Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, priti në takim zyrtarët, Jari Liukkudhe, Roberto Codesal nga Departamenti i Operacioneve të EUROPOL-it, të cilët po qëndrojnë në Prishtinë, në kuadër të një projekti të përbashkët me Policinë e Kosovës.

Artikulli i plotë: Hyseni takon zyrtarë të EUROPOL-it, thekson nevojën e bashkëpunimit

Naser Makolli, i cili vdiq sot në Qendrën e Paraburgimit në Lipjan, kishte qenë shok i dhomës me Astrit Deharin, që nga dita e parë kur aktivisti i Lëvizjes vetëvendosje ishte dërguar në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Artikulli i plotë: Kjo ishte deklarata e Naser Makollit për vdekjen e Astrit Deharit

Ministri i Diasporës, Valon Murati, gjatë një interviste për “Zërin” ka bërë të ditur se të hyrat vjetore nga diaspora në Kosovë kalojnë shifrën prej 1.5 miliard eurosh, duke përfshirë këtu 665 milionë euro remitanca, 676 milionë euro shpenzime të udhëtimit dhe 180 milionë euro investime direkte.

Artikulli i plotë: Më shumë se 1.5 miliard euro hynë në Kosovë nga diaspora

Luftimi i korrupsionit, për Qeverinë e Kosovës nuk përbën më një nga kushtet e papërmbushura në procesin e liberalizimit të vizave. Sipas qeverisë, institucionet kanë shënuar përparime dhe rezultate konkrete në këtë drejtim.

Artikulli i plotë: Qeveria se sheh më luftimin e korrupsionit si kusht për liberalizimin e vizave

Një i ri 24 vjeçar është gjetur i mbytur në një pus në fshatin Siqevë të Klinës. Në vendin e ngjarjes menjëherë kanë dalë Policia bashkë me ekipin për emergjencë dhe me mjekun, raporton AktivPress.

Rasti ka ndodhur të premtën pasdite dhe tash janë duke u hetuar shkaqet e vdekjes, nëse është vetëvrasje apo vrasje e qëllimtë.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim ambasadorin e Malit të Zi në Kosovë, Ferhat Dinosha, me të cilin ka diskutuar për raportet midis dy vendeve dhe, me theks të veçantë, për avancimin e të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi, si dhe të komunitetit malazez në Kosovë, në anën tjetër.

Veseli i ka cilësuar arritje të mëdha për shqiptarët në Mal të Zi dy vendimet e fundit të shtetit malazez, atë për themelimin e Komunës më shumicë shqiptare të Tuzit, si dhe miratimin e vendimit i cili parasheh zyrtarizmin e gjuhës shqipe në komunat në të cilat shqiptarët përbëjnë mbi pesë për qind të popullsisë. 

 

Po ashtu, kreu i Kuvendit të Kosovës e vlerësoi të një rëndësie të veçantë ratifikimin nga ana e Senatit amerikan të traktatit për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, duke e konsideruar këtë vendim një hap të rëndësishëm për stabilitetin dhe paqen në Ballkan. 

 

Veseli bëri të ditur se Kosova do ta fusë me rishikim të buxhetit asfaltimin e rrugës Deçan - Plavë, ndërsa kërkoi që Mali i Zi ta përfundojë pjesën e vet të kësaj rruge.

 

Kreu i legjislativit kërkoi po ashtu, heqjen e tarifës së sigurimit të automjeteve prej 15 eurosh për qytetarët e Kosovës që udhëtojnë drejt Malit të Zi.

 

Ambasadori Dinosha, nga ana e tij, theksoi përkushtimin e shtetit malazez për thellimin e bashkëpunimit midis dy vendeve, në frymën e bashkëpunimit e të miqësisë. Ai tha se krijimi i Komunës së Tuzit dhe zgjerimi i përdorimit të gjuhës shqipe edhe në komuna të tjera, shtojnë peshën e shqiptarëve në Mal të Zi dhe avancojnë statusin e tyre në këtë shtet./KosovaPress/

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Pejë, i cili përmes rrjeteve sociale ka bërë thirrje për sulm terrorist. I arrestuar është Rakip Abdyli nga Opoja, por me vendbanim në Pejë, njofton RTV Dukagjini.

Artikulli i plotë: Një i arrestuar në Pejë, bënte thirrje për sulm terrorist

Ministri për Punë të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj ka pritur në takim ministrin e Jashtëm të Gjermanisë, Sigmar Gabriel, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë.

Artikulli i plotë: Hoxhaj takon homologun Gabriel, Gjermania mbështet Kosovën në procesin e integrimeve

Ndërmjetësuesi i dialogut politik pozitë-opozitë, Naim Rashiti, ka bërë të ditur gjatë një interviste për “Zërin” se në asnjë takim palët s’kanë arritur të pajtohen për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi.

Rashiti thotë se heqja e vizave për Kosovën me Bashkimin Evropian brenda këtij viti është e mundur po që se plotësohet kushti i demarkacionit me Malin e Zi.

Rashiti tregon përshtypjet e tij për takimet e ndërmjetësuara mes dy palëve, duke pranuar se demarkacioni me Malin e Zi ka qenë tema më e vështirë për të cilën nuk ka qenë i mundur kompromisi, pavarësisht insistimeve të bëra.

Në anën tjetër, një prej temave që ka gjetur përkrahjen e palëve, siç thotë ai, ka qenë dialogu në Bruksel për të cilin pozita dhe opozita janë pajtuar t’ia ndërrojnë formatin.

Policia e Kosovës ka arrestuar dje në Han të Elezit një shtetas turk pasi që i njëjti po transportonte me kamion 14 persona ilegalisht, (prej të cilëve 5-ishin të rritur ndërsa 9-fëmijë), shtetas të Sirisë dhe të Afganistanit.

Artikulli i plotë: Policia gjen 14 persona nga Siria dhe Afganistani në një kamion

Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë – PRAK, thotë se është njoftuar se foshnja e Vahide Tasholli ka rënë me kokë në dysheme, me ç‘rast ka pësuar lëndime në kokë në Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK.

Artikulli i plotë: PRAK: Të ndëshkohen përgjegjësit për rrëzimin e foshnjës në QKUK

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri priti në takim një delegacion nga komuniteti boshnjak të udhëhequr nga deputeti i Kuvendit të Kosovës, Çerim Bajrami, në përbërje të të cilit ishin Nexhat Uglani, asamblistë në Kuvendin Komunal në Mitrovicë, Marina Salkoviç, bashkëshortja e heroit Shefko Salkoviç, Edin Islamoviq, Rade Bektiq, juristë, që të gjithë nga komunat veriore e vendit. Në takim ishte e pranishme edhe Adriana Hoxhiq, drejtore e administratës në komunën e Mitrovicës veriore, e ftuar në takim nga ministrja Tahiri.

Artikulli i plotë: Komuniteti boshnjak ankohet te Tahiri për diskriminim nga marrëveshja e Brukselit

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing