Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT) dhe Rektorati i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” nuk po merren vesh mes vete për shpalljen e konkursit për pranimin e studentëve të rinj për vitin e ri akademik në një ditë të caktuar.

Artikulli i plotë: UP pritet ta shpallë sot konkursin për pranim të studentëve

Në një artikull të ri të titulluar “Dhjetë vendet që meritojnë më shumë udhëtarë”, National Geographic e ka renditur Kosovën në vendin e pestë dhe Shqipërinë në vendin e shtatë, në mesin e vendeve që meritojnë të vizitohen.

Artikulli i plotë: National Geographic rendit Kosovën dhe Shqipërinë në mesin e 10 vendeve që duhet vizituar

Është rrahur e sapoaderuara në Partinë Demokratike të Kosovës, Arbana Xharra. Gazeta Express merr vesh se Xharra është rrahur në parkingun para banesës së saj në Prishtinë dhe se është dërguar në QKUK.

Sulmi ka ndodhur rreth orës 1:00 pas mesnate. Këtë për portalin koha.net e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës, sipas të cilëve Xharra në spital është dërguar nga bashkëpartiakët e saj.

Ende nuk ka informacione për të dyshuarit që kanë mundur ta sulmojnë atë. 

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur në takim një delegacion të Shtetit të Iowa-s në SHBA, të udhëhequr nga Sekretari për Bujqësi, Bill Northey, bashkë me gjeneralmajorin Timothy Orr prej Gardës Kombëtare Amerikane të Iowa-s.

Artikulli i plotë: Presidenti Thaçi: Transformimi i FSK-së është i pandalshëm

Analisti politik dhe publicisti, Halil Matoshi, përfundimisht ka vendosur që të rikthehet në politikë. Matoshi ka zgjedhur Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, partinë e  Ramush Haradinajt, për të bërë rrugëtimin e tij politik.

Lajmin e ka bërë publik AAK, përmes një njoftimi ku është thirrur një konferencë për media, me ç’rast do të prezantohet aderimi i Matoshit. 

 

Kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, kryetarit të komunës Shpend Ahmeti, drejtorit të Policisë, Shpend Maxhunit, si dhe disa zyrtarëve të tjerë publik do t’u kontrollohet plotësisht pasuria. Agjencia kundër Korrupsion, (AKK), ka hedhur sot shortin për kontrolle të plotë të pasurisë për zyrtarë të lartë të shtetit.

Artikulli i plotë: Pasurisë së Kadri Veselit e Shpend Ahmetit do t’i bëhet kontroll i plotë

E deklarimin e pasurisë e ka bërë edhe Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi.

Sipas raportit të AKK-së, pasuria e paluajtshme e presidentit Thaçi arrin vlerën 260.000 euro.

Në deklarimin e tij në AKK, figuron toka bujqësore me vlerë 180,000.00 euro dhe shtëpi 250.00 m2, me vlerë 80,000.00 euro, të cilat janë trashëgimi nga familja e tij.

Ndërsa, pasuri të luajtshme Thaçi ka deklaruar veturë Audi në vlerë prej 15,000.00 euro.

Nga Presidenca, Hashim Thaçi ka të hyra vjetore rreth 31 mijë euro, me mëditje vjetore rreth 8 mijë euro – ndërsa të hyrat e bashkëshortes janë rreth 18 mijë euro.

Thaçi po ashtu ka deklaruar edhe para të gatshme në banka e cila shumë është rreth 300 mijë euro.

Fushata e partive politike pjesëmarrëse në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit, po merr përmasat e premtimeve të mëdha. Premtimet e tyre kryesisht po përqendrohen në fushën e zhvillimit ekonomik.

Artikulli i plotë: Çfarë premtuan deri tash partitë politike që po e kërkojnë votën?

Ka filluar seanca e Kuvendit të Kosovës ku pritet të nxirret për votim mocioni i opozitës për rrëzimin e Qeverisë.

Shefja e Grupit Parlamentar të NISMA-s për Kosovën e ka arsyetuar inicimin e mocionit në Kuvendin e Kosovës për ta rrëzuar qeverinë e Kosovës.

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Nismës, Valdete Bajrami, i ka ftuar të gjithë deputetët e Kuvendit të Kosovës që ta votojnë mocionin e iniciuar nga partia e saj.

“...i ftoj deputetët e Parlamentit të Kosovës ta votojnë mocionin e mosbesimit kundrejt kësaj Qeverie. Falënderoj të gjithë deputetët që e kanë përkrahë këtë iniciativë", ka thënë Bajrami në fund të fjalës së saj. 

Kryeshefi i Agjencisë Kadastrale të Kosovës është deklaruar i pafajshëm lidhur me akuzën e keqpërdorimit të detyrës zyrtare.Murat Meha, para gjykatës ka thënë se nuk e ndien veten fajtor për aktakuzën e Prokurorisë Themelore. “Ne vetëm kemi dashur zbatim të ligjshmërisë”, ka thënë Meha.

Artikulli i plotë: Murat Meha lirohet nga aktakuza për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Ministria e Punëve të Jashtme në Kosovë njofton se i ka dhënë leje qëndrimi sot drejtorit të së ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Beograd, Marko Gjuriq, i cili tha se nuk iu lejuar hyrja në Mitrovicën e Veriut, ku kishte në plan të marrë pjesë në kremtimin e Ditës së Fitores mbi fashizmin.

Artikulli i plotë: MPJ: Gjuriqit iu dha leja, por ai s'mund t’i vë kushte Kosovës

Me rastin e përgatitjeve për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, është organizuar Programi Orientues për Policinë e Kosovës dhe Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Artikulli i plotë: Ky është plani i Policisë dhe Prokurorisë për zgjedhjet e 11 qershorit

Ka përfunduar mbledhja urgjente e deputetëve të LDK-së, e cila u mbajt në selinë e këtij subjekti me kërkesë të kryeministrit dhe liderit të kësaj partie, Isa Mustafa.

Artikulli i plotë: Abrashi: Demarkacionin e procedojmë pasi të votohet mocioni për rrëzimin e Qeverisë

Në prag të fushatës zgjedhore, përveç angazhimeve të partive politike për koalicione dhe aderime të personaliteteve të ndryshme, edhe bizneset, sipas përfaqësuesve të shoqërisë civile, fillojnë me një lloj fushate, e cila shprehet nëpërmjet mbështetjes financiare për subjektet politike.

Artikulli i plotë: Bizneset financojnë fushatat, partitë u premtojnë tenderët

Në kuadër të promovimit të Ligjit për Faljen e Borxheve publike dhe për të njoftuar për së afërmi për ecurinë e implementimit të Ligjit për Faljen e Borxheve publike nëpër institucionet publike, si dhe për sensibilizimin e qytetarëve për të përfituar nga falja e borxheve, ministri i Financave Avdullah Hoti, sot ka vizituar drejtorinë e kompanisë së Ujësjellësit Rajonal “Prishtina” dhe drejtorinë e Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK), ku është pritur në takime të ndara nga kryeshefi ekzekutiv i kompanisë Ujësjellësi Rajonal “Prishtina” Ilir Abdullahu, si dhe drejtori menaxhues i Korporatës Energjetike të Kosovës Arben Gjukaj.

Artikulli i plotë: Ministri Hoti u bën thirrje qytetarëve të përfitojnë nga Ligji për Faljen e Borxheve

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

kontakt info:

Rruga: Kolë LLeshi nr28

Gjakovë
Kosovë
50000
Email: info@syri-vision.tv

Telefoni: +381390329777

Celular: +37744666190

marketing