Shqipëria është fshehur nga bota për 50 vjet, por tashmë ky vend i bukur po shfaq magjinë e tij, raporton Lesley Bellew për “worldofcruising.co.uk”. Në reportazh flitet për bukurinë përrallore të vendit tonë dhe për disa kuriozitete që njerëzit duhet t’i dinë përpara se të vizitojnë Shqipërinë.

Artikulli i plotë: Vendi që koha (gati) e harroi: Shqipëria, një atraksion i fshehur turistik

Sot behën nëntë të vjet nga tragjedia e Gërdecit. Shpërthimi që tronditi fshatin e Tiranës, la të vdekur 26 persona, e 300 të tjerë u plagosën. Shpërthimi që ndodhi në punishten e demontimit të armëve, dëmtoi edhe qindra banesa të zonës përreth.

Artikulli i plotë: Nëntë vjet nga tragjedia e Gërdecit

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, është takuar të mërkurën në Helsinki me kryetaren e Parlamentit të Finlandës Maria Lohela me të cilën vlerësuan marrëdhëniet shumë të mira mes dy vendeve, si dhe shprehën gatishmërinë për të vazhduar bashkëpunimin në arsim, turizëm dhe ekonomi.

Artikulli i plotë: Finlanda mbështet integrimin evropian të Shqipërisë

Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë (LSDM) i ka bërë thirrje të martën VMRO-DPMNE-në të Nikola Gruevskit që të mbështesë programin për qeverinë e re, Prokurorinë Speciale dhe të pranojë faktin se ka mbetur në opozitë, ndërsa kërkuan nga presidenti George Ivanovi që t’ia dorëzojë mandatin Zoran Zaevit dhe të mos mbrojë krimin dhe interesat e ngushta të udhëheqjes së VMRO.

Artikulli i plotë: LSDM: Gruevski në opozitë, ta pranojë realitetin

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, në krye të delegacionit zyrtar, u nis sot drejt Azerbajxhanit për të marrë pjesë në Forumin e 5-të Global të Bakusë me temë: “E ardhmja e marrëdhënieve ndërkombëtare: Pushtet dhe interesa.”

Artikulli i plotë: Nishani merr pjesë në Forumin e 5-të Global të Bakusë

Kanë hyrë në fuqi tarifat që do të paguhen për kategoritë shtesë të patentave në Shqipëri, të cilat do të aplikohen për 15 kategoritë e lejeve të drejtimit, që përcaktohen në udhëzimin e Ministrisë së Transporteve.

Artikulli i plotë: Hyjnë në fuqi tarifat e reja për patentat në Shqipëri

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing