Është rrahur e sapoaderuara në Partinë Demokratike të Kosovës, Arbana Xharra. Gazeta Express merr vesh se Xharra është rrahur në parkingun para banesës së saj në Prishtinë dhe se është dërguar në QKUK.

Sulmi ka ndodhur rreth orës 1:00 pas mesnate. Këtë për portalin koha.net e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës, sipas të cilëve Xharra në spital është dërguar nga bashkëpartiakët e saj.

Ende nuk ka informacione për të dyshuarit që kanë mundur ta sulmojnë atë. 

Në Ditën Ndërkombëtarëve të Zjarrfikësve, ky shërbim në vendin tonë përballet me gjendje të palakmueshme dhe mjaft të rëndë në të gjitha aspektet, si organizimi, menaxhimi, kapacitetet teknike, resurset njerëzore etj.

Artikulli i plotë: Zjarrfikësit në Kosovë letër të hapur kryeministrit: Ja në çfarë kushte po punojmë

Analisti politik dhe publicisti, Halil Matoshi, përfundimisht ka vendosur që të rikthehet në politikë. Matoshi ka zgjedhur Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, partinë e  Ramush Haradinajt, për të bërë rrugëtimin e tij politik.

Lajmin e ka bërë publik AAK, përmes një njoftimi ku është thirrur një konferencë për media, me ç’rast do të prezantohet aderimi i Matoshit. 

 

Ka filluar seanca e Kuvendit të Kosovës ku pritet të nxirret për votim mocioni i opozitës për rrëzimin e Qeverisë.

Shefja e Grupit Parlamentar të NISMA-s për Kosovën e ka arsyetuar inicimin e mocionit në Kuvendin e Kosovës për ta rrëzuar qeverinë e Kosovës.

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Nismës, Valdete Bajrami, i ka ftuar të gjithë deputetët e Kuvendit të Kosovës që ta votojnë mocionin e iniciuar nga partia e saj.

“...i ftoj deputetët e Parlamentit të Kosovës ta votojnë mocionin e mosbesimit kundrejt kësaj Qeverie. Falënderoj të gjithë deputetët që e kanë përkrahë këtë iniciativë", ka thënë Bajrami në fund të fjalës së saj. 

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, sot do të bëjë homazhe tek varrezat e figurave të rëndësishme historike. Dy ditë pas kthimit nga Franca, ku qëndroi i ndalur për rreth katër muaj, Haradianj do të nderojë komandantët e rënë të UÇK-së, ish-bashkëluftëtarët e tij dhe ish-presidentin Rugova.

Vendet ku Haradinaj do të bëjë homazhe sot:

11:00, Homazhe te shtatorja e Zahir Pajazitit, Prishtinë,

11:20, Homazhe në Velani te varri i ish-presidentit Rugova,

12:00, Prekaz, homazhe ne kompleksin e Jasharajve,

13:00, Homazhe në Meje, Gjakovë

 

14:00, Homazhe në Gllogjan

Ministria e Punëve të Jashtme në Kosovë njofton se i ka dhënë leje qëndrimi sot drejtorit të së ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Beograd, Marko Gjuriq, i cili tha se nuk iu lejuar hyrja në Mitrovicën e Veriut, ku kishte në plan të marrë pjesë në kremtimin e Ditës së Fitores mbi fashizmin.

Artikulli i plotë: MPJ: Gjuriqit iu dha leja, por ai s'mund t’i vë kushte Kosovës

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka porositur bashkëpartiakët e tij që të vazhdojnë të punojnë për të mirën e vendit, t’i lëvizin proceset para pavarësisht se çfarë do të ndodh me të në gjykimin e së enjtes në Colmar të Francës. Haradinaj këtë porosi ia ka lënë shefit të Grupit parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj.

Artikulli i plotë: Një ditë para seancës gjyqësore, Haradinaj porosi për Kosovën

Ka përfunduar mbledhja urgjente e deputetëve të LDK-së, e cila u mbajt në selinë e këtij subjekti me kërkesë të kryeministrit dhe liderit të kësaj partie, Isa Mustafa.

Artikulli i plotë: Abrashi: Demarkacionin e procedojmë pasi të votohet mocioni për rrëzimin e Qeverisë

Në kuadër të promovimit të Ligjit për Faljen e Borxheve publike dhe për të njoftuar për së afërmi për ecurinë e implementimit të Ligjit për Faljen e Borxheve publike nëpër institucionet publike, si dhe për sensibilizimin e qytetarëve për të përfituar nga falja e borxheve, ministri i Financave Avdullah Hoti, sot ka vizituar drejtorinë e kompanisë së Ujësjellësit Rajonal “Prishtina” dhe drejtorinë e Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK), ku është pritur në takime të ndara nga kryeshefi ekzekutiv i kompanisë Ujësjellësi Rajonal “Prishtina” Ilir Abdullahu, si dhe drejtori menaxhues i Korporatës Energjetike të Kosovës Arben Gjukaj.

Artikulli i plotë: Ministri Hoti u bën thirrje qytetarëve të përfitojnë nga Ligji për Faljen e Borxheve

Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Tokës, organizata “Let’s Do It Kosova” së bashku me qindra studentë nga Fakulteti i Edukimit dhe vullnetarë nga kompania “Baruti-Ag”, kanë realizuar disa aktivitete në hapësirat e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”.

Artikulli i plotë: Largohen mbeturina dhe mbillen fidanë në Ditën e Tokës

Presidenti Hashim Thaçi është takuar sot me ministren e Jashtme të Suedisë, Margot Wallstorm, me të cilën ka biseduar rreth zhvillimeve në rajon, dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, por edhe për procesin e integrimit në BE, për të cilën Thaçi tha se BE’ja është lodhur me zgjerim, mirëpo aspirata e vendeve të Ballkanit Perëndimor për t’u bërë pjesë e familjes europiane nuk bën të pasojë për shkak të kësaj lodhjeje.

Presidenti Thaçi në takim me kryediplomaten suedeze, Margot Wallstorm, ka thënë se vonesa e BE’së për të afruar rajonin e Ballkanit Perëndimor është kërcënim për sigurinë.

“E kuptojmë që BE është e lodhur me zgjerimin. Por, aspirata e vendeve të Ballkanit Perëndimor për t’u bërë pjesë e BE-së nuk bën të pësojë për shkak të kësaj lodhjeje. Vonesa e BE-së për të afruar rajonin e Ballkanit Perëndimor është kërcënim për sigurinë. Vakumin që lë BE-ja po nxitojnë ta zënë ideologji tjera, nacionaliste dhe religjioze”, ka thënë presidenti Thaçi.

Në takim me kryediplomaten Presidenti Thaçi foli edhe për marrëdhëniet e Kosovës me shtetet fqinje, derisa tha se Kosova është angazhuar në procesin e dialogut me Serbinë dhe se tani është koha për një kualitet tjetër të dialogut në mënyrë që ky dialog të kthehet në proces pajtimi, miqësie dhe bashkëpunimi të mirë ndërfqinjësor në mes të dyja vendeve, transmeton Express.

Thaçi gjithashtu ka treguar se Kosova ka marrëdhënie të shkëlqyera me Suedinë.

“Suedia ka përkrahur Kosovën vazhdimisht dhe për këtë jemi mirënjohës përgjithmonë”, u shpreh presidenti Thaçi.

Ndërsa, nga Bashkimi Evropian, presidenti Thaçi ka thënë se po kërkojmë dialog të sinqertë dhe strategjik, që sjell integrimin e rajonit në BE.

Nga ministrja Wallström, presidenti Thaçi ka kërkuar përkrahje edhe për bindjen e pesë shteteve të mbetura të BE-së për njohjen e Kosovës.

Me rastin e fillimit të aktiviteteve për shënimin e “Javës për Persona të Pagjetur”, në vigjilje të shënimit të 27 Prillit – Dita e të Pagjeturve të Kosovës, Këshilli Organizativ i përbërë nga përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe shoqatave familjare do të bëjnë homazhe dhe vendosin lule pranë Përmendores dedikuar personave të zhdukur. 

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing