Jetojmë në një shoqëri të orientuar drejt konsumit, që na shtyn të blejmë produkte për të cilat nuk kemi nevojë, shumica e të cilave janë të mbushura me kimikate të rrezikshme.

Artikulli i plotë: Këta janë përbërësit e përditshëm toksikë që po helmojnë ju dhe fëmijët tuaj

Shumë pajisje moderne u mendua se do të na ndihmonin të përfundonim punën më shpejt dhe në këtë mënyrë ne do të kishim më shumë kohë të lirë. Por duket se ndodhi e kundërta – punonjësit punojnë po aq orë – por prodhojnë më shumë – ka edhe nga ata që e marrin punën me vete dhe e mbyllin në shtëpi.

Artikulli i plotë: 3 mënyra si të mos stresoheni për punën kur jeni me pushime

Shijet varen nga metodat e bërjes së djathit. Disa djathëra kanë shije frutash të thata e madje edhe mjalti. Artizanët e djathit krijojnë kombinime të ndryshme shijesh për të shtuar larmishmërinë. Në Wisconsin psh, ata miksojnë boronicë të kuqe me chipotle të tymosur për të krijuar një djathë që shijon si salcë barbecue. Ekziston edhe një djathë I vjetër dhie me kakao, shkruan CRI.

Artikulli i plotë: Fakte të mrekullueshme për djathin

Përbërësit:

½ një filxhan çaji uthull

½ një filxhan çaji shampo

½ filxhan çaji vaj ulliri (ose ndonjë lloj vaji tjetër)

Përgatitja:

Hidhni të gjithë përbërësit në një shishe spraji. Tundeni shishen mirë 
që përbërësit të kombinohen plotësisht. Hidheni atë në të gjitha 
ambjentet e shtëpisë ku ka mushkonja apo insekte të tjera.

Nuk keni pse të shqetësoheni për fëmijët apo pjesëtarët e tjerë, sepse 
nuk shkakton anjë lloj problemi shëndetësor. Ky sprej ka aftësinë t’i 
eliminojë insektet në një kohë shumë më të shkurtër

Nëse keni gjithmonë probleme me pagjumësinë, filloni të shqetësoheni dhe të gjeni një zgjidhje.

Ekspertët në SHBA, kanë zbuluar se të qenit insomeniak, ndikon aq shumë në kontrollin e sheqerit në gjak dhe urinë madje edhe tek personat të cilët kanë shëndet të plotë, njofton Klan Kosova.

Po ashtu të mos bërit të paktën shtatë orë gjumë, njerëzve iu sjell nervozizëm dhe tejet lodhje.

Për pasojë një natë e keqe me gjumin, bëhet e ditur që ndikon edhe në memorien e njeriut.

Lidhja midis gjumit dhe kujtesës ka qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë dhe një teori e besueshme është se gjatë gjumit të thellë truri juaj lëviz kujtime afatshkurtra, të mbledhura atë ditë, në ruajtje afatgjate, duke liruar hapësirën në trurin tuaj për më shumë kujtime

Pra, nëse nuk merrni mjaft gjumë të thellë këto kujtime do të humbasin

Dy përbërës të zakonshëm të cilët të gjithë i kemi në shtëpi mund të bëjnë mrekulli që guaca juaj e WC-së të pastrohet për mrekulli.

Artikulli i plotë: Hudhni uthull në rezervuar të guacës së WC-së dhe do të ndodhë diçka interesante kur të lëshoni...

Shumica e njerëzve pasi të zgjohen shkojnë drejt e në kuzhinë për të bërë një filxhan kafe të nxehtë ose për të pirë një gotë ujë të ftohtë. Megjithatë, për t’i marrë përfitimet më të mira nga uji duhet të mos e pini ujin shumë të ftohtë.

Artikulli i plotë: Kurrë mos pini ujë shumë të ftohtë, jua dëmton shëndetin!
marketing