan marrëdhëniet shumë të mira mes dy vendeve, si dhe shprehën gatishmërinë për të vazhduar bashkëpunimin në arsim, turizëm dhe ekonomi.

Artikulli i plotë: Finlanda mbështet integrimin evropian të Shqipërisë

Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli së bashku me zv.ministrin e Brendshëm, Stefan Çipa morën pjesë në Takimin e Ministrave të Mbrojtjes të Bashkëpunimit të Mbrojtjes së Evropës Qendrore dhe vendeve partnere të Ballkanit Perëndimor, i cili u zhvillua në Vjenë së bashku me Takimin e Ministrave të Brendshëm të Forumit të Salzburgut, ku bën pjesë edhe Shqipëria.

Artikulli i plotë: Sfidat mbi migracionin dhe azilkërkuesit, Kodheli dhe Çipa në samitin e ministrave në Vjenë

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, në krye të delegacionit zyrtar, u nis sot drejt Azerbajxhanit për të marrë pjesë në Forumin e 5-të Global të Bakusë me temë: “E ardhmja e marrëdhënieve ndërkombëtare: Pushtet dhe interesa.”

Artikulli i plotë: Nishani merr pjesë në Forumin e 5-të Global të Bakusë
Faqja 2 nga 2

Reklamoni këtu

kontakt info:

Rruga: Kolë LLeshi nr28

Gjakovë
Kosovë
50000
Email: info@syri-vision.tv

Telefoni: +381390329777

Celular: +37744666190

marketing