Zbulohet arsyeja e përjashtimit të gjyqtarit Danny Makkelie nga Euro2024

Gjyqtari nga Holanda, Danny Makkelie (41) nuk do të gjykojë më në Kampionatin Evropian në Gjermani.

UEFA mori vendimin pas fazës së grupeve, pasi Makkelie ishte gjyqtar i ndeshjes së xhiros së tretë të grupit B ndërmjet Kroacisë dhe Italisë.

Trajneri kroat Zlatko Daliq dhe kombëtarja kroate u zemëruan që Makkelie urdhëroi tetë minuta pushim dhe menduan se duhej të ishte më pak. Gazeta italiane Corriere dello Sport zbuloi arsyet e përjashtimit të Makkelie. Arsyeja kryesore nuk janë tetë minutat shtesë, por situata në fillim të pjesës së dytë.

Në minutën e 52-të, sulmuesi kroat Andrej Kramariq gjuajti drejt portës së Italisë, dhe topi u kthye dhe goditi mesfushorin Davide Frattesi në dorë. Makkelie nuk mori menjëherë një vendim për penallti, por priti VAR-in, dhe më pas shikoi vetë videon, më pas tregoi penalltinë.

Kreu i arbitrave të UEFA-s, italiani Roberto Rosetti, tha se ishte “një ndërhyrje e përsosur VAR”, por “ata preferojnë që gjyqtarët të shohin në mënyrë të pavarur disa situata në fushë kur kanë një pozicion të shkëlqyer”, raporton Corriere dello Sport dhe pretendon se kjo është arsyeja e Makkelit për përfundimin e euros.

Përveç kontrollit dhe kompensimit VAR, tifozët mendonin se Makkelie gjykoi shumicën e situatave 50:50 në favor të italianëve dhe se ai ndante kartonë në mënyrë jo-konsistente. Megjithatë, faqja angleze e arbitrave Ligji 5 – The Ref komentoi të gjitha paraqitjet e arbitrave në këtë turne dhe i dha Makkelie një vlerësim të lartë.

Dutch Voetbal International shkroi për largimin e hershëm të Makkelie nga Euro: “Gjyqtarët dhe ekspertët e tij nuk mund ta besojnë se është marrë një vendim i tillë. Makkelie mund të mos ishte pritur të gjykonte në finalet e Euros, por ai me siguri do të gjykojë në nokaut. etapa duke pasur parasysh se si gjykoi në grupe”.

Federata Kroate e Futbollit apeloi zyrtarisht kundër gjyqit të tij. Prandaj duket se lidhjet mes kroatëve dhe presidentit të UEFA-s janë arsyeja pse komisioni i arbitrave e largoi Makkelie nga Euro. Ekspertët e shpallën ndeshjen ndërmjet Kroacisë dhe Italisë si ndeshjen më të vlerësuar të Euros. Burime pranë komisionit të arbitrave shprehin mosmarrëveshje për lëvizjen e Makkelit nga Euro, por vendimi është marrë”. /KosovaPress/