Partnerët e koalicionit qeverisës me emërimin e 67 zëvendësministrave, të cilët kanë nga një asistent dhe shofer personal, buxhetit të varfër të Kosovës i kushtojnë mbi 1.5 milion euro në vit. Nëse rritet numri i tyre, ashtu siç pritet të ndodhë, vetëm për pagat e tyre do të shpenzohen rreth 2 milionë euro.

Artikulli i plotë: “Kasapët” e buxhetit!

Partitë opozitare në Kosovë kanë pikëvështrime të ndryshme lidhur me mundësinë e krijimit të një Ekipi të Unitetit, për fazën e ardhshme të dialogut me Serbinë në Bruksel, për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.

Artikulli i plotë: Opozita me kushte për përfshirje në dialog me Serbinë

Po shtohen milionat që i duhen Qeverisë së re, përkatësisht Ministrisë së Infrastrukturës për përfundimin e autostradave. Pal Lekaj dje tha se duhet dhënë edhe 63 milionë euro më shumë për autostradën e Shkupit, e për këtë, sipas tij, ka faj udhëheqja e kaluar e infrastrukturës e drejtuar nga Lutfi Zharku.

Artikulli i plotë: 63 milionë më shumë për Autostradën “Arben Xhaferi”, Zharku i përgjigjet Pal Lekajt

Katër seanca janë mbajtur deri më tash, ndonëse Kuvendi i ri është konstatuar qe 66 ditë. Përfaqësues të opozitës fajin për këtë po ia hedhin kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veselit, pasi që ai ka lënë anash Kuvendin dhe është duke u marrë me fushatë zgjedhore për rundin e dytë të zgjedhjeve, që do të mbahen më 19 nëntor 4 seanca mbetet numri i seancave të mbajtura nga Kuvendi i Kosovës që nga konstituimi i tij qysh prej 66 ditësh. 

Artikulli i plotë: Kuvendi, 4 seanca për 66 ditë

Don Lush Gjergji, ishte i ftuar në emisionin “Mëngjesi në Tribunë” në Tribuna Channel, ku ka sqaruar vendosjen e flamujve në tokë, gjatë ceremonisë së shugurimit të Katedralës “Shën Tereza” që ndodhi para pak ditësh.

Artikulli i plotë: Don Lush Gjergji e shpjegon rastin e flamujve në Katedrale

Një aksident i rëndë ka ndodhur në mbrëmë në Deçan ku dy persona kanë vdekur dhe tre të tjerë janë të lënduar rëndë si pasojë e një aksidenti i cili ka ndodhur në orët e mbrëmjes në bjeshkët e Deçanit.

Artikulli i plotë: Detaje të reja rreth aksidentit në Deçan: Viktimat ishin babë e bijë

Këshilli Veri-Atlantik do të qëndrojë sot në Kosovë për t’u njohur me zhvillimet e fundit dhe situatën e sigurisë në vend. Delegacioni i drejtuar nga Zëvendëssekretarja e Përgjithshme e NATO-s, Rose Gottemoller, do të takohet me komandantin e KFOR-it, gjeneral major Giovani Fungo dhe autoritetet e larta të Kosovës, përfshirë edhe përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtar.

Artikulli i plotë: NATO sot në Kosovë

KMDLNJ i bën ftesë publike koalicionit PAN të marrë pjesë në seancat konstitutive të Kuvendit të Kosovës, kurse ka një kërkesë për kryesuesin e seancës Mikullovcin t’i përmbahet Rregullores së Kuvendit dhe të pengojë tensionimin e situatës së Kuvendit.

Artikulli i plotë: KMDLNJ e ashpër me Mikullovcin, i kërkon ta respektojë rregulloren

Duke analizuar situatën epidemiologjike me fruth në Kosovë, Komiteti Nacional për Sëmundje Ngjitëse dhe PZI ka obliguar ditë më parë ekipet e vaksinimit që të vazhdohet me vaksinimin për shuarjen e kësaj epidemie, bëhet e ditur përmes një komunikate për media.

Artikulli i plotë: IKSHP-ja ka një informacion të rëndësishëm për fruthin në Kosovë

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Bedri Hamza, ka pritur në takim lamtumirës, Ambasadoren e Gjermanisë Angelika Viets e cila ishte e shoqëruar nga zëvendësambasadori gjerman Jan-Axel Voss.

Artikulli i plotë: Angelika Viets zhvillon takim përshëndetës me guvernatorin e BQK-së

Pas takimit konsultativ ndërmjet partive politike në të cilin nuk ishte i pranishëm shefi i Grupit Parlamentar të VV-së, Glauk Konjufca, në një prononcim për media tha se PAN nuk i ka votat për kryeparlamentar dhe se VV-ja nuk pajtohet të mbajë mbledhje konsultative sepse sipas tij janë në favor të koalicionit PAN.

“LVV nuk morri pjesë në këtë takim konsuktativ sepse këto takime janë për qëllime të koalicionit PAN. Ky i fundit nuk i ka numrat dhe si rrjedhojë po i kërkojnë nëpërmjet takimeve konsultative”- tha Konjufca, raporton Express.“Koalicioni PAN nuk po e propozon kryeparlamentarin sepse nuk i kan votat. Ne nuk pajtohemi që të kemi këso lloj mbledhjes politike, dhe se e dimë kush nuk bënë të jetë në krye të Kuvendit të Kosovës. Për të tjerët shohim”- tha tutje Konjufca.

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing