Presidenti Hashim Thaçi është takuar sot me ministren e Jashtme të Suedisë, Margot Wallstorm, me të cilën ka biseduar rreth zhvillimeve në rajon, dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, por edhe për procesin e integrimit në BE, për të cilën Thaçi tha se BE’ja është lodhur me zgjerim, mirëpo aspirata e vendeve të Ballkanit Perëndimor për t’u bërë pjesë e familjes europiane nuk bën të pasojë për shkak të kësaj lodhjeje.

Presidenti Thaçi në takim me kryediplomaten suedeze, Margot Wallstorm, ka thënë se vonesa e BE’së për të afruar rajonin e Ballkanit Perëndimor është kërcënim për sigurinë.

“E kuptojmë që BE është e lodhur me zgjerimin. Por, aspirata e vendeve të Ballkanit Perëndimor për t’u bërë pjesë e BE-së nuk bën të pësojë për shkak të kësaj lodhjeje. Vonesa e BE-së për të afruar rajonin e Ballkanit Perëndimor është kërcënim për sigurinë. Vakumin që lë BE-ja po nxitojnë ta zënë ideologji tjera, nacionaliste dhe religjioze”, ka thënë presidenti Thaçi.

Në takim me kryediplomaten Presidenti Thaçi foli edhe për marrëdhëniet e Kosovës me shtetet fqinje, derisa tha se Kosova është angazhuar në procesin e dialogut me Serbinë dhe se tani është koha për një kualitet tjetër të dialogut në mënyrë që ky dialog të kthehet në proces pajtimi, miqësie dhe bashkëpunimi të mirë ndërfqinjësor në mes të dyja vendeve, transmeton Express.

Thaçi gjithashtu ka treguar se Kosova ka marrëdhënie të shkëlqyera me Suedinë.

“Suedia ka përkrahur Kosovën vazhdimisht dhe për këtë jemi mirënjohës përgjithmonë”, u shpreh presidenti Thaçi.

Ndërsa, nga Bashkimi Evropian, presidenti Thaçi ka thënë se po kërkojmë dialog të sinqertë dhe strategjik, që sjell integrimin e rajonit në BE.

Nga ministrja Wallström, presidenti Thaçi ka kërkuar përkrahje edhe për bindjen e pesë shteteve të mbetura të BE-së për njohjen e Kosovës.

Në Ditën Ndërkombëtarëve të Zjarrfikësve, ky shërbim në vendin tonë përballet me gjendje të palakmueshme dhe mjaft të rëndë në të gjitha aspektet, si organizimi, menaxhimi, kapacitetet teknike, resurset njerëzore etj.

Artikulli i plotë: Zjarrfikësit në Kosovë letër të hapur kryeministrit: Ja në çfarë kushte po punojmë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, sot do të bëjë homazhe tek varrezat e figurave të rëndësishme historike. Dy ditë pas kthimit nga Franca, ku qëndroi i ndalur për rreth katër muaj, Haradianj do të nderojë komandantët e rënë të UÇK-së, ish-bashkëluftëtarët e tij dhe ish-presidentin Rugova.

Vendet ku Haradinaj do të bëjë homazhe sot:

11:00, Homazhe te shtatorja e Zahir Pajazitit, Prishtinë,

11:20, Homazhe në Velani te varri i ish-presidentit Rugova,

12:00, Prekaz, homazhe ne kompleksin e Jasharajve,

13:00, Homazhe në Meje, Gjakovë

 

14:00, Homazhe në Gllogjan

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka porositur bashkëpartiakët e tij që të vazhdojnë të punojnë për të mirën e vendit, t’i lëvizin proceset para pavarësisht se çfarë do të ndodh me të në gjykimin e së enjtes në Colmar të Francës. Haradinaj këtë porosi ia ka lënë shefit të Grupit parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj.

Artikulli i plotë: Një ditë para seancës gjyqësore, Haradinaj porosi për Kosovën

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

kontakt info:

Rruga: Kolë LLeshi nr28

Gjakovë
Kosovë
50000
Email: info@syri-vision.tv

Telefoni: +381390329777

Celular: +37744666190

marketing