Qytetarë të shumtë të Republikës së Kosovës, po kalojnë sivjet në pikën kufitare në Vërmicë për në shtetin Shqiptar. Këtë të dhënë e kanë konfirmuar zyrtarë nga Drejtoria Rajonale e Policisë Kufitare në Perëndim. Për shkak të fluksit të madh të qytetarëve kjo drejtori me 23 qershor ka vënë në funksion planin operativ sezoni veror 2017 në mënyrë që të ketë kontrollë të plotë dhe siguri të qytetarëve në lëvizje të lirë. 

Artikulli i plotë: Rritet fluksi i qytetarëve në vendkalimet kufitare (Video)

Gjithcka është gati për hapjen e kinemasë verore në Gjakovë. Që nga sonte, dy herë në javë, përgjatë tre muajve të verës pranë sheshit “Ali Podrimja” do të zhvillohen aktivitete të ndryshme artistike dhe filmike. Hapja zyrtare e këtij evenimenti kulturor, do të bëhet sonte nga ora 20:30.

“Ndërtimi i ekranit gjigant në Parkun Kulturor "Ali Podrimja" me dimensione 7 x 4 metra jep mundësinë për të shijuar në maksimum shfaqjet filmike gjatë kësaj vere. Kjo edhe përmes teknologjisë së fundit në video dhe zërim, speciale për ngjarjet në natyrë, thuhet në një postim në rrejtin social facebook të parkut kulturor “Ali Podrimja”./Tv Syri Vision/

 

 

 

Kinema nën qiellin e hapur. Kjo është pamja që ka marrë sheshi “Ali Podrimja” në qytetin e Gjakovës, që muaj më parë nisi si një ide, për t’u bërë tashmë një realitet. Gjatë tre muajve të verës, adhuruesit e filmit do të kenë mundësinë të shijojnë në këtë ambient të natyrës shfaqje të ndryshme filmike.

Artikulli i plotë: Mbrëmë në kinemanë verore u shfaq filmi "This Changes Everything" (Video)

Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani” ka bërë të gjitha përgatitjet për pranimin e studentëve të rinj. Të gjithë ata që duan të vazhdojnë studimet në këtë universitet publik, do të kenë afatin e konkurimit që nga data 10 korrik e deri me 17 korrik. Edhe në vitin akademik 2017/2018 do të jenë të njejtat programe studimore. 

Artikulli i plotë: Me 10 korrik UGJ “Fehmi Agani” do të hap konkursin për pranimin e studentëve të rinj (Video)

Sot, rreth orës 11:00, në komunën e Gjakovës, në rrugën “Shtjefën Gjecovi” është djegur shtëpia e familjes Krusha. Sipas banorëve dhe familjarëve, të lënduar nuk ka, por zjarri ka përfshirë gjithë shtëpinë duke shkaktuar dëme të mëdha materiale.

Një banor i lagjes ka njoftuar Brigadën e Zjarrfikësve, dhe ata kanë ardhur në vendin e ngjarjes menjëherë. Pas përpjekjve të shumta të zjarrfikësve dhe vetë banorëve të lagjes, zjarri është shuar.

Familjarët për Tv Syri Vision, kanë thënë se dyshojnë se shkaktar i këtij zjarri ka qenë rryma elektrike.

Pas ndaljes së zjarrit, në këtë rrugë janë parë edhe autoritetet policore./Tv Syri Vision/

 

 

Universiteti I Gjakovës “Fehmi Agani” aot ka nënshkruar marrëveshje bashkpunimi me Universitetin e Çanakale “Onsekiz Mart” të Turqisë. Qëllimi i kësaj marrëveshje është koordinimi i bashkëpunimit ndëruniversitar, përfshirë shqyrtimin e programeve të përbashkëta mësimore dhe shkëmbimin e personelit akademik.

Artikulli i plotë: UGJ “Fehmi Agani” nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin e Çanakale "Onsekiz Mart"...

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing