Ministri I kulturës rinisë dhe sportit Kujtim Gashi me bashkëpunëtorë ka qëndruar për vizitë në qytetin e Gjakovës. Fillimisht ai është takuar me anëtarët e këshillit të veprimit rinor lokal dhe përfaqësues të disa organizatave rinore.

Artikulli i plotë: Gashi: Ministria e sportit do ti del në ndihmë KF "Vëllaznimi-t" që të rikthehet në Superligë...

Në pallatin e Kulturës “Asim Vokshi”  u bë promovimi I librit “Fillet e transportit në Gjakovë (1909-1950) nga autori Emin Rizvanolli I cili arriti të përgatisë këtë monografi për gati dy dekada.

Artikulli i plotë: Emin Rizvanolli promovoi librin “Fillet e transportit në Gjakovë (1909-1950) (Video)

Është hapur konkursi I aplikimit për pranimin e studentëve të rinj për vitin e ri akademik  2018/2019. Në Universitetin e Gjakovës “Fehmi Agani” për këtë vit akademik parashihen të regjistrohen 524 studentë.

Artikulli i plotë: Është hapur konkursi për pranimin e studentëve për vitin e ri akademik 2018/2019, afati për...

Një pamje ndryshe e mori qendra e qytetit të Gjakovës përgjatë fundjavës. Kjo për faktin se u bë ekspozimi I veturave klasike nga ponarë të qyteteve të ndryshme të Kosovës. Organizatorë të këtij evenimenti ishte Oldtimer Club “Gjakova”, kurse mbështetës të tij ishin Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në Gjakovë dhe Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit.

Artikulli i plotë: Në Gjakovë u ekspozuan 20 vetura Old Timer (Video)

Katër nxënës të gjimnazit “Hajdar Dushi” të udhëhequr nga drejtori Bedri Cahani kanë qëndruar dhjetë ditë për vizitë  në shtetet e Bashkuara të Amerikës, konkretisht në shtetin e Iowas dhe qytetin Fort Dodge.

Artikulli i plotë: Gjimnazisti i sapo diplomuar Miftar Pozhari përfiton bursë të plotë studimi në “Iowa Central...

Qytetarët e Gjakovës natën e dytë të festës së miqësisë e filluan me ndjekjen e ndeshjes Brazil-Belgjikë në ekran. Më pas mbrëmja filloj me muzikë të zhanrit rok. Të gjithë të pranishmit patën mundësinë që të dëgjojnë këngë të ndryshme nga rokeri BB Poqi. Nën ritmin e këngës dhe shijes së birrës Elbar si dhe pijeve të tjera freskuese famijarë e të rinjë e shijuan këtë mbrëmje verore. Festa dedikuar miqësisë së vërtetë, po mirëpritet nga qytetarët të cilët thanë se kanë ardhur për të kaluar një mbrëmje të mrekullueshme nën shoqërinë e miqve të tyre dhe muzikës live.

Në këtë mbrëmje I pranishëm ishte edhe kryeyari I komunës së Gjakovës Ardian Gjini dhe bashkëpunëtorët e tjerë komunal. Por përveq këtij evenimenti në qytetin e Gjakovës përgjatë sezonit veror do të ketë edhe festa të tjera.

Por atmosfera u ndez edhe më shumë kur në skenë doli këngëtari gjakovar Valon Shehu I cili me performancën e tij fantastike bëri që edhe publiku të këndoj bashkë me të. Të gjithë të pranishmit patën mundësinë që deri në orët e vona të argëtohen me këngë të ndryshme të muzikës së mirëfilltë shqiptare.

Kjo mbrëmje u gërshetua me një atmosferë miqësore, argëtuese dhe mbi të gjitha me muzikë të përzgjedhur. Festa e miqësisë e cila po mbahet tek pazari I vjetër do të vazhdojë sonte dhe neser ku do të performojnë artistë të skenës shqiptare./TV Syri Vision/

Në seancën e fundit të kuvendit të Kosovës deputetja Mimoza Kusari Lila në deklaratën e saj mes tjerash ka thënë se është bërë abuzimi i parasë publike në ndërmarrjen rajonale “Radoniqi” në Gjakovë, në rastin e ndërtimit të Restaurant “Liqeni i Dukagjinit” në zonën e mbrojtur të liqenit dhe sipas saj ky objekt është pa leje dhe me një mori shkeljesh tjera mjedisore. Ishin këto deklarata të cilat bënë që sot kryeshefi ekzekutiv I kompanisë rajonale të ujësjellësit “Gjakova” Ismet Ahmeti së bashku me bordin e drejtorëve të dalin në një konferencë për media.

Artikulli i plotë: KRU “Gjakova” reagon ndaj deklaratave të deputetes Kusari-Lila (Video)

Ka filluar edicioni i 6-të i manifestimit letrar ndërkufitar "Muzat e Alpeve 2018" I organizuar nga Shoqata Rajonale e Shkrimtarëve nga Kosova, Mali i Zi dhe Shqipëria “TEUTA”. E pikëtakimi I shkrimtarëve dhe dashamirëve të fjalës së shkruar ishte qyteti I Gjakovës konkretisht salla solemne e pallatit të Kulturës

Artikulli i plotë: Edicioni I 6-të I manifestimit letrar “Muzat e Alpeve” nis në Gjakovë (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing