Dhimbjet e periodave janë diçka që mund të prekin çdo femër. Shumë prej nesh, gjatë kohës që krizat fillojnë, preferojmë të rrimë shtrirë në krevat dhe të mbuluar. Kjo do të thotë se disa herë do të jemi të detyruar të humbasim gjëra si puna, shkolla, daljet jashtë me miqtë e shumë të tjera.

Artikulli i plotë: Dhimbje gjatë ciklit menstural? Ja si të qetësoheni

Gluteni shfaqet, në disa variante, në të gjitha ushqimet e mira: biskota, pica, birrë dhe sigurisht te buka. Por tani një kardiolog është këtu për të na treguar që ushqimet tona me bazë gluteni janë në të vërtetë toksike dhe që ka vetëm një lloj të shëndetshëm buke, mes të gjithave.

Artikulli i plotë: Ky është lloji i vetëm i bukës që duhet të hani, sipas një kardiologu

Mbrëmë shkencëtarët kanë thënë se kanë zbuluar një ilaç të ri që mund të ndihmojë në reduktimin e rrezikut të sulmeve në zemër dhe t’i zvogëlojë vdekjet nga kanceri, e kjo sipas tyre, është vlerësuar si zbulim drejt “një epoke të re terapeutike”.

Artikulli i plotë: Ilaçi i ri që parandalon sulmet në zemër dhe kancerin

Në verë të gjithë mendojnë të shkojnë ne plazh, të notojnë, te qetësohen dhe patjetër te marrin edhe ngjyrë. Gjatë kësaj periudhe bëni mirë të konsumoni edhe ushqimet që përmbajnë beta karotën (të cilat aktivizojnë melaninën, pigmentin e ngjyrës se lëkurës), vitaminën C ose E (që shmangin plakjen e lëkurës dhe minerale) që riparojnë dëmtimet që sjell dielli dhe favorizojnë rigjenerimin e qelizave. Por, cila është lista me ushqimet qe duhet te konsumoni me tepër?

Artikulli i plotë: Ushqimet që ju ndihmojnë të merni ngjyrën e duhur të lëkurës

Pas moshës 40 vjeç metabolizmi ngadalësohet dhe hormonet ndryshojnë. Ja pse ndër hapat më të rëndësishëm për të bërë fillimisht është ndryshimi i dietës ushqimore, duke përzgjedhur ushqime të cilat falë përmbajtjes së tyre të lartë në fibra, antioksidantë dhe vitamina, kthehen në aleatin tonë kryesor të mirëqenies trupore por edhe mendore

Nga avokado te kungulli, ushqimet e duhura për personat mbi 40 vjeç. Janë nëntë ushqime të pasura me substanca të dobishme dhe super të shëndetshme për organizmin, me konsumimin e të cilave ndihmojmë të ruajmë format trupore po kështu i kthejmë në aleate kryesore të mirëfunksionimit të aparatit tretës.

Studime të shumta evidentojnë se pas moshës 40 vjeç metabolizmi ngadalësohet dhe hormonet ndryshojnë. Ja pse ndër hapat më të rëndësishëm për të bërë fillimisht është ndryshimi i dietës ushqimore, duke përzgjedhur ushqime të cilat deri dje i keni evituar apo paradoksalisht nuk i keni konsumuar.

Falë përmbajtjes së tyre të lartë në fibra, antioksidantë dhe vitamina, kthejmë ushqimin në aleatin kryesor të mirëqenies trupore por edhe mendore.

Avokado
Lakra
Dredhëza
Thjerrëza
Arra
Vaj ulliri
Domate të pjekura
Salmon
Kunguj. 

Në një kohë kur do të dukesh sa më e dobët, barku të tregon sikur ke edhe 5 kile më shumë. Përveç kësaj, është edhe një ndjesi parehatie që të mërzit gjithë ditën. Por ka një lajm të mirë për këto çrregullime të vazhdueshme dhe të bezdisura të barkut.

Artikulli i plotë: Keni fryrje barku? Ja çfarë duhet të pini për ta eliminuar
marketing