Në komunën e Gjakovës kanë qëndruar për vizitë përfaqësues të brigadëss së zjarrëfikësve të rajonit Sursee nga Zvicra si dhe anëtarë të shoqatës humanitare “Shoqëria”. Ata së pari u takuan me komandantin Pashtirk Xërxa ku u njoftuan nga afër për punën dhe sfidat me të cilat ballafaqohet brigada e zjarrëfikësve në Gjakovë. Vizitën e vazhduan edhe në kuvendin komunal, ku u takuan me kryetaren Mimoza Kusari- Lila. Mes tjerash në këtë takim biseduan për donacionet që janë dhënë deri më tani dhe bashkpunimet të cilat do të vazhdojnë në të ardhmen në mes të komunës së Gjakovës dhe Rajonit Sursee.

Artikulli i plotë: Vazhdon bashkpunimi në mes të komunës së Gjakovës dhe Rajonit Sursee të Zvicrës (Video)

“Zhvillimi i arsimit shqip në komunën e Gjakovës nga themelimi e deri në ditët e sotme” është projekti I radhës të cilin është duke e punuar Shoqata e Veteranëve të Arsimit në Gjakovë “7 Marsi”. Mirëpo sipas veteranëve të arsimit për botimin e këtij libri përveq bashkpunimit nevojitet edhe ndihma financiare.

Artikulli i plotë: Shoqata e Veteranëve të Arsimit “7 Marsi” vazhdon me projekte të reja (Video)

Tashmë është i ditur fakti se shumica e pensionistëve kosovarë, nuk janë të kënaqur me ligjin për skemat pensionale të financuara nga shteti, implementimi i së cilit nisi në fillim të vitit 2015.

Artikulli i plotë: MPMS po punon në plotësim-ndryshimin e ligjit për pensionet (Video)

Klubi I Pingpongut “Vëllaznimi” ka pritur për vizitë trajnerin profesional Shaban Cekiç nga Mali I Zi. Ai erdhi për herë të parë në Gjakovë dhe zgjodhi që të ndajë përvojën e tij me talentët e rinj gjakovar. 

Artikulli i plotë: Trajneri malazez Shaban Cekiç trajnon pinpongistët e Vëllaznimit (Video)

 

Në takimin e luajtur në sallën sportive “Shani Nushi” skuadra gjakovare Liburn e ka mposhtur Besën me rezultat 4-3.Kjo fitore ndaj Besës, e qon Liburnin në vendin e dytë në tabelën e Superligës së Kosovës.

Artikulli i plotë: Liburn ngjitet në pozitën e dytë të Superligës, mposht Besën me rezultat 4-3 (video)

Klubi Hendbollit Shqiponja priti në Gjakovë klubin e Hendbollit Prishtina. Kjo ndeshje dha një lojë mjaft interesante, pati shumë rivalitet e në fund u fitua nga skuadra mysafire me vetëm një golë dallim, por mjaftueshëm sa për të dëshmuar forcën se Prishtina po e kontrollon këtë edicion të superligës.

Artikulli i plotë: Hendboll, Shqiponja 27:28 Prishtina (Video)

 

Nën organizmin e bibliotekës së qytetit “Ibrahim Rogova”, lexues, krijues dhe pasionantë shënuan ditën botërore të librit. Me këtë rast u ndanë shpërblime për lexuesit e rregullt të librit si dhe u dhuruan libra për bibliotekën.

Artikulli i plotë: Shënohet dita botërore e librit, këtë vit dhurohen më pak libra për bibliotekën (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

kontakt info:

Rruga: Kolë LLeshi nr28

Gjakovë
Kosovë
50000
Email: info@syri-vision.tv

Telefoni: +381390329777

Celular: +37744666190

marketing