Familja është e shtrenjtë dhe dashuria për të nuk mbaron kurrë! Në këtë shoqëri që jetojmë, në këtë kohë moderne dhe bashkëkohore, të pakta janë ato familje të cilat jetojnë në bashkësi, mirëpo një traditë të tillë po e vazhdon familja Markaj nga fshati Osek Pashë e cila ka rreth 200 anëtarë. Për të tretin vit me rradhë kjo familje organizoi ceremoni familjare ku u takuan e festuan mes vete gjenerata të ndryshme.

Artikulli i plotë: Ja cila familje është një imazh i traditës dhe kulturës kosovare (Video)

Në një pjesë të lagjës Gerqar të komunës së Gjakovës ujërat e zeza kanë dalur në sipërfaqe. E kjo po i shqetëson banorët e kësaj ane të cilët thonë se ky problem është tash e gjashtë muaj dhe përkundër ankesave të tyre drejtuar organeve kompetente ende nuk është përmirësuar kjo gjendje.

Artikulli i plotë: Gjakovë, në rrugën “Xheladin Nushi” ujërat e zeza dalin në sipërfaqe (Video)

Përfaqësuesja e Kosovës në hendboll në konkurencën e femrave , po zhvillon fazën përgatitore në sallën e sportit “Shani Nushi” në Gjakovë nën drejtimin e selektorit Florent Beqiri .

Artikulli i plotë: Përfaqësuesja e Kosovës në Hendboll për femra po zhvillon fazën pregaditore në Gjakovë (Video)

Ka rënë dukshëm numri i shkurorëzimeve në komunën e Gjakovës. Sipas zyrtarëve të qendrës për punë sociale në gjashtë mujorin e parë të këtij viti janë paraqitur 35 kërkesa për shkurorëzim, ndërsa në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar ishin 50 kërkesa për shkurorëzim nga qiftet-bashkëshortore.

Artikulli i plotë: Gjakovë, 35 Kërkesa për shkurorëzim në 6 mujorin e vitit 2017 (Video)

Në master kursin që u mbajt në shkollën e muzikës "Lorenc Antoni" në Prizren morrën pjesë instrumentistë nga vendet e mesdheut, në mesin e të cilëve ishin edhe nxënësit e shkollës së muzikës “Prenka Jakova” nga Gjakova. Në mesin e 13 instrumentistëve më të mirë të këtij master kursi ishin edhe 9 instrumentist nga Gjakova.

Artikulli i plotë: 9 Nxënës të Shkollës së muzikës ''Prenk Jakova'' janë përzgjedhur për master kurse në Itali (Video)

Florid Gashi dhe Shkëlzen Goçi janë fituesit e edicionit të sivjetmë të kërcimeve nga Ura e Fshejtë në Gjakovë. Dyshja fitoi në stilin “Dallëndyshe” pasi grumbulluan secili nga 58.5 pikë. Ndërsa në stilin “në këmbë” fituan Kreshnik Bejra dhe Egzon Prenqi. Ky edicion ishte më i veçantë nga edicionet paraprake pasi gara iu dedikua tri legjendave të urës:  shkrimtarit Ali Podrimja si dhe dy kampionve të shumëfishtë Besim Mulliqi si dhe Sali Riza Gërqinës.

Artikulli i plotë: Gashi e Goçi triumfojnë në edicionin e 67-të të kërcimeve nga Ura e Fshajtë (Video)

Zgjodhën pikërisht sheshin, i cili mban emrin e tij për ta nderuar. Në pesëvjetorin e ndarjes nga jeta të poetit të madh shqiptar, Ali Podrimja, në këtë park kulturor u organizua mbrëmje e poezisë me program artistik.

Artikulli i plotë: Mbrëmje poetike në 5 vjetorin e ndarjes nga jeta të poetit Ali Podrimja (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing