Edhe pse jemi në atë fazë të vitit ku limoni nuk është fruti i stinës, sërish nuk mund të rrimë pa e blerë. Ky frut çudibërës mund të quhet pa frikë si mbreti i agrumeve dhe gjen përdorime të jashtëzakonshme në kuzhinë dhe jo vetëm. Limoni jep një shije të freskët sallatës, qëndron shumë mirë si shoqërues i peshkut dhe mishit, si dhe u jep një shije të veçantë ëmbëlsirave. Përmbajtja e lartë në vitaminë C dhe antioksidantë e shëndërrojnë limonin në një ingredient të rëndësishëm që nuk duhet të mungojë në ritualin e bukurisë, sidomos në maskat që eleminojnë pikat e zeza dhe njollat kafe nga lëkura. Por jo më pak i rëndësishëm dhe efektiv mbetet përdorimi i tij edhe në trajtimin e celulitit.

Por e keni çuar në mend se limoni mund të bëjë mrekulli edhe për këmbët tuaj?

Shumë njerëz e hedhin në përgjithësi lëkurën e limonit, por pasi të lexoni recetën e mëposhtme do të mendoheni dy herë para se të bëni diçka të tillë. Lëkura e limonit përmban 10 herë në shumë vitaminë C se vetë përmbajtja e frutit. Grini lëkurën e një limoni në rende, bashkojeni me një lugë çaji vazelinë dhe me ndihmën e një spatule ose me gishta shpërndajeni në gjithë sipërfaqen e këmbës, duke masazhuar më së shumti pjesën e thembrave dhe mbathni një palë çorape pambuku. Të nesërmen në mëngjes do të ndiheni më të çliruar dhe thembrat e plasaritura do të jenë hidratuar.

Moti më i ngrohtë mund t’ju shtyjë që t’i futni në frigorifer shumicën e ushqimeve për t’i mbajtur të freskët, por të vendosësh bukën, domatet dhe madje edhe tortën në frigorifer është një ide e keqe, thuhet sipas ekspertëve.

Artikulli i plotë: Kurrë mos i futni këto ushqime në frigorifer

Të pakënaqura me format e tyre, femrat u nënshtrohen dietave drastikeve për të arritur pamjen që dua. Sikur të ishte kaq e thjeshtë të gjitha do të ishim modele, por veç stilit të jetesës e regjimit ushqimor, gjenet janë ato që përcaktojnë format e konstruktin e çdo njeriu.

Artikulli i plotë: Sa minuta duhet të ecni në ditë për të rënë 1 kilogramë në javë

Jetojmë në një shoqëri të orientuar drejt konsumit, që na shtyn të blejmë produkte për të cilat nuk kemi nevojë, shumica e të cilave janë të mbushura me kimikate të rrezikshme.

Artikulli i plotë: Këta janë përbërësit e përditshëm toksikë që po helmojnë ju dhe fëmijët tuaj

Dëshironi të keni lëkurë pa rrudha dhe të bukur? Hani shalqinj.

Ekspertët thonë se shalqinjtë janë të paketuar me vitamina të cilat ju ndihmojnë që të qëndroni të hidratuar dhe të keni një lëkurë më të pastër.

Madje një kompani në Britani ka filluar të mbushë shishe me lëng shalqiri për kujdesin e fytyrës, dhe thotë se shitjet janë duke eksploduar

Kjo është arsyeja pse duhet të shtoni shalqinj në dietën tuaj:

Për një lëkurë të mrekullueshme

Tuli i lëngshëm i shalqirit është perfekt për lëkurën. Ne duke u plakur humbim kolagjen – arsyeja kryesore pse lëkura fillon të rrudhet. Shalqinjtë janë të paketuar me beta-karotinë, e cila ju ndihmon që ta përmirësoni dëmin. Hani shalqinj për një lëkurë më të bukur!

Shumë pajisje moderne u mendua se do të na ndihmonin të përfundonim punën më shpejt dhe në këtë mënyrë ne do të kishim më shumë kohë të lirë. Por duket se ndodhi e kundërta – punonjësit punojnë po aq orë – por prodhojnë më shumë – ka edhe nga ata që e marrin punën me vete dhe e mbyllin në shtëpi.

Artikulli i plotë: 3 mënyra si të mos stresoheni për punën kur jeni me pushime

Dëshironi të keni lëkurë pa rrudha dhe të bukur? Hani shalqinj.

Ekspertët thonë se shalqinjtë janë të paketuar me vitamina të cilat ju ndihmojnë që të qëndroni të hidratuar dhe të keni një lëkurë më të pastër.

Madje një kompani në Britani ka filluar të mbushë shishe me lëng shalqiri për kujdesin e fytyrës, dhe thotë se shitjet janë duke eksploduar

Kjo është arsyeja pse duhet të shtoni shalqinj në dietën tuaj:

Për një lëkurë të mrekullueshme

Tuli i lëngshëm i shalqirit është perfekt për lëkurën. Ne duke u plakur humbim kolagjen – arsyeja kryesore pse lëkura fillon të rrudhet. Shalqinjtë janë të paketuar me beta-karotinë, e cila ju ndihmon që ta përmirësoni dëmin. Hani shalqinj për një lëkurë më të bukur!

Njëri nga shkaqet që shumica e duhanxhinjve nuk i harrojnë ato shprehi të pashëndetshme është frika nga shëndoshja (shtimi në peshë). Në të vërtetë, afro 80 për qind e duhanxhinjve të cilët vendosin ta lënë duhanin shëndoshen mesatarisht për 7 kilogramë.

Artikulli i plotë: Përse ish-duhanxhinjtë shëndoshen?

Përbërësit:

½ një filxhan çaji uthull

½ një filxhan çaji shampo

½ filxhan çaji vaj ulliri (ose ndonjë lloj vaji tjetër)

Përgatitja:

Hidhni të gjithë përbërësit në një shishe spraji. Tundeni shishen mirë 
që përbërësit të kombinohen plotësisht. Hidheni atë në të gjitha 
ambjentet e shtëpisë ku ka mushkonja apo insekte të tjera.

Nuk keni pse të shqetësoheni për fëmijët apo pjesëtarët e tjerë, sepse 
nuk shkakton anjë lloj problemi shëndetësor. Ky sprej ka aftësinë t’i 
eliminojë insektet në një kohë shumë më të shkurtër

marketing