Një aksident me dëme të vogla materiale ka ndodhur këto ditë në rrugën “UÇK” në kryeqytet. Mirëpo, në këtë rast ka diçka që e veçon. Një polic i cili është marr me këtë aksident ka bërë një vepër humane, që nuk e bën secili.

Artikulli i plotë: Gjesti i rrallë i policit kosovar: Pagoi dëmet e aksidentit të një skamnori, ai rrëfen gjithçka

Dogana e Kosovës në periudhën e njëjtë kohore të vitit 2017 ka pasur 5,15 % të hyra më shumë ose afër 30 milionë euro më shumë se në periudhën e njëjtë kohore në vitin 2016. Gjatë vitit 2016 dogana kishte mbledhur 567,7 milionë euro derisa në këtë periudhë janë mbledhur 597,01 milionë euro.

Dogana ka arritur të kalojë projeksionit e qeverisë për 4 milion euro deri tani, respektivisht sipas trendeve aktuale deri në fund të vitit 2017 do të arrijë rekord në mbledhjen e të hyrave, të cilat për këtë vit pritet të janë mbi 1 miliard e 100 milionë euro.

Në një artikull të ri të titulluar “Dhjetë vendet që meritojnë më shumë udhëtarë”, National Geographic e ka renditur Kosovën në vendin e pestë dhe Shqipërinë në vendin e shtatë, në mesin e vendeve që meritojnë të vizitohen.

Artikulli i plotë: National Geographic rendit Kosovën dhe Shqipërinë në mesin e 10 vendeve që duhet vizituar

Ka filluar takimi mes Presidentit Hashim Thaçi dhe përfaqësuesve të partive politike.

Deri më tani është vërejtur vetëm prezenca e përfaqësuesve të koalicionit PAN.Partitë kryesore, LDK, VV dhe disa parti më të vogla kanë paralajmëruar se do ta bojkotojnë. Lëvizja Vetëvendosje para disa ditësh ka bërë të ditur se nuk do të marrë pjesë në ftesën që ua ka bërë Thaçi, ndërsa njësoj kanë deklaruar edhe zyrtarë të koalicionit LDK-AKR-Alternativa.Refuzimin ndaj ftesës së Thaçit e ka njoftuar edhe Lista Serbe nëpërmjet kryetarit, Goran Rakiq. Deri më tani vetëm zyrtarë të koalicionit PDK, AAK dhe Nisma kanë konfirmuar se do t’i përgjigjen pozitivisht ftesës së Thaçit. Ndryshe, rezultatet e zgjedhjeve janë certifikuar më 8 korrik dhe brenda 30 ditësh Presidenti duhet ta caktojë datën e mbajtjes së seancës konstituive ku zgjidhet kryetari dhe betohen deputetët e rinj.

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur në takim një delegacion të Shtetit të Iowa-s në SHBA, të udhëhequr nga Sekretari për Bujqësi, Bill Northey, bashkë me gjeneralmajorin Timothy Orr prej Gardës Kombëtare Amerikane të Iowa-s.

Artikulli i plotë: Presidenti Thaçi: Transformimi i FSK-së është i pandalshëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se më shumë se shtatë milionë njerëz në gjithë botën, vdesin çdo vit nga sëmundjet që shkaktohen nga pirja e duhanit. Një pasojë e tillë, përveç dëmeve shëndetësore dhe rrezikimit të jetëve të njerëzve, vlerësohet se shkakton dëme të mëdha edhe për ekonomitë e vendeve të ndryshme.

Artikulli i plotë: Qytetarët e Kosovës shpenzojnë rreth 200 milionë euro në vit për duhan

Kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, kryetarit të komunës Shpend Ahmeti, drejtorit të Policisë, Shpend Maxhunit, si dhe disa zyrtarëve të tjerë publik do t’u kontrollohet plotësisht pasuria. Agjencia kundër Korrupsion, (AKK), ka hedhur sot shortin për kontrolle të plotë të pasurisë për zyrtarë të lartë të shtetit.

Artikulli i plotë: Pasurisë së Kadri Veselit e Shpend Ahmetit do t’i bëhet kontroll i plotë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) publikon “Statistikat e Kurorëzimeve në Kosovë”, për vitin 2016. Bazë e këtyre të dhënave janë të dhënat administrative të marra nga zyrat e gjendjes civile në Kosovë. Kështu, në vitin 2016 janë grumbulluar gjithsej 17.410 fleta statistikore për kurorëzime DEM-3.

Artikulli i plotë: Në vitin 2016 në Kosovë u martuan 16 mijë e 51 çifte

E deklarimin e pasurisë e ka bërë edhe Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi.

Sipas raportit të AKK-së, pasuria e paluajtshme e presidentit Thaçi arrin vlerën 260.000 euro.

Në deklarimin e tij në AKK, figuron toka bujqësore me vlerë 180,000.00 euro dhe shtëpi 250.00 m2, me vlerë 80,000.00 euro, të cilat janë trashëgimi nga familja e tij.

Ndërsa, pasuri të luajtshme Thaçi ka deklaruar veturë Audi në vlerë prej 15,000.00 euro.

Nga Presidenca, Hashim Thaçi ka të hyra vjetore rreth 31 mijë euro, me mëditje vjetore rreth 8 mijë euro – ndërsa të hyrat e bashkëshortes janë rreth 18 mijë euro.

Thaçi po ashtu ka deklaruar edhe para të gatshme në banka e cila shumë është rreth 300 mijë euro.

Në këtë qytet rus askush nuk ka arritur të shkelë, duke zgjuar spekulime të shumta se çfarë mund të ketë në të. Vendi misterioz është posaçërisht interesant për amerikanët.

Artikulli i plotë: Vendi i fshehtë i Putinit, aty ku as amerikanët nuk kanë arritur të shkelin

Fushata e partive politike pjesëmarrëse në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 11 qershorit, po merr përmasat e premtimeve të mëdha. Premtimet e tyre kryesisht po përqendrohen në fushën e zhvillimit ekonomik.

Artikulli i plotë: Çfarë premtuan deri tash partitë politike që po e kërkojnë votën?

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PAN, Ramush Haradinaj, është duke zhvilluar një takim me ambasadorin britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell.

Pretendenti për postin e kreut të ekzekutivit dhe diplomati britanik në këtë takim, që po mbahet në selinë e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, janë duke biseduar për krijimin e institucioneve të reja të Kosovës.

Haradinaj një ditë më parë ka pritur në zyrën e tij ambasadorin e Hungarisë, Laszlo Markus, me të cilin kanë biseduar për të njëjtën temë.

Kryeshefi i Agjencisë Kadastrale të Kosovës është deklaruar i pafajshëm lidhur me akuzën e keqpërdorimit të detyrës zyrtare.Murat Meha, para gjykatës ka thënë se nuk e ndien veten fajtor për aktakuzën e Prokurorisë Themelore. “Ne vetëm kemi dashur zbatim të ligjshmërisë”, ka thënë Meha.

Artikulli i plotë: Murat Meha lirohet nga aktakuza për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Shqipëria nuk do të zbatojë vendimet e marra ditë më parë për prodhuesit e patates nga Kosova. Këtë e kanë bërë të ditur ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi, dhe ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi.

Artikulli i plotë: Shqipëria heq barrierat për patatet nga Kosova

Me rastin e përgatitjeve për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, është organizuar Programi Orientues për Policinë e Kosovës dhe Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Artikulli i plotë: Ky është plani i Policisë dhe Prokurorisë për zgjedhjet e 11 qershorit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve, të shtunën e kaluar, i ka hapur rrugë konstituimit të Kuvendit të Kosovës. Seancën konstituive do ta thërrasë Presidenti i vendit Hashim Thaçi, Kryesia e vjetër e Kuvendit e përgatit seancën.

Artikulli i plotë: Kryesia e vjetër po e pret Presidentin Thaçi për seancën e Kuvendit

Në prag të fushatës zgjedhore, përveç angazhimeve të partive politike për koalicione dhe aderime të personaliteteve të ndryshme, edhe bizneset, sipas përfaqësuesve të shoqërisë civile, fillojnë me një lloj fushate, e cila shprehet nëpërmjet mbështetjes financiare për subjektet politike.

Artikulli i plotë: Bizneset financojnë fushatat, partitë u premtojnë tenderët

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT) dhe Rektorati i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” nuk po merren vesh mes vete për shpalljen e konkursit për pranimin e studentëve të rinj për vitin e ri akademik në një ditë të caktuar.

Artikulli i plotë: UP pritet ta shpallë sot konkursin për pranim të studentëve

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing