Katër seanca janë mbajtur deri më tash, ndonëse Kuvendi i ri është konstatuar qe 66 ditë. Përfaqësues të opozitës fajin për këtë po ia hedhin kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veselit, pasi që ai ka lënë anash Kuvendin dhe është duke u marrë me fushatë zgjedhore për rundin e dytë të zgjedhjeve, që do të mbahen më 19 nëntor 4 seanca mbetet numri i seancave të mbajtura nga Kuvendi i Kosovës që nga konstituimi i tij qysh prej 66 ditësh. 

Artikulli i plotë: Kuvendi, 4 seanca për 66 ditë

Don Lush Gjergji, ishte i ftuar në emisionin “Mëngjesi në Tribunë” në Tribuna Channel, ku ka sqaruar vendosjen e flamujve në tokë, gjatë ceremonisë së shugurimit të Katedralës “Shën Tereza” që ndodhi para pak ditësh.

Artikulli i plotë: Don Lush Gjergji e shpjegon rastin e flamujve në Katedrale

Një aksident i rëndë ka ndodhur në mbrëmë në Deçan ku dy persona kanë vdekur dhe tre të tjerë janë të lënduar rëndë si pasojë e një aksidenti i cili ka ndodhur në orët e mbrëmjes në bjeshkët e Deçanit.

Artikulli i plotë: Detaje të reja rreth aksidentit në Deçan: Viktimat ishin babë e bijë

Këshilli Veri-Atlantik do të qëndrojë sot në Kosovë për t’u njohur me zhvillimet e fundit dhe situatën e sigurisë në vend. Delegacioni i drejtuar nga Zëvendëssekretarja e Përgjithshme e NATO-s, Rose Gottemoller, do të takohet me komandantin e KFOR-it, gjeneral major Giovani Fungo dhe autoritetet e larta të Kosovës, përfshirë edhe përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtar.

Artikulli i plotë: NATO sot në Kosovë

KMDLNJ i bën ftesë publike koalicionit PAN të marrë pjesë në seancat konstitutive të Kuvendit të Kosovës, kurse ka një kërkesë për kryesuesin e seancës Mikullovcin t’i përmbahet Rregullores së Kuvendit dhe të pengojë tensionimin e situatës së Kuvendit.

Artikulli i plotë: KMDLNJ e ashpër me Mikullovcin, i kërkon ta respektojë rregulloren

Duke analizuar situatën epidemiologjike me fruth në Kosovë, Komiteti Nacional për Sëmundje Ngjitëse dhe PZI ka obliguar ditë më parë ekipet e vaksinimit që të vazhdohet me vaksinimin për shuarjen e kësaj epidemie, bëhet e ditur përmes një komunikate për media.

Artikulli i plotë: IKSHP-ja ka një informacion të rëndësishëm për fruthin në Kosovë

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza, ka pritur në takim lamtumirës, Ambasadoren e Gjermanisë Angelika Viets e cila ishte e shoqëruar nga zëvendësambasadori gjerman Jan-Axel Voss.

Artikulli i plotë: Angelika Viets zhvillon takim përshëndetës me guvernatorin e BQK-së

Pas takimit konsultativ ndërmjet partive politike në të cilin nuk ishte i pranishëm shefi i Grupit Parlamentar të VV-së, Glauk Konjufca, në një prononcim për media tha se PAN nuk i ka votat për kryeparlamentar dhe se VV-ja nuk pajtohet të mbajë mbledhje konsultative sepse sipas tij janë në favor të koalicionit PAN.

“LVV nuk morri pjesë në këtë takim konsuktativ sepse këto takime janë për qëllime të koalicionit PAN. Ky i fundit nuk i ka numrat dhe si rrjedhojë po i kërkojnë nëpërmjet takimeve konsultative”- tha Konjufca, raporton Express.“Koalicioni PAN nuk po e propozon kryeparlamentarin sepse nuk i kan votat. Ne nuk pajtohemi që të kemi këso lloj mbledhjes politike, dhe se e dimë kush nuk bënë të jetë në krye të Kuvendit të Kosovës. Për të tjerët shohim”- tha tutje Konjufca.

Partitë opozitare në Kosovë kanë pikëvështrime të ndryshme lidhur me mundësinë e krijimit të një Ekipi të Unitetit, për fazën e ardhshme të dialogut me Serbinë në Bruksel, për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.

Artikulli i plotë: Opozita me kushte për përfshirje në dialog me Serbinë

Një aksident me dëme të vogla materiale ka ndodhur këto ditë në rrugën “UÇK” në kryeqytet. Mirëpo, në këtë rast ka diçka që e veçon. Një polic i cili është marr me këtë aksident ka bërë një vepër humane, që nuk e bën secili.

Artikulli i plotë: Gjesti i rrallë i policit kosovar: Pagoi dëmet e aksidentit të një skamnori, ai rrëfen gjithçka

Dogana e Kosovës në periudhën e njëjtë kohore të vitit 2017 ka pasur 5,15 % të hyra më shumë ose afër 30 milionë euro më shumë se në periudhën e njëjtë kohore në vitin 2016. Gjatë vitit 2016 dogana kishte mbledhur 567,7 milionë euro derisa në këtë periudhë janë mbledhur 597,01 milionë euro.

Dogana ka arritur të kalojë projeksionit e qeverisë për 4 milion euro deri tani, respektivisht sipas trendeve aktuale deri në fund të vitit 2017 do të arrijë rekord në mbledhjen e të hyrave, të cilat për këtë vit pritet të janë mbi 1 miliard e 100 milionë euro.

Ka filluar takimi mes Presidentit Hashim Thaçi dhe përfaqësuesve të partive politike.

Deri më tani është vërejtur vetëm prezenca e përfaqësuesve të koalicionit PAN.Partitë kryesore, LDK, VV dhe disa parti më të vogla kanë paralajmëruar se do ta bojkotojnë. Lëvizja Vetëvendosje para disa ditësh ka bërë të ditur se nuk do të marrë pjesë në ftesën që ua ka bërë Thaçi, ndërsa njësoj kanë deklaruar edhe zyrtarë të koalicionit LDK-AKR-Alternativa.Refuzimin ndaj ftesës së Thaçit e ka njoftuar edhe Lista Serbe nëpërmjet kryetarit, Goran Rakiq. Deri më tani vetëm zyrtarë të koalicionit PDK, AAK dhe Nisma kanë konfirmuar se do t’i përgjigjen pozitivisht ftesës së Thaçit. Ndryshe, rezultatet e zgjedhjeve janë certifikuar më 8 korrik dhe brenda 30 ditësh Presidenti duhet ta caktojë datën e mbajtjes së seancës konstituive ku zgjidhet kryetari dhe betohen deputetët e rinj.

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

kontakt info:

Rruga: Kolë LLeshi nr28

Gjakovë
Kosovë
50000
Email: info@syri-vision.tv

Telefoni: +381390329777

Celular: +37744666190

marketing