Dje rreth ores 12:00 policia në Gjakovë ka marr informatë për të shtëna me armë zjarri në bjeshkët e fshatit Babaj i Bokës. Policia menjëherë ka dal në vendin e ngjarjes dhe aty nga dëshmitarët është kuptuar se ishte plagosur me armë zjarri një femër me inicialet N.L e moshës 39 vjeqare, shtetase e Shqipërisë e cila nga personat në vend ngjarje ishte sjellur në spitalin e Gjakovës për trajtim mjeksorë.
Artikulli i plotë: Plagoset me armë zjarri një femër në bjeshkët e Babaj të Bokës,viktima jashtë rrezikut për jetë...

Ka përfunduar Kampionati Ballkanik për femra U17. Pas pesë ditë ndeshjesh mjaft interesante të cilat u zhvilluan në sallën e sporteve “Shani Nushi” në Gjakovë, përfaqësuesja e Malit të Zi arriti të shpallet Kampion Ballkanik pa asnjë humbje.

Artikulli i plotë: Mali i zi Kampione Ballkanike në volejboll për femra U17 )

E filluan aksionin tek stacioni i autobusëve. Të gjitha njesitet relevante të stacionit policor në Gjakovë si dhe njesitet rajonale sot kanë dalur në teren për të realizuar fushatën vetëdijesuese “Së bashku për një siguri më të madhe”.

Artikulli i plotë: Njesitet e stacionit policor në Gjakovë fillojnë fushatën “Së bashku për një siguri më të madhe”...

Një tjetër rrugë që është duke u rregulluar po I shtohet infrastrukturës së përgjithshme në qytetin e Gjakovës. Bëhet fjalë për rrugën “Nimon Ferizi” ecila është në afërsi të shkollës fillore “Yll Morina”.

Artikulli i plotë: Ja cilat janë projektet infrastrukturore që po realizohen këto ditë në qytetin e Gjakovës (Video)

Sot filluan punimet për ndërtimin dhe asfaltimin e rrugës e cila lidh fshatin Molliq me pjesën turistike të Potokut. Për të inspektuar fillimin e këtyre punimeve erdhi kryetari I komunës së Gjakovës Ardian Gjini së bashku me drejtorin për shërbime publike Shkumbin Kastratin.

Artikulli i plotë: Filluan punimet për asfaltimin e rrugës që lidh fshatin Molliq-Potok (Video)

Pas marrëveshjes së arritur me Kuvendin Komunal të Gjakovës, për mirëmbajtjen e parqeve në këtë qytet, po kujdeset Kompania Rajonale e Mbeturinave “Cabrati.

Artikulli i plotë: Qela: KRM "Çabrati" po angazhohet maksimalisht për mirëmbajtjen e hapësirave të gjelbra në Gjakovë...

Banorët e fshatit Ujz 2 të komunës ë Gjakovës kanë hallë me infrastrukturë. Përveq rrugës atyre iu mungon edhe rrjeti i ujësjellësit si dhe kanë një rrjet të dobët të energjisë elektrike. Mirëpo sipas zyrtarëve komunal shumë shpejt në këtë fsaht do të bëhet asfaltimi i rrugës “Martirët e Ujzit”

Artikulli i plotë: Banorët e fshatit Ujz 2 kanë halle me infrastrukturë të përgjithshme (Video)

Organizata joqeveritare “Roma in Action” dhe ajo “Ec Vetë” së bashku me zyrën e punësimit dhe zyrën për komunitete dhe kthim në Gjakovë, kanë mbajtur takim me të rinj të komuniteteve jo-shumicë. Ishte ky një sesion informues lidhur me shpalljet e fundit nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale.

Përfaqësuesi nga zyra e punësimit në Gjakovë, ka dhënë detaje rreth programit për praktikë në punë, pjesë e të cilit mund të bëhen të të rinj dhe të reja të Kosovës pa dallim.

 Pallaska ka dhënë detaje edhe për programin e subvencioneve për plan biznese.

Këto mundësi për punësim dhe subvencione, përkrahen nga GIZ-i gjerman dhe UNDP, dhe implementohen nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale. Detajet rreth këtyre shpalljeve gjenden edhe në faqen zyrtarë të ministrisë përkatëse./Tv Syri Vision/

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing