Në ditën e shënuar për Gjakovën shkolla fillore "Dëshmorët e Kombit" në Shqiponjë shënoi 48 vjetorin e themelimit. Pjesëtarët e këtij institucioni arsimor u shprehën krenarë për emrin që mbajnë.

Artikulli i plotë: Shkolla fillore “Dëshmorët e Kombit” në Shqiponjë shënoi 48 vjetorin e themelimit (Video)

Sot në Gjakovë është shënuar dita e dëshmorëve .Me këtë rast veteranë të OVL të UCK kanë bër homazhe te lapidary shokët e lirisë dhe te varrezat e dëshmorëve. Kryetari i kësaj organizate sadir Hoxha e ka vlerësuar lartë sakrificën e Dëshmorëve dhe kontributin e dhënë nga luftëtarët e lirisë .

Artikulli i plotë: OVL-UÇK dhe subjekte politike bëjnë homazhe për ditën e dëshmorëve (Video)

Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila, ka bërë me dije se zgjidhja e problemeve të vendit ka qenë arsyeja kryesore e arritjes së koalicionit parazgjedhor me Lidhjen Demokratike të Kosovës.
Artikulli i plotë: Mimoza Kusari - Lila deklarohet për koalicionet parazgjedhore (Video)

Është e para që po përdor këtë aparat digjital, për të nxjerrur një certifikatë të lindjes, Në fakt përmes këtij aparati, tash e tutje cdo qytetar i komunës së Gjakovës në cdo kohë, do të ketë mundësi të nxjerrë dokumente të gjendjes civile, përmes kartelës së identifikimit, pa patur nevojë të futet brenda sektoreve që ofrojnë një shërbim të tillë brenda inistitucionit të komunës.

Artikulli i plotë: Gjakova bëhet me aparat digjital për dokumente të gjendjes civile (Video)

Kryetari i Partisë së Partisë Demokratike të Kosovës, njëkohësisht kryetari i kuvendit Kadri Veseli ka marrë pjesë në memorialin përkujtimor në fshatin Jabllanic të Komunës së Gjakovës ku u përkujtuan 33 dëshmorët e rënë.

Veseli ka shfrytëzuar këtë memorial që ta përdorë për fushatë zgjedhore ku mes tjerash përshëndeti siç tha ai nipin e Shqiponjës kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj.

“Me vjen mire qe është këtu dhe e përshëndesë atë që është nip i Shqiponjës, kryeministrin Ramush Haradinaj”, ka thënë Veseli.

Në këtë memorial e pranishme ishte edhe kryetarja e Komunës së Gjakovës, e cila në koalicion parazgjedhor është futur me Lidhjen Demokratike të Kosovës.

 

Në shkollën e muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, është mbajtur koncerti i radhës recital. Kësaj here, protagonist i kësaj mbrëmjeje muzikore ishte Ermal Kabashi, kitarist, dhe nxënës i këtij institucioni.

Artikulli i plotë: Kitaristi Ermal Kabashi me koncert recital në Gjakovë (Video)

Policia e Kosovës ka njoftuar se në orët e para të së mërkurës, konkretisht rreth orës 02:00, janë dëgjuar të shtëna armësh në fshatin Ratkoc. Nga të shtënat ka humbur jetën një person i gjinisë mashkullore rreth 25 vjeç.

Artikulli i plotë: Vrasje në Rahovec, vdes një person i moshës 25-vjeçare

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing