Aleanca Veri Atlantike tha se do ta mbështesë Forcën e Sigurisë së Kosovës brenda mandatit aktual, ndërsa e ka lënë të hapur çdo opsion nëse mandati i FSK-së ndryshon pas nismës së Prishtinës zyrtare që kjo të bëhet përmes ligjit.

Artikulli i plotë: NATO: Mandati dhe misioni i FSK-së, çështje e institucioneve të Kosovës

Gjykata e Colmarit menjëherë pas përfundimit të seancës së sotme ndaj kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj, ka dal me një shkresë zyrtare. Gjykata në këtë komunikatë ka treguar arsyet e shtyerjes së vendimit më 6 prill për Haradinajn, shkruan Indeksonline.

Ky është njoftimi i gjykatës:

Me biçikleta dhe vetura, punëtorët e Postës së Kosovës kanë protestuar dhe kanë dorëzuar në Kuvend të Kosovës një peticion për shkarkimin e anëtarëve të Bordit të Autoritetit të Konkurrencës.

Artikulli i plotë: Punëtorët e Postës me peticion kërkojnë shkarkimin e krerëve të Autoritetit të Konkurrencës

Gjatë takimit ministrat diskutuan ambientin politik në kuadër të BE-së dhe zhvillimet e fundit politike në Kosovë dhe Shqipëri, përvojën e Shqipërisë në zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit dhe shfrytëzimin e fondeve të BE-së për financimin e reformave të parapara me agjendën evropiane.

Artikulli i plotë: Ministrja e Integrimit vizitë në Shqipëri, koordinohen për proceset e integrimit

Lajmin për arrestimin e Stojanoviqit e ka bërë të ditur bashkëshortja e tij, Olgica, e cila thotë se bashkëshortin e saj e ka arrestuar patrulla policore e Kamenicës, me arsyetimin se duhet ta ndalojnë me qëllim të intervistimit në stacion policor.

Artikulli i plotë: Policia e Kosovës arreston një serb të dyshuar për krime lufte në Kosovë

Deputetja nga radhët e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu ka theksuar se që nga gushti i vitit 2015, kur edhe u nënshkrua marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi, deputetët e Kuvendit të Kosovës janë kërcënuar.

Artikulli i plotë: Albulena Haxhiu: Krerët institucional po i kërcënojnë deputetët rreth Demarkacionit

Institucionet e Kosovës janë duke punuar në vazhdimësi për të aplikuar për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare, sikurse Agjencia për Kulturë, Shkencë dhe Arsim e Kombeve të Bashkuara (UNESCO) dhe Këshilli i Evropës, konfirmojnë zyrtarët e Qeverisë së Kosovës.

Artikulli i plotë: Kosova pa vendimin për aplikim në UNESCO dhe Këshill të Evropës

Prodhimi jo i mjaftueshëm i energjisë elektrike për konsumin vendorë nga blloqet ekzistuese ka shtuar zërat që kërkojnë që sa më parë të merret vendimi për fillimin e ndërtimit të kapaciteteve të reja energjetike.

Artikulli i plotë: “Kosova e Re“ fillon prodhimin e rrymës nga viti 2022 ?

Wizz Air, kompania më e madhe ajrore me çmime të ulëta në Evropën Qendrore dhe Lindore, ka njoftuar për fillimin e linjës së re ajrore nga Prishtina për në Londër.

Artikulli i plotë: Wizz Air fillon linjën e re me çmim të ulët nga Prishtina në aeroportin Luton në Londër

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing