Ky është momenti i gëzimit të nxënësve të shkollës fillore “Fan S.Noli” nga fshati Dujakë i komunës së Gjakovës, me rastin e fitores së titullit të Kampionit Ballkanik në futsall në konkurecën e meshkujve.

Artikulli i plotë: Shkolla “Fan S.Noli” shpallet kampion Ballkanik në futsall, titulli i parë për Kosovën në këtë...

U bë inaugurimi i fushës sintetike të futbollit në Shkugëz. Hapjen zyrtare të këtij projekti e bënë ministri i kulturës rinisë dhe sportit Kujtim Gashi, kryetari i komunës së Gjakovës Ardian Gjini dhe kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi.

Artikulli i plotë: Inaugurohet fusha sintetike e futbollit dhe hapet akademia e Vëllaznimit “Naim Kryeziu” (Video)

Në kullën e Abdullah Pash Drenit gjegjësisht në muzeun historic në Gjakovë u hap ekspozita e titulluar "Trashegimia në syrin e fëmijëve". Dashamirët e artit patën mundësinë të shohin punime të ndryshme të cilat kryesisht temë të përbashkët kishin objektet të cilat janë trashëgimia kultutore e qytetit të Gjakovës. 

Artikulli i plotë: Hapet ekspozita “Trashëgimia në syrin e fëmijëve” (Video)

Tashmë gropave në rrugën Fitim Domi në paralagjen e qytetit Dardania do t’iu vije fundi. Kjo për faktin se sot filluan punimet për rregullimin dhe asfaltimin e kësaj rruge .

Artikulli i plotë: Filluan punimet për asfaltimin e rrugës “Fitim Domi” në lagjen Dardania (Video)

Është bërë rihapja zyrtare e pishinës Arbi në Qerim të Gjakovës. Në ceremoninë inauguruese morën pjesë familjar, miq dhe qytetarë të cilët erdhën për të përgëzuar familjen Perkola e cila ka investuar në këtë projekt.

Artikulli i plotë: Rihapet zyrtarisht pishina “Arbi” në Qerim të Gjakovës (Video)

Në pasditen e sotme ka filluar demolimi i urës në rrugën Gaspër Karaqi apo siç është e njohur ndryshe edhe si ura tek rrethrrotullimi në dalje drejt Prizrenit.I pranishëm me fillimin e këtyre punimeve ishte edhe kryetari i Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini i cili me këtë rast ka kërkuar nga qytetarët që të kenë mirëkuptim për tollovinë që do të krijohet në trafik dhe se finalizimi i këtyre punimeve ka rezultate afatgjata.

Artikulli i plotë: Demolohet ura në dalje për Prizren, përurohet një tjetër projekt infrastrukturor (Video)

Njëzet vjetori i  çlirimit të Gjakovës mblodhi personalitete nga fusha e shëndetësisë, arsimit, shkencës, kulturës, ekonomisë, artit dhe sportit. E gjithë kjo u organizua nga komuna e Gjakovës e cila në shenjë nderimi për kontributin e dhënë ndau mirënjohje  për 180 personalitete me prejardhje nga ky qytet, kontributi i të cilëve është shtrirë në nivel vendi por edhe jashtë kufijve të Kosovës.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës nderon 180 personalitete me mirënjohje “Nderi i Gjakovës” (Video)

Kryetari i komunës së Gjakovës Ardian Gjini ka pritur për vizitë drejtoreshën e zyrës për demokraci dhe qeverisje në USAID, Christina Davis. Gjatë këtij takimi u fol për projektet të cilat janë realizuar falë bashkpunimit ndërmjet komunës dhe USAID-it e që kanë të bëjnë me transparencën, llogaridhënien dhe efektivitetin e poashtu edhe për përmirësimin e procesit të prokurimit komunal.

Artikulli i plotë: Inaugurohet zyra e avansuar e prokurimit që promovon transparencën, efikasitetin dhe...

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing